Analiza i Egzystencja

Primo Leviego „przemoc zbędna”: rozwinięcie pojęcia

Autorzy: Marcin Jaranowski ORCID
Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Słowa kluczowe: przemoc bezużyteczność poniżenie nazizm etyka
Data publikacji całości:2022

Artykuł zawiera prezentację, analizę oraz interpretację pojęcia przemocy zbędnej, które pojawia się w piątej części książki Primo Leviego Pogrążeni i ocaleni. Levi podjął próbę uchwycenia przy pomocy tego pojęcia specyfiki przemocy stosowanej przez niemieckich nazistów. Sposób ujęcia fenomenu bezużytecznej przemocy przez tego autora zostaje rozszerzony o dodatkowe relacje świadków oraz ustalenia badaczy, którzy zajmują się sposobem funkcjonowania obozów koncentracyjnych oraz fenomenem nazistowskiego terroru. W ten sposób charakterystyka pewnej formy przemocy, którą wypracował autor, będący jednocześnie jej ofiarą, uzyskuje poparcie i szeroki komentarz.

1.Agamben, G. (2008). Co zostaje z Auschwitz. Archiwum i świadek (Homo sacer III). (S. Królak, tłum.). Warszawa: Sic!.
2.Améry, J. (2007). Poza winą i karą. Próby przełamania podjęte przez złamanego. ( R. Turczyn, tłum.). Kraków: Wydawnictwo Homini.
3.Arendt, H. (2008). Ludzkość i terror. W: Salon berliński i inne eseje. (M. Godyń, S. Szymański, tłum.). Warszawa: Prószyński i S-ka.
4.Arendt, H. (2021). Korzenie totalitaryzmu. (D. Grinberg, M. Szawiel, tłum.). Warszawa: Wydawnictwo Świat Książki.
5.Bettelheim, B. (1980). Surviving and Other Essays. New York: Vintage Books.
6.Kępiński, A. (2005). KZ-syndrom. W: Refleksje oświęcimskie. (Z. J. Ryn, red.). Kraków: Wydawnictwo Literackie.
7.Kłodecka-Kaczyńska, E. (2003). Byłam numerem 45887, W: Byłem numerem…Świadectwa z Auschwitz. (K. Piechowski, red.). Warszawa: Wydawnictwo Sióstr Loretanek.
8.Kogon E. (2017). Państwo SS. Organizacja i funkcjonowanie niemieckiego obozu koncentracyjnego. (I. Ewertowska-Klaja, tłum.). Zakrzewo: Wydawnictwo Replika.
9.Lang B. (2006) Nazistowskie ludobójstwo. Akt i idea. (A. Ziębińska-Witek, tłum.). Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
10.Levi, P. (2007a). I sommersi e i salvati. Torino: Einaudi.
11.Levi, P. (2007b). Pogrążeni i ocaleni, (S. Kasprzysiak, tłum.). Kraków: Wydawnictwo Literackie.
12.Levi, P. (2008). Czy to jest człowiek. (H. Wiśniowska, tłum.). Kraków: Wydawnictwo Literackie.
13.Mołdawa M. (1967). Gross-Rosen. Obóz koncentracyjny na Śląsku. Warszawa: Wydawnictwo „Polonia”.
14.Popitz H. (2017). Phenomena of Power. Authority, Domination and Violence. (G. Poggi, tłum.) New York: Columbia University Press.
15.Ricken, F. (2001). Etyka ogólna. (P. Domański, red.). Kęty: Antyk.
16.Sereny G. (2002). W stronę ciemności. Rozmowy z komendantem Treblinki. (J. K. Mielicki, tłum.). Warszawa: Cyklady.
17.Sofsky W. (2016) Ustrój terroru: obóz koncentracyjny. (M. Łukasiewicz, tłum.). Warszawa: Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma.
18.Wachsmann N. (2020) Historia Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. (M. Antosiewicz, tłum.). Warszawa: Wydawnictwo Świat Książki.