Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2023.45-01
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / 4/2023 (45)
Regulacje prawne telewizyjnych debat prezydenckich

Autorzy: Michał Klejny ORCID
Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
Słowa kluczowe: kampania wyborcza debata telewizyjna historia debat wybory regulacje prawne
Data publikacji całości:2023-12
Liczba pobrań ?: 93

W artykule przedstawiono analizę regulacji prawnej zawartej w art. 120 Kodeksu wyborczego oraz w rozporządzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania debat przez Telewizję Polską Spółkę Akcyjną, do którego artykuł ten odsyła. Po dokonaniu zarysu genezy telewizyjnych debat prezydenckich w Polsce i na świecie badaniu poddano poziom szczegółowości regulacji oraz praktykę jej stosowania od wejścia w życie w 2011 roku w kolejnych kampaniach wyborczych w latach 2015 i 2020 przed obiema turami wyborów. Zastosowana metoda badawcza polegała na stopniowej analizie materiału źródłowego w postaci nagrań debat telewizyjnych, w szczególności: debaty pomiędzy Johnem Kennedym i Richardem Nixonem z 1960 roku, debaty Mieczysława Rakowskiego z pracownikami Stoczni Gdańskiej z 1983 roku, debaty Lecha Wałęsy z Alfredem Miodowiczem z 1988 roku oraz wszystkich późniejszych polskich debat prezydenckich. Analiza była ukierunkowana na odnalezienie kluczowych elementów z punktu widzenia zasad funkcjonowania systemu demokratycznego. Badanie obecnej regulacji połączono z próbą zdefiniowania minimalnych wymogów debaty oraz określeniem jej znaczenia dla demokratycznej kampanii wyborczej. W dalszej części pracy wskazano na możliwe obszary wymagające dalszej regulacji. Zwrócono także uwagę na zagrożenia, jakie niesie za sobą brak określonych zasad funkcjonowania systemu demokratycznych wyborów, z wyszczególnieniem zasady równości wśród kandydatów. Na podstawie analizy debat również z wcześniejszych lat podjęto także próbę wyodrębnienia dobrych praktyk debat telewizyjnych, które w największym stopniu chroniły cele, jakim służyć ma ta forma dyskusji.

1.Benoit W.L., Political election debates: Informing Voters about Policy and Character, Lanham 2014.
2.Druckman J.N., The Power of Television Images: The First Kennedy-Nixon Debate Revisited, „The University of Chicago Press” 2003, nr 65 (2).
3.Kochan M., Od święta demokracji do teleturnieju. Przemiany konwencji debat telewizyjnych w Polsce, w: A. Budzyńska-Daca (red.), 20 lat polskich telewizyjnych debat przedwyborczych, Warszawa 2016.
4.Moore J.L., Elections A to Z, New York 2013, https://catalog.library.vanderbilt.edu/discovery/fulldisplay/alma991043237113003276/01VAN_INST:vanui.Rekordowa widownia debaty prezydenckiej w Telewizji Polskiej, 18.06.2020, https://centruminformacji.tvp.pl/48584981/rekordowa-widownia-debaty-prezydenckiej-wtelewizji-polskiej.
5.Rymarz F., Zbieranek J., Czaplicki K.W., Dauter B., Jaworski S.J., Kisielewicz A., Kodeks wyborczy. Komentarz, wyd. II, Warszawa 2018.
6.Wiliński P. (red.), System Prawa Karnego Procesowego. Tom III, Zasady procesu karnego, Warszawa 2014.
7.Zagner A., Ważne debaty ostatnich dekad, www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/291240,1,wazne-debaty-ostatnich-dekad.read.