Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2022.41-11
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  CEEOL  ERIH PLUS

Lista wydań / 5/2022 (41)
Skutek konwencjonalnej czynności procesowej jako jej element konstytutywny

Autorzy: Ireneusz Wolwiak ORCID
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Słowa kluczowe: postępowanie cywilne czynność konwencjonalna cel skutek
Data publikacji całości:2022
Liczba stron:19 (151-169)
Cited-by (Crossref) ?:
Liczba pobrań ?: 73

Abstrakt

Przepisy regulujące przebieg postępowania rozpoznawczego przed sądem powszechnym w sprawach cywilnych zawierają również treści odnoszące się do uprawnień stron podejmujących określone czynności w celu udowodnienia zasadności swoich twierdzeń. Poszczególne jednostki redakcyjne aktu prawnego nie zawierają wszystkich elementów związanych z podejmowaniem przez stronę odpowiednich zachowań. Pojedynczy przepis ujmuje jedynie daną myśl ustawodawcy. Dopiero wyznaczony zbiór przepisów pozwala wskazać wszystkie stawiane przez kodeks1 wymagania dotyczące zachowania strony, dla których wprowadzono nazwę: czynność procesowa. Z uwagi na sekwencyjny przebieg postępowania cywilnego ustawodawca wyznaczył cel realizacji tych zachowań dla poszczególnych czynności procesowych. Nie zawsze jednak zachowanie stron, które korzystają ze swoich uprawnień do dokonania czynności procesowej, zmierza do jego osiągnięcia. Dlatego też wprowadzając kolejne zmiany do kodeksu, prawodawca zamieścił w art. 41 zakaz korzystania z uprawnień niezgodnie z ich celem. Pojawiło się więc pytanie o skutki dokonania czynności, która nie zmierzała do osiągnięcia celu związanego z jego realizacją przez ustawę. Czynności procesowe związane są bowiem z określonymi przez ustawodawcę skutkami. Jeżeli zatem taki skutek zachowania strony byłby niezbędnym elementem czynności procesowej, to działanie strony zmierzające do osiągnięcia stanu rzeczy, który nie jest celem czynności, powinno prowadzić do jej bezskuteczności. Taki wniosek będzie jednak dopuszczalny tylko wówczas, gdy rezultat czynności procesowej zostanie zakwalifikowany do zbioru reguł konstytutywnych. W celu jego wyprowadzenia posłużono się wypracowaną w nauce konstrukcją czynności konwencjonalnych w prawie. Badanie zagadnienia przeprowadzono metodą formalno-dogmatyczną, opierając się w działaniach badawczych na obowiązujących przepisach prawa procesowego cywilnego z ich rozszerzeniem na kontekst systemowy dziedziny prawa cywilnego. Przede wszystkim jednak skupiono się na wykorzystaniu elementów rozumowania formalno-logicznego wraz z analizą językową tekstów prawnych. Na zakończenie działań badawczych wykorzystano rozumowanie dedukcyjne, kierując się zasadami dostatecznej racji i metodą argumentacji prawniczej. W podsumowaniu rozprawy zawarto zdanie o włączeniu reguły następstwa do reguł konstytutywnych czynności procesowych. Stan rzeczy wywołany działaniem strony, w wyniku jej dążenia do osiągnięcia celu czynności procesowej, pozostaje w teleologicznym związku z jej zachowaniem w celu spowodowania odpowiedniego rozstrzygnięcia sądu. Brak takiego związku staje się więc podstawą twierdzenia, że czynności te nie mają wpływu na przebieg postępowania.
Pobierz plik

Plik artykułu

Bibliografia

1.Broniewicz W., Marciniak A., Kunicki I., Postępowanie cywilne w zarysie, Warszawa 2020.
2.Cieślak S., Formalizm postępowania cywilnego, Warszawa 2008.
3.Czepita S., Reguły konstytutywne a zagadnienia prawoznawstwa, Szczecin 1996.
4.Czepita S., Formalizacja a konwencjonalizacja działań w prawie, w: S. Czepita (red.), Konwencjonalne i formalne aspekty prawa, Szczecin 2006.
5.Czepita S., Zagadnienie orzeczeń nieistniejących w postępowaniu cywilnym w świetle koncepcji czynności konwencjonalnych, w: S. Czepita (red.), Konwencjonalne i formalne aspekty prawa, Szczecin 2006.
6.Czepita S., Szacoń G., Teoretyczne i praktyczne aspekty zagadnienia tak zwanych wyroków nieistniejących w procesie cywilnym, w: P. Grzegorczyk, K. Knoppek, M. Walasik (red.), Proces cywilny. Nauka – Kodyfikacja – Praktyka. Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Feliksowi Zedlerowi, Warszawa 2012.
7.Czepita S., Czynności konwencjonalne i formalne w prawie a proces prawotwórczy i rola Trybunału Konstytucyjnego, „Państwo i Prawo” 2014, z. 12.
8.Czepita S., O pojęciu czynności konwencjonalnej i jej odmianach, „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny” 2017, z. 1.
9.Gapska E., Przeciwdziałanie nadużyciom prawa procesowego w znowelizowanym Kodeksie postępowania cywilnego. Cz. I – Klauzula generalna, „Monitor Prawniczy” 2019, nr 15.
10.Gizbert-Studnicki T., Przedmiot ustaleń sądu w procesie cywilnym, „Krakowskie Studia Prawnicze” 1974, rok VII.
11.Gizbert-Studnicki T., Wykładnia celowościowa, „Studia Prawnicze” 1985, z. 3–4.
12.Gudowski J., Pełnomocnictwo procesowe na tle podziału prawa na prywatne i publiczne, „Polski Proces Cywilny” 2011, nr 1.
13.Gutowski M., Nieważność czynności prawnej, Warszawa 2017.
14.Kanarek B., Uwagi o zmianach prawa w świetle koncepcji czynności konwencjonalnych, w: S. Czepita (red.), Konwencjonalne i formalne aspekty prawa, Szczecin 2006.
15.Jakubecki A., Sankcje za nadużycie uprawnień procesowych w Kodeksie postępowania cywilnego, „Palestra” 2019, nr 11–12.
16.Kulski R., Umowy procesowe w postępowaniu cywilnym, Warszawa 2006.
17.Łazarska A., Sędziowskie kierownictwo postępowaniem cywilnym przed sądem pierwszej instancji, Warszawa 2013.
18.Miszewski W., Proces cywilny w zarysie. Część pierwsza, Warszawa–Łódź 1946.
19.Mokry J., Czynności procesowe podmiotów dochodzących ochrony praw w postępowaniu cywilnym, Wrocław 1993.
20.Nowak L., Wronkowska S., Zieliński M., Ziembiński Z., Czynności konwencjonalne w prawie, „Studia Prawnicze” 1972, nr 33.
21.Ostrowski L., Czasowa niedopuszczalność drogi sądowej, „Palestra” 1984, nr 4.
22.Paprzycka K., Analityczna filozofia działania. Problemy i stanowiska, w: M. Miłkowski, R. Poczobut (red.), Przewodnik po filozofii umysłu, Kraków 2012.
23.Piekarski M., Pozbawienie strony możności obrony swych praw w postępowaniu cywilnym, Warszawa 1964.
24.Placek T., Przyczynowość, w: S.T. Kołodziejczyk (red.), Przewodnik po metafizyce, Kraków 2011.
25.Rylski P., O nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego ustawą z 4.07.2019 r. w ogólności, „Palestra” 2019, nr 11–12.
26.Siedlecki W., Czynności procesowe, „Państwo i Prawo” 1951, z. 11.
27.Siedlecki W., Nieważność procesu cywilnego, Warszawa 1965.
28.Siedlecki W., O tzw. umowach procesowych, w: Z. Radwański (red.), Księga pamiątkowa ku czci prof. Alfreda Ohanowicza. Studia z prawa zobowiązań, Warszawa–Poznań 1979.
29.Skorupka J., Prawidłowość i proporcjonalność jako kryteria oceny czynności dowodowych, „Palestra” 2019, nr 6.
30.Szacoń G., Proces cywilny na tle koncepcji czynności konwencjonalnych – formalizacja czynności faktycznych i konwencjonalnych, w: S. Czepita (red.), Konwencjonalne i formalne aspekty prawa, Szczecin 2006.
31.Tatarkiewicz W., Historia filozofii, t. 3, Filozofia XIX wieku i współczesna, Warszawa 1995.
32.Walasik M., Analogia w prawie procesowym cywilnym, Warszawa 2013.
33.Waśkowski E., System procesu cywilnego, Wilno 1932.
34.Weitz K., Nadużycie „prawa” procesowego cywilnego, „Polski Proces Cywilny” 2020, nr 1.
35.Wieczorkiewicz-Kita J., Zagadnienie wyrokowania w procesie karnym w świetle koncepcji czynności konwencjonalnych, w: S. Czepita (red.), Konwencjonalne i formalne aspekty prawa, Szczecin 2006.
36.Zieliński M., Dwa nurty pojmowania „kompetencji”, w: H. Olszewski, B. Popowska (red.), Gospodarka Administracja Samorząd, t. II, Poznań 1997.
37.Zieliński M., Wykładnia prawa. Zasady – reguły – wskazówki, Warszawa 2017.
38.Ziembiński Z., Kilka uwag o pojęciu przestrzegania i pojęciu stosowania prawa, „Państwo i Prawo” 1968, z. 1.
39.Ziembiński Z., O pojmowaniu celu, zadania, roli i funkcji prawa, „Państwo i Prawo” 1987, z. 12.
40.Ziembiński Z., Typologia norm prawnych, w: S. Wronkowska (red.), Z teorii i filozofii prawa Zygmunta Ziembińskiego, Warszawa 2007.
41.Żegleń U.M., Treść i reprezentacje umysłowe, w: M. Miłkowski, R. Poczobut (red.), Przewodnik po filozofii umysłu, Kraków 2012.