Potencjał i perspektywy rozwoju infrastruktury transportu kolejowego w Polsce w ujęciu przestrzennym

ISBN: 978-83-7972-826-8    ISBN (online): 978-83-7972-827-5    ISSN: 0860-2751    OAI    DOI: 10.18276/978-83-7972-827-5
CC BY-SA   Open Access 

Lista wydań / T. (MCDIX) 1335

Rok wydania:2024
Dziedzina:Dziedzina nauk społecznych
Dyscyplina:geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna
Autorzy: Tadeusz Bocheński ORCID
Uniwersytet Szczeciński

Informacje

Wersja elektroniczna publikacji dostępna na licencji CC BY-SA 4.0 po 12 miesiącach od daty wprowadzenia do obrotu: grudzień 2024

Abstrakt

Przedmiotem rozważań w niniejszej monografii jest stan polskiej infrastruktury kolejowej (potencjał) i plany jej rozwoju (perspektywy) w kontekście powiązania istniejącej i planowanej sieci kolejowej z siecią osadniczą. Przeanalizowano m.in. plany inwestycji kolejowych w ramach komponentu kolejowego CPK, programu Kolej+, planów zarządcy infrastruktury – PKP PLK i samorządów, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które dotyczyły budowy nowych lub odbudowy linii wcześniej zlikwidowanych. Zbadano wpływ tych inwestycji na poprawę dostępu miast i gmin do transportu kolejowego oraz połączeń pomiędzy miastami. Za punkt wyjścia przyjęto stan w roku 2020, z uwzględnieniem inwestycji zakończonych w latach 2021–2023, a analizowane były plany rozwoju transportu kolejowego w perspektywie do 2040 roku.

Celem badań przedstawionych w niniejszej monografii były: 1) ocena obecnego stanu infrastruktury kolejowej i planów jej rozbudowy w kontekście zapewnienia dostępu miast i gmin do transportu kolejowego oraz poprawy połączeń pomiędzy miastami oraz 2) wskazanie działań służących: zapewnieniu jak największej liczbie mieszkańców dostępu do transportu kolejowego oraz pogodzeniu potrzeb przewozów towarowych i pasażerskich.

W 2020 roku długość czynnych linii kolejowych w Polsce wynosiła 19,9 tys. km, co przekładało się na gęstość 6,2 km/100 km2. Infrastruktura kolejowa wykorzystywana w ruchu pasażerskim (czynna stacja pasażerska) znajdowała się na terenie 1114 (45,0%) gmin zamieszkiwanych łącznie przez 27,7 mln osób, co stanowiło 72,5% populacji Polski. Posterunki ruchu natomiast, na których potencjalnie mogły być obsługiwane pociągi towarowe, znajdowały się na terenie 1017 gmin (41,1%). Z analizy wskaźnika wydłużenia trasy (WWT), w relacjach między miastami wojewódzkimi i powiatowymi, wynika, że istniejący układ sieci kolejowej nie pozwolił na stworzenie optymalnych połączeń: w jednym przypadku między miastami wojewódzkimi (Szczecin–Gorzów Wielkopolski) oraz w 64 relacjach miast wojewódzkich z powiatowymi (w obrębie jednego województwa).

Po 1989 roku PKP, a od 2001 roku PKP PLK, poza krótkimi (do ok. 4 km) łącznicami i liniami do portów lotniczych, nie wybudowało od podstaw żadnej dłuższej linii kolejowej. Jedyna w ciągu ostatnich 33 lat nowa linia powstała z inicjatywy samorządu wojewódzkiego i powołanej w tym celu spółki. Jednocześnie infrastruktura kolejowa zarządzana przez PKP ulegała degradacji, zlikwidowano także wiele linii. Następnie, zwłaszcza po roku 2007, prowadzono modernizacje głównych szlaków, przyjęte projekty tych prac często zakładały ograniczenie liczby stacji i dodatkowych torów, co w efekcie prowadziło do zmniejszenia przepustowości. W 2008 roku opublikowano pierwszy dokument zawierający kompleksowy plan funkcjonowania transportu kolejowego w Polsce. Zaplanowane w nim inwestycje obejmowały głównie modernizację i rozbudowę istniejących linii, budowę krótkich łącznic i połączeń z wybranymi portami lotniczymi oraz linii KDP „Y”. Prawie dekadę później pojawiła się koncepcja rozbudowy sieci kolejowej w ramach utworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Budowę nowych linii zaczęły także rozważać samorządy i PKP PLK. Łącznie plany budowy nowych i odbudowy zlikwidowanych linii w ramach CPK, Kolej+ oraz pozostałych planów PKP PLK i samorządów obejmują około 4 tys. km szlaków kolejowych. Realizacja wszystkich tych planów spowodowałaby, że dostęp do pasażerskiego transportu kolejowego, w stosunku do stanu z 2020 roku uzyskałoby kolejne 313 gmin, w których mieszkało łącznie 3,6 mln osób. Wartości te należy jednak uznać za mało realne do osiągnięcia. Priorytetem powinna być dalsza modernizacja wraz z dobudową łącznic i nowych odcinków stanowiących elementy sieci TEN-T. Jednocześnie w głównym dokumencie określającym politykę transportową państwa i obowiązującym w momencie pisania tej książki – Strategia Zrównoważonego Rozwoju Transportu 2030 (SZRT), wbrew jej nazwie, przewiduje się dalszą dominację transportu drogowego i spadek znaczenia transportu kolejowego – mamy zatem do czynienia z prognozowaniem, że transport w Polsce będzie coraz mniej zrównoważony. Niemniej zobowiązania Polski wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej oraz dostępność funduszy na inwestycje kolejowe sprawiają, że realizowane są liczne projekty związane z tą gałęzią transportu.

Inwestycje mające na celu rozbudowę infrastruktury kolejowej ukierunkowane były przede wszystkim na przewozy pasażerskie. Jednak nie wszystkie projekty, w których zakładano budowę lub odbudowę linii kolejowych prowadziły do poprawy dostępu do transportu kolejowego i połączeń między miastami. Budowa niektórych linii może mieć uzasadnienie strategiczne (dla przewozów wojskowych i towarowych) lub związane z poprawą połączeń z Litwą i Ukrainą. Niektóre odcinki nie wpisywały się w żaden z tych celów i tym samym zostały uznane za nieuzasadnione. Ważny będzie wpływ programu Kolej+, dzięki któremu do 79 gmin, w tym 21 miast powiatowych będą docierały pociągi pasażerskie. Realizacja i dopasowanie inwestycji kolejowych do lokalnych potrzeb było łatwiejsze, gdy były one prowadzone przez regionalnego zarządcę infrastruktury kolejowej – dobrym przykładem są województwa dolnośląskie i pomorskie. Wiele analizowanych projektów zainicjowały samorządy – część z nich została następnie uwzględniona w zamierzeniach inwestycyjnych PKP PLK. W przypadku komponentu kolejowego CPK, poszczególne szprychy należy analizować w podziale na odcinki, z których część można określić z punktu widzenia przyjętego celu niniejszej analizy jako nieuzasadnione. Wnioski z przeprowadzonej w tym opracowaniu analizy mogą być punktem wyjścia do dyskusji nad kierunkami rozwoju infrastruktury transportu kolejowego w Polsce.

Bibliografia

1.Literatura przedmiotu
2.150 lat kolei na ziemiach polskich. Kalendarium (1995). Warszawa: Kolejowa Oficyna Wydawnicza.
3.60 lat elektryfikacji PKP (1996). Warszawa: Centralna Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych. Analiza potencjału transferu koleją do portów lotniczych w Polsce (2023). Warszawa: Urząd Transportu Kolejowego.
4.Antonowicz M. (2016). Uwagi na temat konkurencyjności kolejowego transportu towarowego w stosunku do transportu samochodowego. Problemy Transportu i Logistyki, 3 (35), 7–17.
5.Atlas High-Speed Rail (2022). Paris: International Union of Railways (UIC).
6.Badionkin S., Graff M., Kulgejko M. (2018). Koleje Ukraińskie w 2017 roku. Technika Transportu Szynowego, 4, 24–35.
7.Baradaran S., Ramjerdi F. (2001). Performance of accessibility measures in Europe. Journal of Transportation and Statistics, 4 (2/3), 31–48.
8.Barrón I. (2008). High speed rail: Development around the world. Łódź, 29 stycznia.
9.Bartosik M., Wiak S. (2015). Od zapóźnienia do współczesności. Koleje dużych prędkości strategicznym elementem narodowego programu rozwoju polskiego transportu kolejowego. Uwarunkowania strategiczne i polityczne. W: M. Siergiejczyk (red.), Koleje dużych prędkości w Polsce (s. 281–318). Warszawa: Instytut Kolejnictwa.
10.Basiewicz T. (1988). Projektowanie infrastruktury kolejowej. Warszawa: Wydawnictwo Komunikacji i Łączności.
11.Bäumer W., Bufe S. (1988). Eisenbahnen in Pommern. Egglham-München: Bufe-Fachbuch- Verlag.
12.Bocheński T. (2009). Potencjał rozwojowy subregionu elbląskiego. Praca magisterska. Gdynia: Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.
13.Bocheński T. (2010). Subregion elbląski i jego powiązania z Trójmiejskim Obszarem Metropolitalnym. W: S. Liszewski (red.), Obszary metropolitalne we współczesnym środowisku geograficznym. 58. zjazd Polskiego Towarzystwa Geograficznego (s. 97–107). Łódź: Oddział łódzki PTG i Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.
14.Bocheński T. (2012). Koleje regionalne w Polsce. W: S. Sitek (red.), Stare i nowe problemy badawcze w geografii społeczno-ekonomicznej, z. 3 (s. 37–50). Sosnowiec: Oddział katowicki PTG i Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.
15.Bocheński T. (2014a). Rola kolei w obsłudze centrów logistycznych i transportu intermodalnego w Polsce. Problemy Transportu i Logistyki, 28, 21–35.
16.Bocheński T. (2014b). Przemiany towarowego transportu kolejowego w Polsce na przełomie XX i XXI wieku. Rozprawa doktorska. Gdańsk: Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.
17.Bocheński T. (2016a). Przemiany towarowego transportu kolejowego w Polsce na przełomie XX i XXI wieku. Szczecin: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego.
18.Bocheński T. (2016b). Dostęp wybranych miast w Polsce do kolei. Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG, 19 (4), 62–71.
19.Bocheński T. (2016c). Powiązania kolei z przemysłem w Polsce w drugiej dekadzie XXI wieku. Prace Komisji Geografii Przemysłu PTG, 30 (4), 50–64.
20.Bocheński T. (2017a). Analiza rozmieszczenia i funkcjonowania stacji pasażerskich i dworców kolejowych w Polsce. Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG, 20 (1), 19–35.
21.Bocheński T. (2017b). Rozwój transportu intermodalnego z wykorzystaniem kolei w Polsce. Praca końcowa na studiach podyplomowych „Logistyka i spedycja w transporcie kolejowym”. Dąbrowa Górnicza: Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
22.Bocheński T. (2017c). Funkcjonowanie rejonów przeładunkowych na styku sieci kolejowych o rozstawie torów 1435 i 1520 mm w Europie. Prace Komisji Geografii Przemysłu PTG, 31 (3), 80–94.
23.Bocheński T. (2018a). Badania dostępności transportowej ze szczególnym uwzględnieniem kolei. W: S. Sitek (red.), Stare i nowe problemy badawcze w geografii społeczno-ekonomicznej (s. 103–121). Sosnowiec: Oddział katowicki PTG i Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.
24.Bocheński T. (2018b). Możliwości wykorzystania transportu kolejowego i intermodalnego w obsłudze stref przemysłowych w Polsce. Prace Komisji Geografii Przemysłu PTG, 32 (1), 20–37.
25.Bocheński T. (2018c). Rozmieszczenie i charakterystyka terminali kontenerowych w Polsce oraz propozycje lokalizacji nowych obiektów. Problemy Transportu i Logistyki, 1, 17–27.
26.Bocheński T. (2018d). Warehouse and logistics centres in Poland. European Journal of Service Management, 4 (28/2), 73–79.
27.Bocheński T. (2019). Dostęp wybranych miast do kolei na tle rozwoju i regresu sieci kolejowej w Polsce. W: T. Przerwa, D. Keller, B. Kruk (red.), A jednak kolej! Historyczne i współczesne uwarunkowania rozwoju transportu (s. 121–132). Lubin: Muzeum Historyczne w Lubinie.
28.Bocheński T. (2020). Terminale kontenerowe jako niezbędny element rozwoju transportu intermodalnego w Polsce. W: J. Engelhardt (red.), Infrastruktura terminali intermodalnych w portach morskich (s. 9–31). Szczecin: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego.
29.Bocheński T. (2021a). Analiza porównawcza ruchu pociągów pasażerskich w Polsce w latach 2010 i 2020. Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG, 24 (2), 69–82.
30.Bocheński T. (2021b). Ośrodki subregionalne w Polsce. Szczecin: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego.
31.Bocheński T. (2022a). Przestrzenny rozkład ruchu pociągów towarowych w Polsce na tle zmian na rynku kolejowym w latach 2010–2020. Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG, 25 (1), 58–72.
32.Bocheński T. (2022b). Małe porty morskie Polski – potencjał i perspektywy rozwoju. W: M. Pacuk, M. Połom (red.), Warunki i czynniki rozwoju Pomorza – wybrane problemy (s. 127–141). Gdańsk–Pelplin: Wydawnictwo Bernardinum.
33.Bocheński T. (2022c). Międzygminne połączenia transportem miejskim w zespołach osadniczych poza ośrodkami wojewódzkimi w Polsce. Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG, 25 (3), 7–23.
34.Bocheński T., Chudziak A. (2017). Powiązania funkcjonalne w północno-zachodniej Polsce oraz delimitacja Pomorza Środkowego jako regionu funkcjonalnego. W: R. Anisiewicz, M. Połom, M. Tarkowski (red.), Rozwój regionalny i lokalny w perspektywie geograficznej, ekonomicznej, społecznej i kulturowej (s. 122–149). Gdańsk–Pelplin: Wydawnictwo Bernardinum.
35.Bocheński T., Palmowski T. (2015). Polskie porty morskie i rola kolei w ich obsłudze na przełomie XX i XXI wieku. Gdańsk–Pelplin: Wydawnictwo Bernardinum.
36.Bocheński T., Palmowski T. (2022). Rozwój głównych portów morskich w Polsce. W: M. Pacuk, M. Połom (red.), Warunki i czynniki rozwoju Pomorza – wybrane problemy (s. 102– 126). Gdańsk–Pelplin: Wydawnictwo Bernardinum.
37.Bocheński T., Wojtkiewicz S. (2019). Regionalizacja kolei w Polsce i województwie zachodniopomorskim. Problemy Transportu i Logistyki, 45 (1), 7–18.
38.Bufe S. (1987). Eisenbahnen in West- und Ostpreußen. Egglham-München: Bufe-Fachbuch- Verlag.
39.Bufe S. (1993). Eisenbahnen in Schlesien. Egglham: Bufe-Fachbuch-Verlag.
40.Bufe S. (1999). Eisenbahnen in Ostbrandenburg und Posen. Egglham: Bufe-Fachbuch-Verlag.
41.Bufe S., Schröpfer H. (1991). Eisenbahnen in Sudetenland. Egglham: Bufe-Fachbuch-Verlag.
42.Burniewicz J., Wojewódzka-Król K. (1993). Europejska polityka transportowa. Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.
43.Charlton C., Vowles T.M. (2008). Inter-urban and regional transport. W: R. Knowles, J. Shaw, I. Docherty (red.), Transport Geographies: Mobilities, Flows, and Spaces (s. 120–136). Oxford: Blackwell.
44.Ciechański A. (2003a). Koleje piaskowe. Przegląd Komunikacyjny, 42 (11), 19–22.
45.Ciechański A. (2003b). Koleje przemysłowe na Górnym Śląsku jako nowe zarządy kolejowe. W: Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG, 9 (s: 211–250). Warszawa–Rzeszów: Fosze.
46.Ciechański A. (2004). Regres kolei przemysłowych w Polsce i jego przejawy. Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG, 10 (s. 259–280). Warszawa–Rzeszów: Fosze.
47.Ciechański A. (2006). Integracja kolei z innymi środkami publicznego transportu pasażerskiego. Doświadczenia polskie a krajów ościennych. W: Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG, 12 (s. 113–135). Warszawa–Rzeszów: Fosze.
48.Ciechański A. (2007). Koleje cukrownicze w Europie Środkowej na przykładzie Polski, Czech i Słowacji. W: Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG, 13 (s. 221–242). Warszawa– Rzeszów: Fosze.
49.Ciechański A. (2013). Rozwój i regres sieci kolei przemysłowych w Polsce w latach 1881– 2010. Warszawa: Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.
50.Ciechański A. (2015a). Rozwój i regres sieci kolei leśnych w Polsce. Sylwan, 159 (11), 940–947.
51.Ciechański A. (2015b). Zarys dziejów sieci kolei cukrowniczych w Polsce. Technika Transportu Szynowego, 11, 37–42.
52.Ciechański A. (2016). Sieci kolei przemysłowych w obsłudze górnictwa rud żelaza – zarys dziejów. Technika Transportu Szynowego, 7–8, 10–14.
53.Ciechański A. (2018a). Koleje normalnotorowe jako składnik transportu międzyzakładowego w polskim górnictwie. Technika Transportu Szynowego, 1–2, 29–36.
54.Ciechański A. (2018b). Rozwój i regres kolei przemysłowych na Górnym Śląsku. W: M. Kapias, D. Keller (red.), Węgiel, polityka, stal, ludzie... Studia z dziejów kolei na Śląsku (s. 531–544). Rybnik: Muzeum w Rybniku.
55.Ciechański A. (2018c). Warszawskie koleje dojazdowe – potencjał utracony? Czasopismo Geograficzne, 89 (1–2), 17–42.
56.Ciechański A. (2019). Recenzja: K. Trammer – „Ostre cięcie”, Wydawnictwo Krytyki Politycznej; 270 ss. Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG, 22 (4), 119–120.
57.Ciechański A. (2022). Recenzja: T. Wardak – „Piasta i szprychy: centralny port komunikacyjny – lotnictwo, kolej i nasza przyszłość”. Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG, 25 (3), 88–91.
58.Ciechański A. (2023). Regres sieci transportu publicznego w powiatach Beskidu Niskiego i Bieszczad a wykluczenie transportowe młodzieży uczącej się. Warszawa: Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.
59.Cywiński B. (1966). Encyklopedia kolejnictwa. Warszawa: Wydawnictwo Komunikacji i Łączności.
60.Dohnalowa T. (1976). Rozwój transportu w Wielkopolsce w latach 1815–1914. Warszawa–Poznań: PWN.
61.Domański R. (1959). Transport lądowy w Polsce w latach 1944–1959. Ruch Prawniczy i Ekonomiczny, 21 (3), 245–271
62.Dylewski A. (2012). Historia kolei w Polsce. Warszawa: Carta Blanca.
63.Dylewski A. (2021). Historia polskich kolei. Warszawa: SBM Renata Gmitrzak.
64.Dylewski A. (2022). Historia kolei w Polsce. Od parowozu do pendolino. Bełchatów: Wydawnictwo Fenix.
65.Dyr T. (2011). Europejska polityka transportowa na pierwszą połowę XXI w. Technika Transportu Szynowego, 5–6, 17–26.
66.Dyr T., Dyr J. (2019) Trendy rozwoju transportu w Polsce i w Unii Europejskiej. Technika Transportu Szynowego, 6, 8–18.
67.Eisenbahnatlas EU (2017). Köln: Varlag Schweers + Wall GmbH.
68.Engelhardt J. (2009). Infrastruktura transportu kolejowego. W: W. Rydzkowski, K. Wojewódzka- Król, Transport (s. 70–72). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
69.Engelhardt J. (2018). Sektor kolejowy w polityce transportowej Unii Europejskiej. Kraków– Legionowo: Edu-Libri.
70.Engelhardt J. (2020). Komponent kolei dużych prędkości w koncepcji CPK 2017–2020. Zeszyty naukowo-techniczne Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP oddział w Krakowie, 2 (121), 17–34.
71.Engelhardt J. (2022a). Deklaracje budowy nowych konwencjonalnych linii kolejowych w latach 1990–2020. Przegląd Komunikacyjny, 4–5, 3–9.
72.Engelhardt J. (2022b). Sektor kolejowy w polityce transportowej Polski. Szczecin: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego.
73.Engelhardt J. (2023). Ekonomika inwestycji infrastrukturalnych i taborowych w sektorze kolejowym – wybrane zagadnienia. Szczecin: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego.
74.Garlikowska M. (2012). Znaczenie transportu kolejowego w polityce wspólnotowej Unii Europejskiej. Problemy Kolejnictwa, 157, 82–103.
75.Geurs K.T., van Wee B. (2004). Accessibility evaluation of land-use and transport strategies: review and research directions. Journal of Transport Geography, 12, 127–140.
76.Górny J. (2013). Kolejowe regionalne przewozy pasażerskie w Polsce w świetle polityki transportowej Unii Europejskiej. Poznań: Bogucki Wydawnictwo Naukowe.
77.Grzelakowski A., Matczak M., Przybyłowski A. (2008). Polityka transportowa Unii Europejskiej i jej implikacje dla systemów transportowych krajów członkowskich. Gdynia: Wydawnictwo Akademii Morskiej w Gdyni.
78.Ingram D.R. (1971). The Concept of Accessibility: a Search for an Operational Form. Regional Studies, 5, 101–107.
79.Janic M., Vleugel J.M. (2012). Estimating potential reductions in externalities from rail–road substitution in Trans-European freight transport corridors. Transportation Research. Part D: Transport & Environment, 17 (2), 154–160.
80.Jerczyński M., Koziarski S. (1992). 150 lat kolei na Śląsku. Opole–Wrocław: Instytut Śląski w Opolu.
81.Jurkowski W. (2016). Stacje kolejowe w strefach podmiejskich jako zintegrowane węzły przesiadkowe. Analiza porównawcza Krakowa, Łodzi, Poznania i Wrocławia. Problemy Rozwoju Miast, 4, 53–63.
82.Jurkowski W. (2018). Integracja głównych dworców autobusowych i kolejowych w miastach wojewódzkich w Polsce. Przegląd Komunikacyjny, 73 (5), 22–26.
83.Jurkowski W. (2019). Integracja zabudowy mieszkaniowej z infrastrukturą kolejową w strefach podmiejskich Krakowa, Łodzi, Poznania i Wrocławia. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS.
84.Kaliński J. (1995). Koleje polskie 1845–1989. Problemy Ekonomiki Transportu, 2 (90), 25–36. Keller D. (red.) (2012). Dzieje kolei w Polsce. Rybnik: Wydawnictwo Eurosprinter i Muzeum w Rybniku.
85.Komornicki T., Śleszyński P., Rosik P., Pomianowski W. (2010). Dostępność przestrzenna jako przesłanka kształtowania polskiej polityki transportowej. Biuletyn KPZK, 241, Warszawa: Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN.
86.Komusiński S. (2010). Przekształcenia przestrzenne sieci pasażerskiego transportu kolejowego w Polsce w latach 1988–2008. W: Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG, t. 17. Warszawa–Rzeszów.
87.Koncepcja zintegrowanego transportu publicznego w oparciu o linie poznańskiego węzła kolejowego (2014). Warszawa: Wyg Consulting Sp. z o.o.
88.Kortazar A., Bueno G., Hoyos D. (2023). Is high-speed rail a sustainable mobility option? A life-cycle assessment of the Basque Y project in Spain. Environmental Impact Assessment Review, 103, 33–42.
89.Kowalczyk K., Rosik P. (2016). Train and bus commuting in polish metropolitan areas: complementary or separate services? Papers Repository of European Transport Conference 2016. Warwickshire: Association for European Transport.
90.Kowalczyk K. (2019). Pasażerski transport kolejowy na obszarach aglomeracyjnych w Polsce a rozwiązania multimodalne w codziennych dojazdach do pracy. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
91.Koziarski S. (1985). Elektryfikacja sieci kolejowej w Polsce. Czasopismo Geograficzne, 1 (56), 31–44.
92.Koziarski S. (1988). Infrastruktura sieci kolejowej w Polsce (zagadnienia przestrzenne), Przegląd Komunikacyjny, 9, 177–181.
93.Koziarski S. (1989a). Sieć kolejowa w aglomeracjach miejsko-przemysłowych makroregionu południowego. Badania nad Rozwojem Regionu. Opole: Instytut Śląski.
94.Koziarski S. (1989b). Koleje górnicze i piaskowe w województwie katowickim. Przegląd Komunikacyjny, 2, 36–39.
95.Koziarski S. (1990a). Rozwój sieci kolejowej na Śląsku, Badania nad Rozwojem Regionu. Opole: Instytut Śląski.
96.Koziarski S. (1990b) Struktura i funkcje sieci kolejowej w aglomeracjach miejsko-przemysłowych makroregionu południowego. Przegląd Geograficzny, 62 (3–4), 289–309.
97.Koziarski S. (1991). Infrastruktur des Eisenbahnnetzes in Polen. Zeitschrift für OSShD, 2.
98.Koziarski S. (1993a). Sieć kolejowa Polski w latach 1842–1918. Opole: Instytut Śląski.
99.Koziarski S. (1993b). Sieć kolejowa Polski w latach 1918–1992. Opole: Instytut Śląski.
100.Koziarski S. (1996). Przekształcenia struktury przestrzennej sieci kolejowej w Polsce i na świecie. Opole: Instytut Śląski.
101.Koziarski S. (1997a). Zmiany w sieci kolejowej świata, Europy i Polski. Przegląd Komunikacyjny, 7–8, 30–34.
102.Koziarski S. (1997b). Zmiany w sieci kolejowej świata, Europy i Polski. Przegląd Komunikacyjny, 9, 10–15.
103.Koziarski S. (2017). Kierunki modernizacji sieci kolejowej w Polsce. Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG, 20 (3), 7–30.
104.Król M., Taczanowski J. (2016). Regionalne przewozy kolejowe w Polsce, Czechach i na Słowacji. Warszawa: Oficyna Wydawnicza SGH.
105.Leksykon terminów kolejowych (2011). Warszawa: Kolejowa Oficyna Wydawnicza Sp. z o.o.
106.Lijewski T. (1959). Rozwój sieci kolejowej Polski. Dokumentacja geograficzna. Warszawa: Instytut Geografii PAN.
107.Lijewski T. (1973–1978). Sieć kolejowa. Rozwój historyczny. W: Narodowy atlas Polski (mapa nr 106). Wrocław–Warszawa–Kraków–Gdańsk: Instytut Geografii PAN – Ossolineum.
108.Lijewski T. (1986). Geografia transportu Polski. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne.
109.Lijewski T. (1995). Ekspansja i regres przestrzenny kolei w Polsce w okresie 150 lat jej istnienia. Problemy Ekonomiki Transportu, 2 (90), 37–45.
110.Lijewski T. (2006). Świetność i upadek Polskich Kolei Państwowych. W: Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG, t. XII (s. 109–112). Warszawa–Rzeszów.
111.Lijewski T., Koziarski S. (1995). Rozwój sieci kolejowej w Polsce. Warszawa: Kolejowa Oficyna Wydawnicza.
112.Lijewski T., Sujko E.S. (2001). Regres przestrzenny sieci kolejowej w Polsce. W: Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG, t. 7, 133–148. Warszawa–Rzeszów: Fosze.
113.Łopuszański M. (1947). Podstawowe zagadnienia polityki komunikacyjnej. Warszawa: Wydawnictwo Techniczne Ministerstwa Komunikacji.
114.Maciejewski W. (1973). Obliczanie odległości kolejowych pomiędzy miastami powiatowymi Polski w oparciu o macierz wydłużenia trasy. Przegląd Komunikacyjny, 8, 15–17.
115.Majewski J. (2002). Współczesna sieć połączeń kolejowych w przestrzeni Polski. W: Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG, t. 8. Warszawa–Rzeszów: Fosze.
116.Majewski J. (2006). Koleje regionalne w nowych warunkach społeczno-ekonomicznych w świetle badań potoków podróżnych. W: Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG, t. 12 (s. 31–42). Warszawa–Rzeszów: Fosze.
117.Massel A. (2004). Centralna Magistrala Kolejowa – 30 lat eksploatacji. Technika Transportu Szynowego, 10, 20–24.
118.Massel A. (2015a). Przygotowanie infrastruktury kolei dużych prędkości w Polsce. W: M. Siergiejczyk (red.), Koleje dużych prędkości w Polsce (s. 39–66). Warszawa: Instytut Kolejnictwa.
119.Massel A. (2015b). Dostosowanie Centralnej Magistrali Kolejowej do dużych prędkości jazdy. Technika Transportu Szynowego, 4, 47–52.
120.Massel A. (2019). Rozwój sieci kolejowej w Polsce po 1918 r. Plany i realizacja – referat na konferencji „Rola kolei w poprawie dostępności transportowej regionów”. Warszawa 18.01.2019. Instytut Kolejnictwa. Pobrano z: http://www.ikolej.pl/fileadmin/user_ upload/Kalendarz_konferencji/Dr_Massel_planowanie_sieci.pdf (dostęp: 8.11.2022)
121.Mazan L. (1997). 150 lat dróg żelaznych Galicji. Warszawa: Kolejowa Oficyna Wydawnicza.
122.Mężyk A. (2011). Reforma kolei w Szwecji – przebieg i efekty. Logistyka, 3, 1881–1888.
123.Moser J., Wenner F., L’Hostis A. (2023). Visualising Transformations of Geographical Time – Space by Transport Systems. The Case of Germany, 1990–2020. KN – Journal of Cartography and Geographic Information, 73, 301–315.
124.Narodowa Strategia Rozwoju Transportu na lata 2000–2006 (styczeń 2000). Warszawa: Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej.
125.Obremski J., Wild P. (2012). Koncepcja szybkiego połączenia kolejowego Wrocławia z Warszawą. Przegląd Komunikacyjny, 3, 6–8.
126.Pacześniak A. (2020). Koleje samorządowe sposobem na przełamanie regresu na kolei? Analiza przypadku Kolei Dolnośląskich SA. W: T. Przerwa, D. Keller, B. Kruk, A jednak kolej! II Kolej wobec kryzysów (s. 141–162). Lubin–Opole: Muzeum Historyczne w Lubinie i Instytut Śląski.
127.Paszke A., Jerczyński M., Koziarski S. (1995). 150 lat Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Warszawa: Centralna Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych.
128.Patmore J.A. (1965). The British railway network in the Beeching era. Economic Geography, 41 (1), 71–81.
129.Paulsson B., Ekberg A., Elfgren L. (2018). Upgrading of freight railways to meet operational and market demands. Proceedings of 7th Transport Research Arena TRA 2018.
130.Pawłowska B. (2018). External costs of transport in Poland. Scientific Review Engineering and Environmental Sciences, 27 (1), 28–41.
131.Perl A.D., Goetz A.R. (2015). Corridors, hybrids and networks: three global development strategies for high speed rail. Journal of Transport Geography, 42, 134–144.
132.Piątkowski A. (1996). Kolej Wschodnia w latach 1842–1880: z dziejów transportu kolejowego na Pomorzu Wschodnim. Olsztyn: Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olszynie.
133.Piątkowski A. (2001). Etapy pruskiej polityki kolejowej w XIX wieku. Zapiski Historyczne, 66 (4), 111–129.
134.Pieriegud J. (2011). Wieloletnie programy rozwoju i finansowanie inwestycji drogowych i kolejowych w Polsce. Infrastruktura Transportu, 2, 11–19.
135.Pieriegud J. (2012). Analiza dokumentów strategicznych dotyczących rozwoju transportu kolejowego w Polsce – założenia a realizacja. Przegląd Komunikacyjny, 7–8, 102–107.
136.Pietrzak K. (2015). Towarowy transport kolejowy w Polsce: konkurencja i konkurencyjność. Szczecin: Akademia Morska w Szczecinie.
137.Pinkava M. (2018). High Speed Line Prague–Wrocław. Technika Transportu Szynowego, 4, 16–18.
138.Pittman R., Jandová M., Król M., Nekrasenko L., Paleta T. (2020). The effectiveness of EC policies to move freight from road to rail: Evidence from CEE grain markets. Research in Transportation Business & Management, 37, 100482.
139.Piwowar B., Ochociński K. (2016). Koncepcja połączenia kolejowego elektrowni Bełchatów z nowym złożem węgla brunatnego w Złoczewie. Prace Instytutu Kolejnictwa, 150, 45–50.
140.Pokropiński B. (b.d.). Kolej Grójecka – historia. Pobrano z: http://www.kolejka-piaseczno.pl/ kolejka-grojecka (dostęp: 22.09.2022).
141.Pokrzycka M. (1999). Elektryfikacja kolei: historia, teraźniejszość, perspektywy. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio H, Oeconomia, 32–33, 215–225.
142.Pomykała A. (2017a). Rola UIC w rozwoju kolei dużych prędkości. Technika Transportu Szynowego, 5, 46–51.
143.Pomykała A. (2017b). Realizacja programu przygotowania i uruchomienia przewozów kolejami dużych prędkości. Technika Transportu Szynowego, 6, 12–16.
144.Pomykała A., Engelhardt J. (2023). Concepts of construction of high-speed rail in Poland in context to the European high-speed rail networks. Socio-Economic Planning Sciences, Sciences, 85, 101421.
145.Poźniak S., Wnukowski J. (1995). 150 lat kolei na ziemiach polskich. Przegląd Komunikacyjny, 4, 1–9.
146.Raczyński J. (2008). Rządowy program budowy linii dużych prędkości w Polsce. Technika Transportu Szynowego, 9, 17–26.
147.Raczyński J. (2015a). Projekt kolei dużych prędkości w Polsce w kontekście trendów rozwojowych kolei w Europie. Technika Transportu Szynowego, 4, 6–16.
148.Raczyński J. (2015b). Rozwój koncepcji Kolei Dużych Prędkości w Polsce. W: M. Siergiejczyk (red.), Koleje dużych prędkości w Polsce (s. 39–66). Warszawa: Instytut Kolejnictwa.
149.Raczyński J., Boryczka J., Szafrański Z. (2002). Łódź–Warszawa w sieci szybkich połączeń kolejowych Polski. Technika Transportu Szynowego, 4, 6–16
150.Raczyński J., Wróbel I., Pomykała A. (2010). Kierunki rozwoju Kolei Dużych Prędkości w Polsce. Technika Transportu Szynowego, 11–12, 44–54.
151.Rosik P. (2012). Dostępność lądowa przestrzeni Polski w wymiarze europejskim. Warszawa: Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.
152.Rosik P., Ciechański A. (2013). Propozycje wskaźników infrastruktury transportu drogowego i kolejowego. Biuletyn Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, 252, 110–131.
153.Rosik P., Kowalczyk K. (2015). Rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej a przesunięcie modalne w Polsce w latach 2000–2010. Warszawa: Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.
154.Rosik P., Pomianowski W., Goliszek S., Stępniak S., Kowalczyk K., Guzik R., Kołoś A., Komornicki T. (2017). Multimodalna dostępność transportem publicznym gmin w Polsce. Warszawa: Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.
155.de Rus G. (red.). Barrón I., Campos J., Gagnepain P., Nash C., Ulied A., Vickerman R. (2009).
156.Economic analysis of high speed rail in Europe. Bilbao: Fundaci´on BBVA.
157.Siergiejczyk M. (red.) (2015). Koleje dużych prędkości w Polsce. Warszawa: Instytut Kolejnictwa. Skwarczyński J. (1926). Rozwój sieci kolejowej pod zaborem austriackim. Inżynier Kolejowy, 8–9, 215–219.
158.Smolarski M. (2018). Transport kolejowy w planach zagospodarowania przestrzennego województw oraz planach transportowych (województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie). Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna, 42, 23–38.
159.Smolarski M. (2021). Problematyka przejmowania infrastruktury kolejowej przez samorząd terytorialny – przykład województwa dolnośląskiego. Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG, 24 (2), 83–93.
160.Spiekermann K., Neubauer J. (2002). European accessibility and peripherality: concepts, models and indicators. Stockholm: Nordregio Working Paper.
161.Stankiewicz R., Stiasny M. (2010). Atlas linii kolejowych Polski 2010. Rybnik: Wydawnictwo Eurosprinter.
162.Stankiewicz R., Stiasny M. (2014). Atlas linii kolejowych Polski 2014. Rybnik: Wydawnictwo Eurosprinter.
163.Stanowisko Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk w sprawie Strategicznego Studium Lokalizacyjnego CPK (5.03.2020). Warszawa: Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN.
164.Szeląg A., Maciołek T. (2015). Systemy zasilania kolei dużych prędkości jazdy. W: M. Siergiejczyk (red.). Koleje dużych prędkości w Polsce (s. 123–163). Warszawa: Instytut Kolejnictwa.
165.Śleszyński P. (2014). Dostępność czasowa i jej zastosowania. Przegląd Geograficzny, 86 (2), 171–215.
166.Śleszyński P. (2017). Wpływ budowy systemu kolei dużych prędkości w Polsce na wzajemną dostępność czasowo-przestrzenną ważniejszych ośrodków miejskich. Technika Transportu Szynowego, 24 (6), 18–21.
167.Śleszyński P. (2022). Wpływ rozbudowy sieci kolejowej w ramach programu CPK na dostępność przestrzenną, czasową i transportową terytorium polski ze szczególnym uwzględnieniem miast średnich i usług publicznych. Warszawa.
168.Śniechowski J. (1926). Zarys rozwoju kolejnictwa polskiego w zaborze rosyjskim. Inżynier Kolejowy, 8–9, 211–215.
169.Taylor Z. (1981). Dyfuzja sieci kolejowej w Polsce jako proces czasoprzestrzenny. Przegląd Geograficzny, 53 (3), 475–492.
170.Taylor Z. (2003a). Sytuacja kolei a zamknięcia linii kolejowych w Polsce. Biuletyn KPZK PAN, 204, 105123.
171.Taylor Z. (2003b). The contraction of the railway network in Poland 1911–2002. Geografický časopis, 55 (4), 291–307.
172.Taylor Z. (2004). Demontaż linii kolejowych przez Armię Czerwoną na ziemiach polskich 1944–1948. Przegląd Geograficzny, 76 (2), 143–168.
173.Taylor Z. (2007). Rozwój i regres sieci kolejowej w Polsce. Warszawa: Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.
174.Taylor Z., Ciechański A. (2013). Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w polskim transporcie. Warszawa: Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.
175.Taylor Z., Ciechański A. (2017). Deregulacja i przekształcenia przedsiębiorstw transportu lądowego w Polsce na tle polityki spójności UE. Warszawa: Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.
176.The Reshaping of British Railways (1963). Recenzja: H.P. White, London: British Railways Board, HMSO (The Beeching Report), Geography, 48, 3, 335–337.
177.The Rome-Naples “Direttissima” (15.11.1935). Railway Wonders of the World, 42, 1332–1336. Pobrano z: https://www.railwaywondersoftheworld.com/rome-naples.html (dostęp: 28.10.2022).
178.Trammer K. (2019). Ostre cięcie, jak niszczono polską kolej. Warszawa: Krytyka Polityczna. Transport – wyniki działalności w latach 1993–2020 (1994–2021). Warszawa: GUS.
179.Urban M. (2018). Uwarunkowania społeczno-ekonomiczne przywrócenia do ruchu linii kolejowej nr 241 relacji Tuchola–Koronowo. Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG, 21 (2), 41–50.
180.Vrána M., Hlisnikovský P., Surmařova S., Pařil V., Kasa M. (2023). High-speed rail in Europe: Analysis and typology of international connections. Journal of Rail Transport Planning & Management, 28, 100419.
181.Vickerman R. (2015). High-speed rail and regional development: the case of intermediate stations. Journal of Transport Geography, 42, 157–165.
182.Walrave M. (1995). Hochgeschwindigkeit in Europa: eine schlüssige Antwort auf die Herausforderung einer dauerhaften Mobilitat. Schinender Welt, 8–9.
183.Wardak T. (2021). Piasta i szprycha. Warszawa: Partner Poligrafia Andrzej Kardasz.
184.Wawrzyniak A. (2010). Urządzenia sterowania ruchem kolejowym na liniach dużych prędkości. Wiedza i Technika, 2, 11–25.
185.Wielądek A. (2011). Transport kolejowy – wnioski z przeszłości. Zeszyty Naukowo-Techniczne SITK RP oddział w Krakowie, 158, 597–606.
186.Wielądek A. (2012). Zrównoważony rozwój transportu warunkiem rewitalizacji kolei w Polsce. Problemy Kolejnictwa, 156, 95–105.
187.Wilczek-Karczewska M. (2015). Rozwój kolei żelaznych na ziemiach polskich w ujęciu historycznoprawnym. Internetowy Kwartalnik Antymonopolowy i Regulacyjny, 1 (4), 100–124.
188.Wojewódzka-Król K. (2011a). Koleje dużych prędkości w europejskiej polityce transportowej. Problemy Kolejnictwa, 153, 203–215.
189.Wojewódzka-Król K. (2011b). Koleje dużych prędkości w świetle polityki zrównoważonego rozwoju transportu. Przegląd Komunikacyjny, 3–4, 36–41.
190.Wojtkiewicz S., Bocheński T. (2019). Szczecińska Kolej Metropolitalna do Polic – konflikt ruchu towarowego i pasażerskiego. Problemy Transportu i Logistyki, 45 (1), 19–29.
191.Wulgaris P. (2022). Infrastruktura transportu kolejowego w świetle współczesnych wyzwań. Studium na przykładzie województwa pomorskiego. Rozprawa doktorska. Sopot: Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego.
192.Zamkowska S. (1984). Odbudowa i funkcjonowanie kolei polskich 1944–1949. Warszawa: Wydawnictwo Komunikacji i Łączności.
193.Zamkowska S. (1991). Rozwój transportu kolejowego Polski Ludowej 1944–1984. Zeszyty Naukowe. Problemy Transportu i Logistyki, 10, 27–35.
194.Zapotrzebowanie PKP CARGO SA na stacje rozrządowe (2011). PKP Cargo – refarat na konferencji „Aktualne problemy dotyczące funkcjonowania kolejowych stacji rozrządowych w Polsce. III Konferencja naukowo-techniczna”. Zawiercie 15–16.09.2011. SITK oddział w Katowicach.
195.Załuski D. (2014). Zintegrowane węzły przesiadkowe przy małych dworcach kolejowych. Technika Transportu Szynowego, 7–8, 62–68.
196.Ziarko Ł. (2013). Jednolity europejski obszar kolejowy – tworzenie konkurencyjnej struktury sektora kolejowego w Unii Europejskiej. Internetowy Kwartalnik Antymonopolowy i Regulacyjny, 4 (2), 8–23.
197.Zielaskiewicz H., Nowak I. (2009). Znaczenie rozwoju infrastruktury logistycznej na styku dwóch systemów kolejowych dla ich integracji. Logistyka, 6, 28–33.
198.Zmieniamy polską kolej (2019). Centrum Unijnych Projektów Transportowych i Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Warszawa.
199.Żurkowski A. (red.) (2018). High-Speed Rail in Poland. London: CRC Press Taylor & Francis Group.
200.Artykuły i informacje prasowe
201.45 mln zł od sejmiku Mazowsza na linię kolejową Kozienice–Dobieszyn (2022). Samorząd Województwa Mazowieckiego. Pobrano z: https://mazovia.pl/pl/dla_mediow/informacje_ prasowe/45-mln-zl-od-sejmiku-mazowsza-dla-kozienic-na-linie-kolejowa-kozienice- dobieszyn.html (dostęp: 14.09.2022).
202.Bembnista B. (2019). Linia kolejowa przez lotnisko game changerem dla regionu? Społecznicy chcą zmian w programie CPK. Metropolia Bydgoska, 15 grudnia. Pobrano z: https:// metropoliabydgoska.pl/linia-kolejowa-przez-lotnisko-game-changerem-dla-regionu- -spoleczna-wizja-chce-zmian-w-programie-cpk (dostęp: 25.01.2023).
203.Bezpośrednie połączenia PKP Intercity do Hajnówki (2021). PKP Intercity, 14 czerwca. Pobrano z: https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/bezposredniepolaczenia- pkp-intercity-do-hajnowki.html (dostęp: 4.07.2022).
204.Bór M. (2021). Gmina Koronowo unieważniła przetarg na studium wykonalności linii kolejowej Chojnice–Sępólno–Koronowo–Bydgoszcz. Weekend FM, 13 września. Pobrano z: https://weekendfm.pl/?n=92898&region-gmina_koronowo_uniewaznila_przetarg_ na_studium_wykonalnosci_linii_kolejowej_chojnice-sepolno-koronowo-bydgoszcz (dostęp: 20.09.2022).
205.Bracka T. (2020). Pociągi pasażerskie PKP powrócą na trasy PKP relacji Bydgoszcz, Koronowo, Sośno, Więcbork, Sępólno Kr, Kamień Kr, Chojnice w ramach rządowego programu Kolej+. Gazeta Więcborska, 24 sierpnia. Pobrano z: http://gazetawiecborska.eu/ aktualnosci/2020/08/prezentujemy-koncepcje-skomunikowania-bydgoszczy-z-chojnicami- przez-koronowo-sosno-wiecbork-sepolno-kr-kamien-kr (dostęp: 20.09.2022).
206.Co z koleją WKD do Nadarzyna? (2015). Gazeta Warszawska, 17 lipca. Pobrano z: https:// rtvp-warszawa.blogspot.com/2015/07/co-z-koleja-wkd-do-nadarzyna.html (dostęp: 22.09.2022).
207.CPK otworzyło oferty dla studium budowy nowej linii do granicy z Czechami (2021). Na Kolei, 1 kwietnia. Pobrano z: https://www.nakolei.pl/cpk-otworzylo-oferty-dla-studiumbudowy- nowej-linii-do-granicy-z-czechami (dostęp: 8.09.2022).
208.CPK: Ruszają prace przygotowawcze dla linii do Płocka i Włocławka (2022). Rynek Lotniczy, 24 stycznia. Pobrano z: https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/cpk-ruszaja-praceprzygotowawcze- dla-linii-do-plocka-i-wloclawka-13544.html (dostęp: 1.09.2022).
209.Czubiński R. (2021). Krapkowice: Most kolejowy stał się drogowym. Rynek Infrastruktury, 8 lutego. Pobrano z: https://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/drogi/krapkowice- most-kolejowy-stal-sie-drogowym-75294.html (dostęp: 21.01.2023).
210.Czubiński R., Szymajda M. (2023). Powstała spółka PGE Energetyka Kolejowa. Zastępuje PKP Energetykę. Rynek Kolejowy, 4 kwietnia. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy pl/mobile/co-dalej-z-pge-energetyka-kolejowa-znamy-szczegoly-112756.html (dostęp: 31.08.2023).
211.Czy powstanie linia kolejowa Konin–Turek–Uniejów–Łódź? (2018). Turek 24, 25 maja. Pobrano z: https://turek24.com.pl/linia-kolejowa-konin-turek-uniejow-lodz (dostęp: 13.01.2023).
212.Czy to koniec marzeń o linii kolejowej nr 166 Dębica–Jasło? (2021). Jasło4u, 24 lipca. Pobrano z: https://www.jaslo4u.pl/czy-to-koniec-marzen-o-linii-kolejowej-nr-166-debicajaslo- newsy-jaslo-27672 (dostęp: 22.09.2022).
213.Dekada rozwoju (2020). Polski Ład. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej. Pobrano z: https:// www.gov.pl/web/polski-lad/dekada-rozwoju (dostęp: 30.09.2022).
214.Elektrycznym pociągiem z Lublina do Stalowej Woli (2020). PKP Polskie Linie Kolejowe SA, 11 grudnia. Pobrano z: https://www.plk-sa.pl/o-spolce/biuro-prasowe/informacjeprasowe/ szczegoly/elektrycznym-pociagiem-z-lublina-do-stalowej-woli-5227 (dostęp: 11.07.2022).
215.Elektryfikacja linii PKM po roku od rozpoczęcia inwestycji (2022). Pomorska Kolej Metropolitalna SA, 20 czerwca. Pobrano z: https://www.pkm-sa.pl/2022/06/20/elektryfikacjalinii- pkm-po-roku-od-rozpoczecia-inwestycji (dostęp: 11.07.2022).
216.ETCS Limited Supervision sposobem na poprawę bezpieczeństwa systemu kolejowego (2021). Urząd Transportu Kolejowego, 9 kwietnia. Pobrano z: https://utk.gov.pl/pl/ aktualnosci/17141,ETCS-Limited-Supervision-sposobem-na-poprawe-bezpieczenstwasystemu- kolejowego.html (dostęp: 6.03.2023).
217.Europejski Zielony Ład (b.d.). Komisja Europejska. Pobrano z: https://ec.europa.eu/info/strategy/ priorities-2019-2024/european-green-deal_pl (dostęp: 30.09.2022).
218.Finansowanie KPO (2022). Serwis Rzeczpospolitej Polskiej. Pobrano z: https://www.gov.pl/ web/planodbudowy/finansowanie-kpo (dostęp: 20.09.2023)
219.Fiszer K. (2019). Linia Jankowa Żagańska–Przewóz po remoncie na potrzeby wojska. Rynek Kolejowy, 14 lipca. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/linia-jankowazaganska-- przewoz-po-remoncie-na-potrzeby-wojska-92727.html.
220.Fiszer K. (2020). Kolejowe inwestycje MON: w tym roku punkty ładunkowe, ale które? Rynek Kolejowy, 28 stycznia. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/kolejowe- inwestycje-mon-w-tym-roku-punkty-ladunkowe-ale-ktore--95256.html (dostęp 24.01.2023).
221.Fiszer K. (2021a). MON: początek odbudowy linii Zebrzydowa–Żagań w przyszłym roku. Rynek Kolejowy, 26 lutego. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/ mon-poczatek-odbudowy-linii-zebrzydowa--zagan-w-przyszlym-roku--101198.html (dostęp: 11.07.2022).
222.Fiszer K. (2021b). MI: kolej dalekobieżna wróci do Tarnobrzega i Warki. Projekt nowego rocznego rozkładu jazdy. Rynek Kolejowy, 9 marca. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/mi-kolej-dalekobiezna-wroci-do-tarnobrzega-i-warki-projekt-nowegorocznego- rozkladu-jazdy-101349.html (dostęp: 4.07.2022).
223.Fiszer K. (2021c). Olsztyn–Działdowo: trudno pogodzić ruch regionalny i dalekobieżny. Rynek Kolejowy, 6 grudnia. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/ olsztyn--dzialdowo-trudno-pogodzic-ruch-regionalny-i-dalekobiezny--105696.html (dostęp: 13.01.2023).
224.Fiszer K. (2021d). PKP PLK: do 2040 r. planujemy zmodernizować całą sieć kolejową. Rynek Kolejowy, 8 grudnia. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/pkpplk- do-2040-r--planujemy-zmodernizowac-cala-siec-kolejowa--105745.html (dostęp: 27.09.2022).
225.Fiszer K. (2022a). Kruszwica: wojskowy remont szansą na zwiększenie ruchu towarowego? Rynek Kolejowy, 6 marca. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/kruszwicawojskowy- remont-szansa-na-zwiekszenie-ruchu-towarowego--106949.html (dostęp: 22.12.2022).
226.Fiszer K. (2022b). PKP Intercity: „Flisak” się sprawdził. Najwięcej podróżnych w Płocku. Rynek Kolejowy, 9 marca. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/pkpintercity- flisak-sie-sprawdzil-najwiecej-podroznych-w-plocku--107052.html (dostęp: 4.06.2022).
227.Fiszer K. (2022c). Łódzkie. W obliczu CPK budowa kolei na lotnisko w Łodzi może tracić sens. Rynek Lotniczy, 25 listopada. Pobrano z: https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/ lodzkie-w-obliczu-cpk-budowa-kolei-na-lotnisko-w-lodzi-moze-tracic-sens-16054. html (dostęp: 12.2023).
228.Fiszer K. (2022d). Czy powstanie Lubelska Kolej Aglomeracyjna? Jest wstępny plan. Rynek Kolejowy, 18 grudnia. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/ czy-powstanie-lubelska-kolej-aglomeracyjna-jest-wstepny-plan--111157.html (dostęp: 13.01.2023).
229.Fiszer K. (2023). Zachodniopomorskie nie wznowi ruchu do Drawna, chyba że linia zostałaby wydłużona do Choszczna. Rynek Kolejowy, 13 marca. Pobrano z: https://www.rynekkolejowy. pl/mobile/zachodniopomorskie-nie-wznowi-ruchu-do-drawna-chyba-ze-linia- zostalaby-wydluzona-do-choszczna--112383.html (dostęp: 22.03.2023).
230.Fundacja proponuje budowę linii kolejowej z Kalisza do Inowrocławia (2009). Gazeta Pomorska, 19 marca. Pobrano z: https://pomorska.pl/fundacja-proponuje-budowe-liniikolejowej- z-kalisza-do-inowroclawia/ar/7032517 (dostęp: 16.01.2023).
231.Fundusze europejskie dla Polski odblokowane (2024). Serwis Rzeczpospolitej Polskiej, 23 lutego. Pobrano z: https://www.gov.pl/web/planodbudowy/fundusze-europejskie-dlapolski- odblokowane (dostęp: 11.03.2024).
232.Gadomska P. (2021). Powrócą pociągi do Kowar i Karpacza. Rewitalizacja będzie prowadzona etapami. Jelenia Góra Nasze Miasto, 28 sierpnia. Pobrano z: https://jeleniagora.naszemiasto.pl/powroca-pociagi-do-kowar-i-karpacza-rewitalizacja-bedzie/ar/c1- 8426559 (dostęp: 9.12.2022).
233.Gójski I. (2018). Strategia (nie)zrównoważonego rozwoju transportu do 2030 r. Kurier Kolejowy, 3 grudnia. Pobrano z: https://kurier-kolejowy.pl/aktualnosci/32883/strategia--niezrownowazonego- rozwoju-transportu-do-2030-r.html (dostęp: 1.10.2022).
234.Historia EKD/WKD (2014). Warszawska Kolej Dojazdowa, 18 lutego. Pobrano z: https://wkd. com.pl/archiwum/1553-historia-ekd-wkd (dostęp: 22.09.2022).
235.Informacje o CEF (2021). Portal Funduszy Europejskich. Pobrano z: https://www.funduszeeuropejskie. gov.pl/strony/o-funduszach/zasady-dzialania-funduszy/program-laczac- -europe/cef-2021-2027/informacje-o-cef (dostęp: 30.09.2022).
236.Jak będzie przebiegała linia kolejowa Konin–Turek? Są dwa warianty (2021). Sektor Kolejowy, 4 października. Pobrano z: https://www.sektorkolejowy.pl/jak-bedzie-przebiegala- linia-kolejowa-konin-turek-sa-dwa-warianty (dostęp: 22.09.2022).
237.Jak i gdzie funkcjonuje ETCS? (2021). Na Kolei, 11 listopada. Pobrano z: https://www.nakolei. pl/jak-i-gdzie-funkcjonuje-etcs (dostęp: 29.06.2022).
238.Kapitał zakładowy spółki (2022). Biuletyn Informacji Publicznej, Warszawska Kolej Dojazdowa Sp. z o.o., 24 kwietnia. Pobrano z: https://wkd.com.pl/jbip/index.php/kapital-zakladowy- spolki (dostęp: 9.12.2022).
239.KE uwzględniając wpływ wojny w Ukrainie na infrastrukturę, zmienia wniosek dotyczący TEN-T (2022). Rynek Kolejowy, 28 lipca. Pobrano z: https://kurier-kolejowy.pl/aktualnosci/ 40510/ke-uwzgledniajac-wplyw-wojny-w-ukrainie-na-infrastrukture-zmieniawniosek- dotyczacy-ten-t.html (dostęp: 1.10.2022).
240.Kiedy kolejny etap elektryfikacji linii Ełk–Korsze? (2022). Rozmaitości Ełckie, 5 maja. Pobrano z: https://gazetaolsztynska.pl/elk/829374,Kiedy-kolejny-etap-elektryfikacji-linii- Elk-Korsze.html.
241.Klimczak D. (2020). Do Paczkowa i Otmuchowa najprawdopodobniej jeszcze w tym roku wrócą dalekobieżne pociągi pasażerskie. Radio Opole, 9 sierpnia. Pobrano z: https://radio. opole.pl/100,335609,do-paczkowa-i-otmuchowa-najprawdopodobniej-jeszc (dostęp: 4.06.2022).
242.Kolej połączy miasta Zagłębia Miedziowego (2022). Głogów Extra, 29 sierpnia. Pobrano z: https://glogowextra.pl/2022/08/29/kolej-polaczy-miasta-zaglebia-miedziowego (dostęp: 23.09.2022).
243.Kolej Ruchu Regionalnego 1970–1990 (b.d.). Pobrano z: https://www.stacjapyskowice.info/ krr (dostęp: 13.10.2023).
244.Koleją do Rybna przez Orle – wizja coraz bliższa (2015). Orle 24, 20 maja. Pobrano z: http:// orle24.pl/aktualnosci/915/koleja-do-ryba-przez-orle-wizja-coraz-blizsza.html (dostęp: 27.09.2022).
245.Koleją z Grójca na lotnisko w Warszawie? Gmina Grójec złożyła wniosek (2020). Grojec24, 21 sierpnia. Pobrano z: https://www.grojec24.net/news-koleja-z-grojca-na-lotnisko-wwarszawie- gmina-grojec-zlozyla-wniosek,6922.html (dostęp: 20.09.2022).
246.Koleśnik Ł. (2022). Pociągiem z Zielonej Góry do Cottbus. Więcej połączeń z Krosnem Odrzańskim, Gubinem i Guben. Nowy rozkład jazdy PKP. Gubin Nasze Miasto, 12 grudnia. Pobrano z: https://gubin.naszemiasto.pl/pociagiem-z-zielonej-gory-do-cottbus-wiecejpolaczen- z/ar/c7-9129039 (dostęp: 19.12.2022).
247.Kronika (1925). Wspólna Praca. Pismo poświęcone sprawom ziemi łomżyńskiej, 3 stycznia, 8.
248.Kulig W. (2022). Pociągiem do Darłówka. „Do pełni szczęścia potrzeba dostępu do szybkich kolei”. Darłowo Nasze Miasto, 22 sierpnia. Pobrano z: https://darlowo.naszemiasto.pl/ pociagiem-do-darlowka-do-pelni-szczescia-potrzeba-dostepu/ar/c1-8960225 (dostęp: 25.08.2022).
249.Kuś Ł. (2017). Miliard euro na koleje z funduszu CEF. Kurier Kolejowy, 4 kwietnia. Pobrano z: https://kurier-kolejowy.pl/aktualnosci/29854/miliard-euro-na-koleje-z-funduszu-cef. html (dostęp: 11.07.2022).
250.Larczyński T. (2016) Żuławska Rama Towarowa – stara koncepcja w nowej odsłonie. Rynek Kolejowy, 12 marca. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/zulawska- -rama-towarowa--stara-koncepcja-w-nowej-odslonie-75508.html (dostęp: 9.12.2023).
251.Lewandowski A. (2018). Brakuje 10 km torów, by dojechać pociągiem do Koronowa. Gazeta Pomorska, 7 marca. Pobrano z: https://pomorska.pl/brakuje-10-km-torow-by-dojechac- -pociagiem-do-koronowa/ar/c3-12989254 (dostęp: 21.09.2022).
252.Lokalne władze walczą o utrzymanie linii Bytów–Lipusz (2014). Kurier Kolejowy, 25 listopada. Pobrano z: https://kurier-kolejowy.pl/aktualnosci/22142/lokalne-wladze-walcza- -o-utrzymanie-linii-bytow--lipusz.html (dostęp: 9.04.2022).
253.Lubiatowo-Kopalino. To tutaj ma powstać pierwsza polska elektrownia atomowa (2021). Forsal, 22 grudnia. Pobrano z: https://forsal.pl/biznes/energetyka/ artykuly/8320282,elektrownia-atomowa-w-polsce-lubiatowo-kopalino-lokalizacja.html (dostęp: 23.09.2022).
254.Łącznica kolejowa Jedlicze–Szebnie ułatwi podróże w Bieszczady (2023). PKP PLK. PKP Polskie Linie Kolejowe SA, 13 października. Pobrano z: https://www.plk-sa.pl/o-spolce/ biuro-prasowe/informacje-prasowe/szczegoly/lacznica-kolejowa-jedlicze-szebnie-ulatwi- podroze-w-bieszczady-8890 (dostęp: 28.10.2023).
255.Łomża w tym miejscu zatrzymała się w rozwoju mentalnym 100 lat temu (2022). 4Łomża, 17 lipca. Pobrano z: https://www.4lomza.pl/index.php?wiad=62918 (dostęp: 1.09.2022).
256.Łomża, Kolno i Orzysz. Nowe miasta na kolejowej mapie Polski dzięki CPK (2021). Rynek Lotniczy, 6 sierpnia. Pobrano z: https://www.rynek-lotniczy.pl/mobile/lomza-kolnoi- orzysz-nowe-miasta-na-kolejowej-mapie-polski-dzieki-cpk-12148.html (dostęp: 1.09.2022).
257.Madej Ł. (2020). Koniec elektryfikacji linii Lublin–Stalowa Wola. Inżynieria, 15 grudnia. Pobrano z: https://inzynieria.com/drogi/modernizacja_kolei/wiadomosci/60010,koniec- -elektryfikacji-linii-lublinstalowa-wola (dostęp: 11.07.2022).
258.Madej Ł. (2022). Tunele połączą Kraków z Myślenicami. Kiedy budowa? Inżynieria, 18 maja. Pobrano z: https://inzynieria.com/tunele/wiadomosci/64334,tunele-polacza-krakow-zmyslenicami- kiedy-budowa (dostęp: 14.09.2022).
259.Madrjas J. (2019). Z Krakowa do Olkusza w 45 minut? Minister Adamczyk zapowiada łącznicę w Jaworznie. Rynek Kolejowy, 3 października. Pobrano z: https://www.rynekkolejowy. pl/wiadomosci/z-krakowa-do-olkusza-w-45-minut-minister-adamczyk-zapowiada- lacznice-w-jaworznie-93823.html (dostęp: 14.09.2022).
260.Madrjas J. (2022). Drezyny rowerowe pojadą piękną Koleją Nadzalewową! Rynek Kolejowy, 14 grudnia. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/drezyny-rowerowepojada- piekna-koleja-nadzalewowa-111150.html (dostęp: 21.01.2023).
261.Madrjas J. (2023). Linia kolejowa na lotnisko Rzeszów Jasionka otwarta. Rynek Kolejowy, 1 października. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/linia-kolejowa- -na-lotnisko-rzeszow-jasionka-otwarta-115469.html (dostęp: 9.12.2023).
262.Mazowsze dofinansuje budowę linii kolejowej Zegrze–Przasnysz (2022). Portal Samorządowy, 7 czerwca. Pobrano z: https://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/ mazowsze-dofinansuje-budowe-linii-kolejowej-zegrze-przasnysz,382523.html (dostęp: 10.09.2022).
263.Nowy szlak kolejowy Zegrze–Przasnysz (2020). Urząd Miasta i Gminy Serock, 27 sierpnia. Pobrano z: https://www.serock.pl/plik,13168,lk-zegrze-przasnysz.pdf (dostęp: 10.09.2022).
264.Oksiuta A. (2024). Co dalej z CPK? Lasek: pierwsze wnioski z audytu spółki pod koniec tego kwartału. Polska Agencja Prasowa, 20 stycznia. Pobrano z: https://www.pap.pl/ aktualnosci/co-dalej-z-cpk-lasek-pierwsze-wnioski-z-audytu-spolki-pod-koniec-tegokwartalu (dostęp: 19.02.2024).
265.Palica P. (2022). Nowa stacja kolejowa pod Goleniowem za 8 lat? Na razie trwają prace planistyczne. Goleniów Nasze Miasto, 25 kwietnia. Pobrano z: https://goleniow.naszemiasto. pl/nowa-stacja-kolejowa-pod-goleniowem-za-8-lat-na-razie/ar/c1-8787399 (dostęp: 28.09.2022).
266.PKP PLK podpisały umowę na projekt przebudowy linii 131 na Kujawach (2020). Rynek Kolejowy, 2 marca. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/pkp-plkpodpisaly- umowe-na-projekt-przebudowy-linii-131-na-kujawach-95664.html (dostęp: 25.01.2023).
267.Planują budowę linii kolejowej z Lublina do Łęcznej. Ruszyły konsultacje, zaprezentowano trasy (2021). Lublin 112, 14 września. Pobrano z: https://www.lublin112.pl/planuja-budowe- linii-kolejowej-z-lublina-do-lecznej-ruszyly-konsultacje-zaprezentowano-trasy (dostęp: 10.09.2022).
268.PLK mają pierwsze w Polsce zezwolenia dla Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem ETCS (2013). PKP Polskie Linie Kolejowe. Pobrano z: https://www.plk-sa.pl/ o-spolce/biuro-prasowe/informacje-prasowe/szczegoly/plk-maja-pierwsze-w-polscezezwolenia- dla-europejskiego-systemu-sterowania-pociagiem-etcs-european-train- -control-system-2075 (dostęp: 29.06.2022).
269.PLK remontują most w Elblągu dla sprawnych transportów do elektrociepłowni (2023). PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Pobrano z: https://www.plk-sa.pl/o-spolce/biuro-prasowe/ informacje-prasowe/szczegoly/plk-remontuja-most-w-elblagu-dla-sprawnych-transportow- do-elektrocieplowni-7972 (dostęp: 20.03.2023).
270.PLK z umową na projekt modernizacji linii na Kociewiu i w Borach Tucholskich (2020).
271.Rynek Kolejowy, 9 października. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/z- -poludniowego-pomorza-do-trojmiasta-beda-szybsze-podroze-z-wygodnych-peronow- 98965.html (dostęp: 24.11.2022).
272.PLK zapewniają przejezdność trasy z Przemyśla do Malhowic i granicy z Ukrainą (2022). Kurier Kolejowy, 30 września. Pobrano z: https://kurier-kolejowy.pl/aktualnosci/40899/ plk-zapewniaja-przejezdnosc-trasy-z-przemysla-do-malhowic-i-granicy-z-ukraina. html (dostęp: 5.10.2022).
273.PLK zapewnią kolejowy dostęp do elektrowni jądrowej (23.06.2022). Warszawa: PKP Polskie Linie Kolejowe SA – oficjalne oświadczenie Biura Komunikacji i Promocji.
274.Po 22 latach Chocianów wraca na kolejową mapę (2022). Koleje Dolnośląskie, 6 grudnia. Pobrano z: https://kolejedolnoslaskie.pl/po-22-latach-chocianow-wraca-na-kolejowa-mape (dostęp: 22.03.2023).
275.Pociągi wrócą do Świeradowa-Zdroju. Jest przetarg na rewitalizację linii kolejowej Mirsk– Świeradów-Zdrój (2022). Na kolei, 5 października. Pobrano z: https://www.nakolei.pl/ pociagi-wroca-do-swieradowa-zdroju-jest-przetarg-na-rewitalizacje-linii-kolejowej- -mirsk-swieradow-zdroj (dostęp: 9.12.2022).
276.Pociągiem elektrycznym trasą Ocice–Rzeszów (2021). PKP Polskie Linie Kolejowe SA, 9 grudnia. Pobrano z: https://www.plk-sa.pl/o-spolce/biuro-prasowe/informacje-prasowe/ szczegoly/pociagiem-elektrycznym-trasa-ocice-rzeszow-6455 (dostęp: 11.07.2022).
277.Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna nie zwalnia tempa (2021). Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie. Pobrano z: https://www.gov.pl/web/uw-podkarpacki/podkarpacka- kolej-aglomeracyjna-nie-zwalnia-tempa (dostęp: 23.09.2022).
278.Podłęże–Piekiełko – o inwestycji (b.d.). PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Pobrano z: https:// podleze-piekielko.pl/o-inwestycji (dostęp: 5.09.2022).
279.Podłęże–Piekiełko: rozpędzamy projekt! (2023). PKP Polskie Linie Kolejowe SA, 13 października. Pobrano z: https://podleze-piekielko.pl/wazne-wydarzenia/podleze-piekielko- rozpedzamy-projekt-id27 (dostęp: 9.12.2023).
280.Podróżni kilkuset pociągów skorzystali z elektryfikacji linii Węgliniec–Zgorzelec (2020). PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Pobrano z: https://www.plk-sa.pl/o-spolce/biuro-prasowe/ informacje-prasowe/szczegoly/podrozni-kilkuset-pociagow-skorzystali-z-elektryfikacji- linii-wegliniec-zgorzelec-4517 (dostęp: 11.07.2022).
281.Polskie Linie Kolejowe podsumowały lata 2007–2015 (2015). Kurier Kolejowy, 31 grudnia. Pobrano z: https://kurier-kolejowy.pl/aktualnosci/26868/polskie-linie-kolejowe-podsumowaly- lata-2007-2015.html (dostęp: 25.01.2023).
282.Połączenie kolejowe Wieluń–Chorzew Siemkowice planowano już w latach 70. Mamy mapę (2022). Info Wieluń, 8 czerwca. Pobrano z: https://info.wielun.pl/2022/06/08/polaczenie- -kolejowe-wielun-chorzew-siemkowice-planowano-juz-w-latach-70-mamy-mape (dostęp: 10.09.2022).
283.Porozumienie CPK i Kolei Ukraińskich. Celem KDP z Polski do Lwowa i Kijowa (2023). Rynek Kolejowy, 23 stycznia. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/ porozumienie-cpk-i-kolei-ukrainskich-celem-kdp-z-polski-do-lwowa-i-kijowa-111666. html (dostęp: 20.03.2023).
284.Porozumienie w sprawie docelowego przebiegu Północnej Kolei Aglomeracyjnej podpisane (2021). Gmina Kosakowo. Pobrano z: https://gminakosakowo.pl/aktualnosci/porozumienie- kolej-aglomeracyjna (dostęp: 27.09.2022).
285.Port w Policach w przełomowym etapie rozwoju! (2021). Polska Morska, 10 czerwca. Pobrano z: https://polska-morska.pl/2021/06/10/port-w-policach-w-przelomowym-etapie- -rozwoju-polski-portal-morski (dostęp: 24.08.2022).
286.Powstanie koncepcja rozwoju Poznańskiego Węzła Kolejowego (2020). Rynek Kolejowy, 12 marca. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/powstanie-koncepcja- rozwoju-poznanskiego-wezla-kolejowego-95782.html (dostęp: 9.12.2023).
287.Prace nad studium wykonalności dla modernizacji linii między Trójmiastem, Słupskiem, Koszalinem a Szczecinem (2020). Kurier Kolejowy, 5 marca. Pobrano z: https://kurier- -kolejowy.pl/aktualnosci/35876/prace-nad-studium-wykonalnosci-dla-modernizacji- -linii-miedzy-trojmiastem--slupskiem--koszalinem-a-sz.html (dostęp: 23.09.2022).
288.Program Kolej Plus: Wieluń zyska połączenia kolejowe z Łodzią (2022). TVP 3 Łódź, 24 sierpnia. Pobrano z: https://lodz.tvp.pl/62004025/program-kolej-plus-wielun-zyska-szybkiepolaczenie- kolejowe-z-lodzia (dostęp: 14.09.2022).
289.Program Kolej Plus: zgłoszone projekty przewyższają założony budżet czterokrotnie (2020).
290.Raport Kolejowy. Pobrano z: https://raportkolejowy.pl/program-kolej-plus-zgloszone- -projekty-przewyzszaja-zalozony-budzet-czterokrotnie (dostęp: 20.09.2022).
291.Program przystankowy rozszerzony o 43 inwestycje (2022). Rynek Kolejowy, 5 lipca. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/program-przystankowy-rozszerzony-o-43- -inwestycje-108842.html (dostęp: 19.08.2022).
292.PŻB na Terminalu Promowym Westerplatte (2015). Nasz Bałtyk, 11 maja. Pobrano z: https:// www.naszbaltyk.com/aktualnosci/2115-pzb-na-terminalu-promowym-westerplatte. html (dostęp 25.01.2023).
293.Rozporządzenie w sprawie „szprych” CPK wchodzi dziś w życie. Co zawiera? (2019). Rynek Lotniczy, 29 maja. Pobrano z: https://www.rynek-lotniczy.pl/mobile/rozporzadzenie-- -w-sprawie-34szprych34-cpk-wchodzi-dzis-w-zycie-co-zawiera-6070.html (dostęp: 8.07.2022).
294.Rösler J. (2021a). Z Zielonej Góry do Guben w czerwcu 2022 r. Na razie pociągi tylko w weekendy. Rynek Kolejowy, 6 grudnia. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/ wiadomosci/to-juz-pewne-z-zielonej-gory-do-guben-w-czerwcu-2022-r-105709.html (dostęp: 19.12.2022).
295.Rösler J. (2022a). Do 2030 roku pociągi PKP IC mają docierać do Wschowy, Mielca, Nowej Rudy czy Łomży. Rynek Kolejowy, 17 lutego. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy. pl/mobile/do-2030-roku-pociagi-pkp-ic-maja-docierac-do-wschowy-mielca-nowej- -rudy-czy-lomzy-106740.html (dostęp: 4.07.2022).
296.Rösler J. (2021b). SKPL rezygnuje z utrzymania linii do Bytowa. Koniec szans na powrót pociągów? Rynek Kolejowy, 17 września. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/ mobile/skpl-rezygnuje-z-utrzymania-linii-do-bytowa-koniec-szans-na-powrot-pociagow- 104517.html (dostęp: 9.04.2022).
297.Rösler J. (2022c). Dolny Śląsk chce rewitalizować linię kolejową do Góry. Rynek Kolejowy, 23 maja. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/dolny-slask-chce-rewitalizowac- linie-kolejowa-do-gory--108202.html (dostęp: 9.12.2022).
298.Rösler J. (2022b). Czy nowa linia Konin–Turek ma sens? Rynek Kolejowy, 25 kwietnia. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/glupota-czy-nadzieja-czyli-o-linii- kolejowej-do-turku-107789.html (dostęp: 14.09.2022).
299.Rösler J. (2021c). Czy do Polkowic wreszcie dotrą pociągi pasażerskie? Rynek Kolejowy, 28 grudnia. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/czy-do-polkowic-wreszcie- dotra-pociagi-pasazerskie-106006.html (dostęp: 8.04.2022).
300.Ruszają prace przy budowie drugiego toru WKD (2022). Warszawska Kolej Dojazdowa, 22 maja. Pobrano z: https://www.wkd.com.pl/aktualnosci/2718-ruszaja-prace-przybudowie- drugiego-toru-wkd (dostęp: 9.12.2023).
301.Sejm na tak. Polski Ład z nowym pakietem korzystnych rozwiązań (2021). Serwis Rzeczypospolitej Polskiej. Pobrano z: https://www.gov.pl/web/finanse/sejm-na-tak-polski-lad- -z-nowym-pakietem-korzystnych-rozwiazan (dostęp: 30.09.2022).
302.SKM do Nowego Portu to już historia. Kolejki do Nowego Portu kursowały kiedyś regularnie. Pierwszy kurs odbył się 69 lat temu (2020). Dziennik Bałtycki, 6 marca. Pobrano z: https://dziennikbaltycki.pl/skm-do-nowego-portu-to-juz-historia-kolejki-do-nowego-portu-kursowaly-kiedys-regularnie-pierwszy-kurs-odbyl-sie-69-lat-temu/ar/c4-14840 644 (dostęp: 25.01.2023).
303.Skupin W. (2015). Wrocław: Co z planami budowy kolei na lotnisko? Czy potrzebne jest takie połączenie? Gazeta Wrocławska, 16 sierpnia. Pobrano z: https://gazetawroclawska.pl/ wroclaw-co-z-planami-budowy-kolei-na-lotnisko-czy-potrzebne-jest-takie-polaczenie/ ar/c3-4948713 (dostęp: 9.12.2023).
304.Sobkowski K. (2023). PKP SA chcą rozebrać linię kolejową nr 363 Rokietnica– Międzychód. Czy to koniec marzeń o jej rewitalizacji? Międzychód Nasze Miasto, 4 stycznia. Pobrano z: https://miedzychod.naszemiasto.pl/pkp-sa-chca-rozebrac-linie-kolejowa-nr-363- rokietnica/ar/c1-9156493 (dostęp: 13.01.2023).
305.Stachelski K. (2020). Niewiele brakowało, aby przez nasze miasto przebiegała jedna z najstarszych linii. Kolniak 24, 28 marca. Pobrano z: https://kolniak24.eu/pl/545_historia/ 640_kolno-z-dawnych-lat/10274_ pechowe-historie-kolnenskich-kolei-karol- jacek-stachelski-niewiele-brakowalo-aby-przez-nasze-miasto-przebiegala-jednaz- najstarszych-linii-kolejowych-na-ziemiach-polskich.html (dostęp: 20.09.2022).
306.Szymajda M. (2017). Będzie więcej linii kolejowych znaczenia państwowego. Rynek Kolejowy, 16 lutego. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/bedzie-wiecej-linii- -kolejowych-znaczenia-panstwowego-80342.html (dostęp: 8.07.2022).
307.Szymajda M. (2019). PLK chce zmieniać węzeł wrocławski. Ogłasza przetarg na studium wykonalności. Rynek Kolejowy, 15 maja. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/ wiadomosci/plk-chce-zmieniac-wezel-wroclawski-oglasza-przetarg-na-studium-wykonalnosci- 91884.html (dostęp: 9.12.2023).
308.Szymajda M. (2021). Dolnośląska linia 303 do Chocianowa pójdzie do remontu. Rynek Kolejowy, 3 sierpnia. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/dolnoslaskalinia- 303-do-chocianowa-pojdzie-do-remontu-103746.html (dostęp: 9.12.2022).
309.Szymajda M. (2022a). Będą autobusy Kolei Dolnośląskich z Kłodzka do Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego? Transport Publiczny, 26 stycznia. Pobrano z: https://www.transport-publiczny. pl/wiadomosci/beda-autobusy-kolei-dolnoslaskich-z-klodzka-do-ladkazdroju-istronia- slaskiego-72149.html (dostęp: 30.01.2023).
310.Szymajda M. (2022b). Koszt remontu linii kolejowej do Mrągowa i Mikołajek stał się kuriozalny. Rynek Kolejowy, 3 lutego. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/ koszt-remontu-linii-kolejowej-do-mragowa-i-mikolajek-stal-sie-kuriozalny-106529. html (dostęp: 19.12.2022).
311.Szymajda M. (2022c). PLK: Pociągi wracają na linię Goleszów–Cieszyn. Rynek Kolejowy, 2 września. Pobrano: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/plk-pociagi-wracajana- linie-goleszow--cieszyn-zdjecia-109666.html (dostęp: 27.09.2022).
312.Szymajda M. (2022d). Z Warszawy do Olsztyna pociągiem miało być o 15 minut szybciej. Ale nie jest i nie będzie. Rynek Kolejowy, 16 grudnia. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/z-warszawy-do-olsztyna-pociagiem-mialo-byc-o-15-minutszybciej- ale-nie-jest-i-nie-bedzie-111169.html (dostęp: 13.01.2023).
313.Szymajda M. (2023a). ETCS na linii PKM z dopuszczeniem do eksploatacji. Rynek Kolejowy, 11 stycznia. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/etcs-na-linii-pkmz- dopuszczeniem-do-eksploatacji-111498.html (dostęp: 6.03.2023).
314.Szymajda M. (2023b). Bajpas kartuski w zaawansowanym stadium budowy. Rynek Kolejowy, 24 marca. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/bajpas-kartuski-wzaawansowanym- stadium-budowy-zdjecia-112602.html (dostęp: 25.03.2023).
315.Szymańska S. (2021). Jest przetarg na opracowanie studium połączenia kolejowego Bydgoszcz– Koronowo–Więcbork–Sępólno–Chojnice z programu Kolej Plus. Gazeta Pomorska, 1 czerwca. Pobrano z: https://pomorska.pl/jest-przetarg-na-opracowaniestudium- polaczenia-kolejowego-bydgoszcz-koronowo-wiecbork-sepolno-chojnice-zprogramu- kolej-plus/ar/c4-15639750 (dostęp: 20.09.2022).
316.Trammer K. (2020). Nierealna magistrala? Rządowe spółki zaczynają konkurować na plany rozbudowy sieci kolejowej. Z Biegiem Szyn, maj–czerwiec, 9.
317.Trammer K. (2021). Kolejowe odloty. Z biegiem szyn, listopad–grudzień, 10–11.
318.Trammer K. (2022a). Raport błędów. Z biegiem szyn, styczeń–luty, 6–7.
319.Trammer K. (2022b). Zwrotnica na przyszłość. Z biegiem szyn, maj–sierpień, 8.
320.Trammer K. (2023). Sprytne dwa tory. Z biegiem szyn, wrzesień–październik, 9.
321.Trasa Ełk–Korsze – przygotowania do elektryfikacji (2022). PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Pobrano z: https://www.plk-sa.pl/o-spolce/biuro-prasowe/informacje-prasowe/ szczegoly/trasa-elk-korsze-przygotowania-do-elektryfikacji-6782 (dostęp: 11.07.2022).
322.Twoja kolej! (2022). Gmina Polkowice. Pobrano z: https://polkowice.eu/wiadomosci-z-gminy/ twoja-kolej/?fbclid=IwAR0l2tgwEpFoSeqWEfHXkm0c8XYDROybYyfloLL2UirUxR dObemnFdJvHRU (dostęp: 23.09.2022).
323.Urbaniak J. (2013). Ławica: Połączenia kolejowego do lotniska nie będzie. Transport Publiczny, 2 lipca. Pobrano z: https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/lawica-polaczenia- kolejowego-do-lotniska-nie-bedzie-085.html (dostęp: 9.12.2023).
324.Urbanowicz W. (2021). Olsztyn: Ruszyły trzy nowe przystanki kolejowe. Na razie dla 6,5 par połączeń. Transport Publiczny, 14 czerwca. Pobrano z: https://www.transport-publiczny. pl/wiadomosci/olsztyn-ruszyly-trzy-nowe-przystanki-kolejowe-na-razie-dla-65-parpolaczen- 69210.html (dostęp: 24.01.2023).
325.Węgliniec–Zgorzelec: do końca roku linia E30 w pełni zelektryfikowana (2019). ZInfo, 19 lipca. Pobrano z: https://www.zinfo.pl/artykuly/29426 (dostęp: 11.07.2022).
326.Wizja rozwoju kolei na Pomorzu do 2035 r. (2018). Trójmiasto.pl, 21 maja. Pobrano z: https:// www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Wizja-rozwoju-kolei-na-Pomorzu-do-2035-r-n123947. html (dostęp: 27.09.2022).
327.Wydłużą PKM do gdyńskiej Dąbrowy? (2013). Kurier Kolejowy, 2 września. Pobrano z: https://kurier-kolejowy.pl/aktualnosci/15719/wydluza-pkm-do-gdynskiej-dabrowy.html (dostęp: 27.09.2022).
328.Wykaz linii kolejowych o znaczeniu państwowym przyjęty przez rząd (2019). Dziennik, 29 kwietnia. Pobrano z: https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/596824,wykaz-liniikolejowych- przyjety-przez-rzad-cpk.html (dostęp: 11.06.2022).
329.Z Dębicy do Jasła pociągiem? Plan budowy nowej linii kolejowej (12.08.2020). Jasło 365, 12 sierpnia. Pobrano z: https://www.jaslo365.pl/wiadomosci/515-z-debicy-do-jasla-pociagiem- plan-budowy-nowej-linii-kolejowej (dostęp: 20.09.2022).
330.Zakończenie budowy węzła transportowego w Bytowie. Kiedy ruszy kolej? (2021). Kurier Bytowski, 7 września. Pobrano z: https://kurierbytowski.com.pl/artykul/zakonczeniebudowy- wezla/1216131 (dostęp: 9.04.2022).
331.Zając K. (2023). Szybka Kolej Aglomeracyjna Lubuskiego Trójmiasta ruszy od 2027 roku. Rynek Kolejowy, 4 lipca. Pobrano z: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/ szybka-kolej-aglomeracyjna-lubuskiego-trojmiasta-ruszy-od-2027-roku-113869.html (dostęp: 9.12.2023).
332.Zasiadko M. (2022). Rail Carpatia: nowe rozwiązanie dla lepszej łączności między krajami Trójmorza. Intermodal News, 26 sierpnia. Pobrano z: https://intermodalnews. pl/2022/08/26/rail-carpatia-nowe-rozwiazanie-dla-lepszej-lacznosci-miedzy-krajamitrojmorza (dostęp: 9.09.2022).
333.Akty prawne i dokumenty administracji publicznej
334.Biała księga. Plan utworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu – dążenie do osiągnięcia konkurencyjnego i zasobooszczędnego systemu transportu, Bruksela 28.03.2011, KOM (2011) 144 wersja ostateczna.
335.Decyzja Komisji z dnia 22 lipca 2009 r. zmieniająca decyzję 2006/679/WE w odniesieniu do wdrażania technicznej specyfikacji dla interoperacyjności odnoszącej się do podsystemu sterowania ruchem kolejowym transeuropejskiego systemu kolei konwencjonalnych, C(2009) 5607, Dz.U. UE L z dnia 25 lipca 2009 r.
336.Decyzja nr 1692/96/EC Parlamentu Europejskiego i Rady z 23.07.1996 r. w sprawie wytycznych Wspólnoty dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej. Dziennik Urzędowy Komisji Europejskiej 1996, L 228.
337.Decyzja Prezesa UTK nr DRRK-WKL-9110-13/12, 24.08.2012. Warszawa.
338.Dyrektywa Rady 91/440/EWG z dnia 29 lipca 1991 r. w sprawie rozwoju kolei wspólnotowych. Dz.U. L 237, 341–344 z 24 sierpnia 1991 r.
339.Dyrektywa Rady 95/18/WE z dnia 19 czerwca 1995 r. w sprawie wydawania licencji przedsiębiorstwom kolejowym. Dz.U. WE L 143 z 27 czerwca 1995 r.
340.Dyrektywa Rady 95/19/WE z dnia 19 czerwca 1995 r. w sprawie alokacji potencjału infrastruktury kolejowej i pobierania opłat za infrastrukturę. Dz.U. WE L 143 z 27 czerwca 1995 r.
341.Dyrektywa 2001/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 lutego 2001 r. zmieniająca dyrektywę Rady 91/440/WE w sprawie rozwoju kolei wspólnotowych. Dz.U. WE L 75 z 15 marca 2001 r.
342.Dyrektywa Rady 96/48/WE z dnia 23 lipca 1996 r. w sprawie interoperacyjności transeuropejskiego systemu kolei dużych prędkości. Dz.U. WE L 235 z 17 września 1996.
343.Dyrektywa 2001/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 lutego 2001 r. zmieniająca dyrektywę Rady 91/440/WE w sprawie przyznawania licencji przedsiębiorstwom kolejowym. Dz.U. WE L 75 z 15 marca 2001 r.
344.Dyrektywa 2001/14/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 lutego 2001 r. w sprawie alokacji zdolności przepustowej infrastruktury kolejowej i pobierania opłat za użytkowanie infrastruktury kolejowej oraz przyznawania świadectw bezpieczeństwa. Dz.U. WE L 75 z 15 marca 2001 r.
345.Dyrektywa 2004/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa kolei wspólnotowych oraz zmieniająca dyrektywę Rady 95/18/ WE w sprawie przyznawania licencji przedsiębiorstwom kolejowym, oraz dyrektywę 2001/14/WE w sprawie alokacji zdolności przepustowej infrastruktury kolejowej i pobierania opłat za użytkowanie infrastruktury kolejowej oraz certyfikację w zakresie bezpieczeństwa (Dyrektywa w sprawie bezpieczeństwa kolei).
346.Dyrektywa 2004/50/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. zmieniająca dyrektywę 96/48/WE w sprawie interoperacyjności transeuropejskiego systemu kolei dużych prędkości i dyrektywę 2001/16/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie interoperacyjności transeuropejskiego systemu kolei konwencjonalnej. Dz.U. WE L 164 z 30 kwietnia 2004 r.
347.Dyrektywa 2004/51/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. zmieniająca dyrektywę Rady 91/440/EWG w sprawie rozwoju kolei wspólnotowych. Dz.U. WE L 164 z 30 kwietnia 2004 r.
348.Dyrektywa 2007/58/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. zmieniająca dyrektywę Rady 91/440/EWG w sprawie rozwoju kolei wspólnotowych oraz dyrektywę 2001/14/WE w sprawie alokacji zdolności przepustowej infrastruktury kolejowej i pobierania opłat za użytkowanie infrastruktury kolejowej. Dz.U. WE L 315 z 3 grudnia 2007 r.
349.Dyrektywa 2007/59/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. w sprawie przyznawania uprawnień maszynistom prowadzącym lokomotywy i pociągi w obrębie systemu kolejowego Wspólnoty. Dz.U. WE L 315 z 3 grudnia 2007 r.
350.Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/57/WE z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie interoperacyjności systemu kolei we Wspólnocie. Dz.U. UE L 191/1 z 18 lipca 2008 r.
351.Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/34/UE z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie utworzenia jednolitego europejskiego obszaru kolejowego (przekształcenie). Dz.U. UE L 343/32 z dnia 14 grudnia 2012 r.
352.Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/797 z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie interoperacyjności systemu kolei w Unii Europejskiej. Dz.U. UE L 138/44 z 26 maja 2016 r.
353.Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/798 z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie bezpieczeństwa kolei. Dz.U. UE L 138/102 z 26 maja 2016 r.
354.Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2370 z dnia 14 grudnia 2016 r. zmieniająca dyrektywę 2012/34/UE w odniesieniu do otwarcia rynku krajowych kolejowych przewozów pasażerskich oraz zarządzania infrastrukturą kolejową. Dz.U. UE L 352 z 23 grudnia 2016 r.
355.European Agreement on Important International Combined Transport Lines and Related Installations (AGTC) done at Geneva on 1 February 1991. United Nations, Economic Commission for Europe Inland Transport Committee, ECE/TRANS/88/Rev. 6.
356.European Agreement on Main International Railway Lines (AGC) done at Geneva on 31 May 1985. United Nations, Economic Commission for Europe Inland Transport Committee, ECE/TRANS/63/Rev. 2.
357.Europejska sieć kolei dużych prędkości – nieefektywny i fragmentaryczny system zamiast realnego rozwiązania. Sprawozdanie specjalne nr 19/2018, Europejski Trybunał Obrachunkowy, Luxembourg.
358.Koncepcja przestrzennego zagospodarowania kraju 2030 (21.03.2012). Warszawa: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
359.Krajowy Program Kolejowy do 2023 roku. Infrastruktura kolejowa zarządzana przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA (15.09.2015). Warszawa: Minister Infrastruktury i Rozwoju. Master plan dla transportu kolejowego w Polsce do 2030 roku (sierpień 2008). Warszawa: Ministerstwo Infrastruktury.
360.Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego. Dz.U. Województwa Mazowieckiego z dnia 15 lipca 2014 r., poz. 6868.
361.Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla województwa dolnośląskiego (2014). Wrocław: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
362.Polityka transportowa państwa na lata 2001–2015 dla zrównoważonego rozwoju kraju (październik 2001). Warszawa: Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej.
363.Polityka Transportowa Państwa na lata 2006–2025 (czerwiec 2005). Warszawa: Ministerstwo Infrastruktury.
364.Polityka transportowa. Program działania w kierunku przekształcenia transportu w system dostosowany do wymogów gospodarki rynkowej i nowych warunków współpracy gospodarczej w Europie ( październik 1994). Warszawa: M inisterstwo Transportu i Gospodarki Morskiej.
365.Program budowy i uruchomienia przewozów kolejami dużych prędkości w Polsce (08.2008). Warszawa: Ministerstwo Infrastruktury.
366.Program inwestycji dworcowych na lata 2016–2023 (2020). Ministerstwo Infrastruktury 9 listopada. Pobrano z: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/program-inwestycji-dworcowych- na-lata-2016-2023 (dostęp: 19.08.2022).
367.Program rozwoju i modernizacji technologicznej transportu szynowego w województwie mazowieckim (listopad 2015). Warszawa: Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego.
368.Projekty ocenione pozytywnie w ramach II etapu naboru do Programu Kolej+ (2022). Ministerstwo Infrastruktury. Pobrano z: https://www.plk-sa.pl/program-kolej-plus (dostęp: 9.09.2022).
369.Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1315/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej i uchylające decyzję nr 661/2010/UE. Dz.U. Unii Europejskiej 20 grudnia 2013 L 348/129.
370.Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 10 września 1998 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich usytuowanie. Dz.U. 1998 nr 151 poz. 987.
371.Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 lipca 2005 r. w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji. Dz.U. 2005 nr 172 poz. 1444.
372.Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 czerwca 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich usytuowanie. Dz.U. 2018 poz. 1175.
373.Rozporządzenie (WE) nr 881/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. u stanawiające Europejską Agencję Kolejową. Dz.U. W E L 164 z 30 kwietnia 2004 r.
374.Rozporządzenie (WE) nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 1191/69 i (EWG) nr 1107/70, Dz.U. WE L 164 z 30 kwietnia 2004 r.
375.Rozporządzenie (WE) nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym. Dz.U. WE L 164 z 30 kwietnia 2004 r.
376.Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 z 22 września 2010 r. w sprawie europejskiej sieci kolejowej ukierunkowanej na konkurencyjny transport towarowy. Dz.U. Unii Europejskiej 2010, L 276/22.
377.Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1315/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej i uchylające decyzję nr 661/2010/UE. Dz.U. Unii Europejskiej L 348/1 z 20 grudnia 2013 r.
378.Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1316/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. ustanawiające instrument „Łącząc Europę”, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 913/2010 oraz uchylające rozporządzenia (WE) nr 680/2007 i (WE) nr 67/2010. Dz.U. Unii Europejskiej 20 grudnia 2013 L 348/129.
379.Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/796 z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie Agencji Kolejowej Unii Europejskiej i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 881/2004. Dz. U. Unii Europejskiej L. 138 z 26 maja 2016 r.
380.Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2337 z dnia 14 grudnia 2016 r. uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 1192/69 w sprawie wspólnych zasad normalizujących rachunkowość przedsiębiorstw kolejowych. Dz.U. Unii Europejskiej L 354 z 23 grudnia 2016 r.
381.Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2338 z dnia 14 grudnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1370/2007 w odniesieniu do otwarcia rynku krajowych usług kolejowego transportu pasażerskiego. Dz.U. Unii Europejskiej L 354 z 23 grudnia 2016 r.
382.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 2013 r. w sprawie wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym, Dz.U. 2013 poz. 569.
383.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym. Dz.U. 2019 poz. 899.
384.Sprawa C-512/10 Komisja Europejska przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej. Trybunał Sprawiedliwości UE.
385.Sprawa C-556/10 Komisja Europejska przeciwko Republice Federalnej Niemiec. Trybunał Sprawiedliwości UE.
386.Sprawa C-625/10 Komisja Europejska przeciwko Republice Francuskiej. Trybunał Sprawiedliwości UE.
387.Sprawozdanie z funkcjonowania rynku transportu kolejowego 2020 (2021). Warszawa: Urząd Transportu Kolejowego.
388.Sprawozdanie z funkcjonowania rynku transportu kolejowego 2022 (2023). Warszawa: Urząd Transportu Kolejowego.
389.Sprawozdanie z wykonania planu realizacji Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku za rok 2020 (2021). Uchwała Nr 86/2021 Rady Ministrów z dnia 20 lipca 2021 r.
390.Sprawozdanie z wykonania planu realizacji Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku za rok 2022 (2023). Uchwała nr 95/2023 Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 2023 r.
391.Strategia rozwoju sektora transportu województwa zachodniopomorskiego do roku 2020 (2010). Ośrodek Badawczy Ekonomiki Transportu Sp. z o.o. w Warszawie. Załącznik do Uchwały Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego nr 221/10 z dnia 22 lutego 2010 r.
392.Strategia na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności – europejski transport na drodze ku przyszłości (9.12.2020). Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów, SWD(2020) 331 final. Komisja Europejska, Bruksela.
393.Strategia odpowiedzialnego rozwoju do roku 2020 z perspektywą do 2030 r. (14.02.2017). Warszawa: Rada Ministrów RP.
394.Strategia Rozwoju Transportu do 2020 roku (z perspektywą do 2030 roku) (01.2013). Warszawa: Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
395.Strategia Rozwoju Transportu na lata 2007–2013 (12.2004). Warszawa: Ministerstwo Infrastruktury. Strategia Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku (09.2019). Warszawa: Ministerstwo Infrastruktury.
396.Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Dobra (2010). Pobrane z: http://bip.dobraszczecinska.pl/pliki/dobraszczecinska/File/Uchwaly/ XXXVIII/558_2010_zalacznik%20nr%201.pdf.
397.Sustainable and smart mobility strategy. Putting European transport on track for the future (2021). Komisja Europejska, Bruksela.
398.Transport i Zielony Ład (b.d.). Komisja Europejska. Pobrano z: https://ec.europa.eu/info/strategy/ priorities-2019-2024/european-green-deal/transport-and-green-deal_pl (dostęp: 30.09.2022).
399.Transport in the European Union – Current Trends and Issues (marzec 2019). European Commission, Directorate-General Mobility and Transport, Brussels.
400.Transport Infrastructure Needs Assessment in Central And Eastern Europe. Draft Tina Final Report (czerwiec 1999). Brussels. Pobrano z: http://aei.pitt.edu/36810 (dostęp: 20.03.2023).
401.Uchwała nr 105 Rady Ministrów z dnia 24 września 2019 r. w sprawie przyjęcia „Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku”. Monitor Polski z dnia 6 listopada 2019 r., poz. 1054.
402.Uchwała nr 132/2022 Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2022 r. w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania planu realizacji rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025 za rok 2021.
403.Uchwała nr 177/2022 Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 2022 r. w sprawie przyjęcia dokumentu „Kierunki rozwoju transportu intermodalnego do 2030 r. z perspektywą do 2040 r.”.
404.Uchwała nr 276/2008 Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie przyjęcia strategii ponadregionalnej „Programu budowy i uruchomienia przewozów kolejami dużych prędkości w Polsce”.
405.Uchwała nr 63/2021 Rady Ministrów z dnia 19 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025.
406.Uchwała nr 8 Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie przyjęcia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.). Monitor Polski z dnia 15 marca 2017 r., poz. 260.
407.Uchwała nr 144/2023 Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 2023 r. zmieniająca uchwałę w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku.
408.Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o transporcie kolejowym. Dz.U. nr 96 poz. 591.
409.Ustawa z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”. Dz.U. nr 84 poz. 948.
410.Ustawa z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym, Dz.U. nr 86 poz. 789.
411.Ustawa z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym, Dz.U. 2021.1984 (stan na 15.06.2022).
412.Ustawa z dnia 16 grudnia 2005 r. o Funduszu Kolejowym. Dz.U. 2006 nr 12 poz. 61.
413.Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym. Dz.U. 2011 nr 5 poz. 13.
414.Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Dz. U. 2018 poz. 1089.
415.Wieloletni Program Inwestycji kolejowych do roku 2013 z perspektywą do roku 2015. Infrastruktura kolejowa zarządzana przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA (7.11.2011). Warszawa: Ministerstwo Infrastruktury.
416.Wniosek Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej, zmieniające rozporządzenie (UE) 2021/1153 i rozporządzenie (UE) nr 913/2010 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1315/2013, COM(2021) 812 final (14.12.2021). Komisja Europejska, Strasburg.
417.Wniosek dotyczący Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej, zmieniające rozporządzenie (UE) 2021/1153 i rozporządzenie (UE) nr 913/2010 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1315/2013 (6.12.2022), 2021/042(COD). Bruksela: Rada Unii Europejskiej.
418.Wyrok Trybunału UE (pierwsza izba) z dnia 30 maja 2013 r. Komisja Europejska przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, Sprawa C-512/10, Dz.U.UE.C.2013.225.2/2.
419.Załącznik nr 15058/22 ADD 25 z dnia 1 grudnia 2022 r. do Wniosku dotyczącego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej, zmieniającego rozporządzenie (UE) 2021/1153 i rozporządzenie (UE) nr 913/2010 oraz uchylającego rozporządzenie (UE) nr 1315/2013.
420.Pozostałe dokumenty i informacje publikowane przez instytucje publiczne i podmioty gospodarcze
421.Centralny Port Komunikacyjny. Analiza wpływu działalności portu oraz otoczenia na gospodarkę w Polsce (10.2020). Warszawa: Kearnej.
422.Charakterystyka kategorii stacji pasażerskiej (7.07.2020). Załącznik nr 5 do Regulaminu dostępu przez licencjonowanych przewoźników kolejowych do obiektu infrastruktury usługowej – stacji pasażerskiej w rozkładzie jazdy 2019/2020. Polskie Koleje Państwowe SA. Warszawa.
423.Dane zbiorcze dotyczące programu FEnIKS – stan na 30 czerwca 2023 r. (2023). Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, 26 lipca. Pobrano z: https://www.feniks.gov.pl/strony/dowiedz-sie-wiecej-o-programie/raporty-i-analizy/ dane-finansowe-i-wskaznikowe-przekazywane-przez-instytucje-zarzadzajaca-komisji- -europejskiej (dostęp: 20.09.2023).
424.Informacja o godzinach otwarcia czynnych dworców (2023). PKP SA.
425.Instrukcja o technologii pracy stacji towarowej R-60. Wprowadzona do stosowania Zarządzeniem nr 80 Zarządu PKP CARGO SA z dnia 5 listopada 2003 r. ogłoszonym w Biuletynie PKP CARGO SA nr 22 poz. 45 z 2003 r. Warszawa: PKP Cargo.
426.Kierunki rozwoju Kolei Dużych Prędkości w Polsce (2011). Warszawa: PKP PLK SA.
427.Kierunki rozwoju sieci kolejowej w Warszawskim Węźle Kolejowym. Master Plan dla transportu kolejowego w aglomeracji warszawskiej (marzec 2019). Warszawa: Biuro Strategii PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
428.Kierunkowy program Linii Dużych Prędkości w Polsce (1995). Warszawa: PKP.
429.Kierunkowy program rozwoju Kolei Dużych Prędkości w Polsce do roku 2040 (2010). Warszawa: Instytut Kolejnictwa.
430.Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno- Społecznego i Komitetu Regionów w sprawie „Czwartego pakietu kolejowego – Zakończenie budowy jednolitego europejskiego obszaru kolejowego w celu wspierania konkurencyjności i wzrostu gospodarczego w Europie” (30.01.2013). Bruksela, COM(2013) 25 final.
431.Kwalifikacja projektów zakwalifikowanych do II etapu programu kolej+ (27.01.2021). Warszawa: PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
432.Liczba mieszkańców gminy Tarnowo Podgórne w latach 1992–2018 (2019). Urząd Gminy Tarnowo Podgórne.
433.Mapa linii kolejowych w Polsce zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA. (19.11.2021). Biuro Nieruchomości i Geodezji Kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
434.Mapa linii kolejowych zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Maksymalne prędkości rozkładowe (18.12.2020). Warszawa: PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Biuro Nieruchomości i Geodezji Kolejowej.
435.Odcinki linii kolejowych zarządcy, kryteria kategoryzacji utrzymaniowej (2018). Załącznik nr 2 do programu „Pomoc w zakresie finansowania kosztów zarządzania infrastrukturą kolejową, w tym jej utrzymania i remontów do 2023 roku”. PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
436.OIU. Tory ładunkowe (1.02.2021). Załącznik 5.1. do: Regulamin dostępu do obiektów infrastruktury usługowej zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA, PKP Polskie Linie Kolejowe. Warszawa.
437.OIU. Tory ładunkowe (11.05.2022). Załącznik 5.1. do: Regulamin dostępu do obiektów infrastruktury usługowej zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA, PKP Polskie Linie Kolejowe, Warszawa.
438.OIU. Tory postojowe (11.05.2022). Załącznik 5.1. do: Regulamin dostępu do obiektów infrastruktury usługowej zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA, Warszawa: PKP Polskie Linie Kolejowe.
439.Pasażerski model transportowy – część szczegółowa (marzec 2023). Centralny Port Komunikacyjny Sp. z.o.o. Pobrano z: https://www.cpk.pl/pl/inwestycja/kolej/pasazerski-model- -transportowy (dostęp: 29.06.2023).
440.Program kolejowy (b.d.). Centralny Port Komunikacyjny. Pobrano z: https://www.cpk.pl/pl/ inwestycja/kolej (dostęp: 2.09.2022).
441.Program uzupełniania lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej – Kolej+ do 2028 roku (2019). PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Pobrano z: https://www.plk-sa.pl/program-kolej- plus (dostęp: 9.09.2022).
442.Przeciętna dobowa liczba pociągów na sieci zarządzanej przez PKP PLK SA w 2020 r. (2021). PKP Polskie Linie Kolejowe SA – materiał niepublikowany.
443.Raport roczny 2010 (2011). Warszawa: PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
444.Raport roczny za 2020 rok (30.11.2021). Warszawa: PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
445.Realizacja Programu Inwestycji Dworcowych (17.05.2022). Informacja o wynikach kontroli, KIN.430.012.2021. Warszawa: Najwyższa Izba Kontroli Departament Infrastruktury.
446.Regulamin dostępu do obiektów infrastruktury usługowej zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Warszawa: PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Załącznik do Uchwały Nr 1011/2017 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe SA z dnia 17 października 2017 r. (stan na 31.03.2021 r.).
447.Standardy techniczne szczegółowe warunki techniczne dla modernizacji lub budowy linii kolejowych do prędkości Vmax ≤ 200 km/h (dla taboru konwencjonalnego) / 250 km/h (dla taboru z wychylnym pudłem) t. I droga szynowa. Wersja 1.2 (2019.). Warszawa: PKP Polskie Linie Kolejowe SA, Centrum Naukowo-Techniczne Kolejnictwa.
448.Statystyki wg portów lotniczych (6.03.2023). Urząd Lotnictwa Cywilnego. Pobrano z: https://www.ulc.gov.pl/pl/regulacja-rynku/statystyki-i-analizy-rynku-transportu- -lotniczego/3724-statystyki-wg-portow-lotniczych (dostęp: 23.03.2023).
449.Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego (SSL) (01.2020). Centralny Port Komunikacyjny. Pobrano z: https://cpk.pl/pl/inwestycja/ ssl (dostęp: 5.09.2022).
450.Studium przebiegu przez Łódź Kolei Dużych Prędkości V-300 (09.2006). Teren Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Miast i Osiedli w Łodzi.
451.Studium rozwoju funkcjonalnego łódzkiego węzła kolejowego w aspekcie budowy Linii Dużych Prędkości (04.2007). Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Transportu RP oddział w Łodzi.
452.Studium trasowania linii kolejowych dla V>300 km/h (Berlin-) Kunowice–Warszawa–Terespol–( Mińsk–Moskwa) na terytorium RP (1993). Warszawa: Kolprojekt.
453.Studium wykonalności dla budowy linii kolejowej dużych prędkości „Warszawa–Łódź–Poznań/ Wrocław” (2013). Warszawa: IDOM.
454.Uchwała nr 345/2019 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe SA z dnia 28 maja 2019 r. w sprawie przyjęcia do stosowania opracowania pn. „Kierunki rozwoju sieci kolejowej w Warszawskim Węźle Kolejowym. Master Plan dla transportu kolejowego w aglomeracji warszawskiej” w wersji 1.1.
455.Wstępne studium planistyczno-prognostyczne dla projektu liniowego pn. „Budowa linii kolejowej Zegrze-Przasnysz jako realizacja szlaku „Kolei Północnego Mazowsza” (11.2021). Warszawa: Biuro Projektów „Metroprojekt” sp. z o.o.
456.Wstępne studium wykonalności budowy linii kolejowej dużych prędkości Wrocław/Poznań– Łódź–Warszawa (09.2005). Warszawa: Centrum Naukowo-Techniczne Kolejnictwa.
457.Wykaz linii kolejowych, które są wyposażone w urządzenia systemu ETCS (2021). PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Załącznik 2.16 do Regulamin sieci 2021/2022.
458.Wykaz posterunków ruchu i punktów ekspedycyjnych. Załącznik 2.6 do Regulamin sieci 2022/2023 przyjęty do stosowania Uchwałą nr 758/2021 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe SA z dnia 22 listopada 2021 r.
459.Wykaz przedsiębiorców posiadających licencję przewoźnika kolejowego wydaną przez Prezesa UTK (29.06.2023). Urząd Transportu Kolejowego. Pobrano z: https://www.utk.gov. pl/pl/rejestry/licencjonowani-przewozn/18676,Wykaz-przedsiebiorcow-posiadajacych- -licencje-przewoznika-kolejowego-wydana-przez.html (dostęp: 2.07.2023).
460.Wykaz stacji pasażerskich wraz z ich kategoryzacją oraz określeniem dostępności do obiektu (7.07.2020). Załącznik nr 1 do Regulaminu dostępu przez licencjonowanych przewoźników kolejowych do obiektu infrastruktury usługowej – stacji pasażerskiej w rozkładzie jazdy 2019/2020. Warszawa: Polskie Koleje Państwowe SA.
461.Wymiana pasażerska w 2019 r. (2021). Urząd Transportu Kolejowego, 25 stycznia. Pobrano z: https://dane.utk.gov.pl/sts/przewozy-pasazerskie/wymiana-pasazerska-na- -s/18211,Przewozy-pasazerskie.html (dostęp: 5.07.2022).
462.Wytyczne naboru projektów do programu uzupełniania Lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej – Kolej+ do 2028 roku ustanowionego Uchwałą Rady Ministrów nr 151/2019 z dnia 3 grudnia 2019 r. (b.d.). Warszawa: PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
463.Zamierzenia inwestycyjne na lata 2021–2030 z perspektywą do 2040 roku (2021). Warszawa: PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
464.Źródła internetowe
465.Bank Danych Lokalnych, Główny Urząd Statystyczny. https://bdl.stat.gov.pl/bdl (dostęp: 15.09.2022).
466.Baza Kolejowa. https://www.bazakolejowa.pl (dostęp: 12.2022).
467.Bazy PERN. https://bazy.pern.pl (dostęp: 22.09.2022).
468.Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu. https://dsdik.wroc.pl/koleje/zarzdca.html (dostęp: 19.02.2022).
469.ERTMS. Urząd Transportu Kolejowego. https://utk.gov.pl/pl/interoperacyjnosc/ertms/14871, Wymagania-ERTMS.html (dostęp: 10.08.2022).
470.European Railway Agency Database of Interoperability and Safety. https://eradis.era.europa. eu/safety_docs/licences/statistics_rp.aspx (dostęp: 9.05.2022).
471.Eurostat. https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/rail_if_line_ga/default/table? lang=en (dostęp: 28.10.2022).
472.Fundusz Kolejowy, Bank Gospodarstwa Krajowego. https://www.bgk.pl/instytucje-publiczne/ infrastruktura/fundusz-kolejowy (dostęp: 25.01.2023).
473.Geoportal 360. https://geoportal360.pl/map (dostęp: 20.06.2022).
474.Google Maps. https://www.google.de/maps (dostęp: 06.2022).
475.High-Speed rail (b.d.). International Union of Railways. https://uic.org/passenger/highspeed (dostęp: 31.09.2023).
476.Inwestycje kolejowe, Centralny Port Komunikacyjny. https://www.cpk.pl/pl/inwestycja/kolej (dostęp: 24.11.2022).
477.Koleje wąskotorowe. Urząd Transportu Kolejowego. https://dane.utk.gov.pl/sts/infrastruktura/ koleje-waskotorowe/18707,Koleje-waskotorowe.html (dostęp: 11.06.2022).
478.Konzernunternehmen Deutsche Bahn. https://www.deutschebahn.com/de/konzern/konzernprofil/ Konzernunternehmen (dostęp: 22.08.2022).
479.Linie kolejowe 2020. Urząd Transportu Kolejowego. Pobrano z: https://dane.utk.gov.pl/sts/ infrastruktura/linie-kolejowe/17665,Linie-kolejowe-2020.html (dostęp: 11.06.2022).
480.Mapa inwestycji ujętych w Krajowym Programie Kolejowym. https://www.plk-inwestycje. pl/# (dostęp: 23.08.2022).
481.Nadzalewowa Kolej Drezynowa. https://nadzalewowa.pl (dostęp: 30.06.2023).
482.O spółce Centralny Port Komunikacyjny. Pobrano z: https://www.cpk.pl/pl/o-spolce (dostęp: 20.12.2022).
483.Open Railway Map. https://www.openrailwaymap.org (dostęp: 12.2023).
484.Open Street Map. Pobrano z: https://www.openstreetmap.org (dostęp: 06.2022 i 12.2022).
485.PKM Południe. https://pkm-poludnie.pl/o-inwestycji/planowany-przebieg (dostęp: 27.05.2022).
486.Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei. https://www.izbakolei.pl/pl/ firmy-zrzeszone-w-izbie (dostęp: 25.08.2022).
487.Program kolejowy. Centralny Port Komunikacyjny. https://cpk.pl/pl/inwestycja/kolej (dostęp: 8.07.2022).
488.Prowadzenie ruchu pociągów na szlakach (2022). Transport Szynowy. https://www.transportszynowy. pl/Kolej/kolpblsblprow (dostęp: 29.06.2022).
489.Rail Baltica – Design Guidelines (11.04.2018). Systra. https://www.railbaltica.org/about-railbaltica/ tehnical-parametrs (dostęp: 13.02.2024).
490.Rozkład jazdy PKP 2021/2022. PKP Informatyka. Pobrano z: http://old.rozklad-pkp.pl (dostęp: 4.07.2022).
491.Rozkład jazdy PKP 2022/2023. PKP Informatyka. Pobrano z: http://old.rozklad-pkp.pl (dostęp: 24.01.2023).
492.Rozkład jazdy SKPL. Pobrano z: http://shortlines.pl (dostęp: 23.08.2022).
493.SKPL Infrastruktura i Linie Kolejowe Sp. z o.o. Pobrano z: http://skpl.pl/infra.html (dostęp: 19.12.2022).
494.Spółki Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź SA. https://kghm.com/pl/o-nas/grupa-kapitalowa (dostęp: 19.12.2022)
495.Spółki Grupy PKP. https://www.pkp.pl/pl/spolki-grupy-pkp (dostęp: 22.08.2022).
496.Stacje rozrządowe, Urząd Transportu Kolejowego. https://www.utk.gov.pl/pl/dostep-doinfrastruktur/ dostep-do-infrastruktur/mapa-obiektow-infrastru/stacje-rozrzadowe (dostęp: 28.01.2022).
497.Wigierska Kolej Wąskotorowa. https://augustowska.pl (dostęp: 8.07.2022).