Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2024.47-02
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / 1/2024 (47)
Z problematyki prawnej postępowania w sprawie udzielania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Część 2

Autorzy: Sylwia Łakoma ORCID
Uniwersytet Łódzki
Słowa kluczowe: pomoc społeczna przesłanki negatywne o charakterze obligatoryjnym odmowa przyznania świadczenia pieniężnego zasada pomocniczości
Data publikacji całości:2024-03
Liczba stron:17 (25-41)
Cited-by (Crossref) ?:
Liczba pobrań ?: 44

Abstrakt

Prezentowane opracowanie miało na celu przybliżenie problematyki prawnej postępowania w sprawie udzielania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, w aspekcie jednej z przesłanek negatywnych o charakterze obligatoryjnym, tj. niewyrażenia zgody na przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego (art. 107 ust. 4a u.p.s.). Opracowanie stanowi drugą część artykułu – pierwsza część dotyczyła wybranych przesłanek negatywnych o charakterze fakultatywnym. Sygnalizowany wywiad, przeprowadzany w szczególności z osobami (rodzinami) ubiegającymi się o wsparcie z pomocy społecznej, z założenia ma ukazać sytuację wnioskodawcy w sposób wszechstronny, uwzględniający wszelkie okoliczności sprawy mogące mieć wpływ na prawo do określonego świadczenia pieniężnego. Zważywszy na tę okoliczność, niewyrażenie zgody na jego przeprowadzenie – wobec niemożności ustalenia stanu faktycznego – niesie za sobą obligatoryjną odmowę przyznania świadczenia pieniężnego. Niniejszy artykuł zmierzał m.in. do przybliżenia rozumienia znaczenia zwrotu „niewyrażenie zgody”, przynależącego do kategorii pojęć niedookreślonych. W opracowaniu podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy rozwiązania prawne przyjęte w u.p.s., we wskazanym zakresie, są wystarczająco precyzyjnie i jasno sformułowane, tak aby ułatwić i w efekcie umożliwić organom pomocy społecznej podejmowanie decyzji w przedmiotowej kwestii, a jeśli nie, to czy pomocna może tu okazać się praktyka orzecznicza sądów administracyjnych. Badania zostały oparte na dogmatyczno-prawnej analizie przepisów u.p.s. oraz wypowiedzi doktryny i orzecznictwa sądów administracyjnych. Przepisy przywołanego aktu prawnego – zważywszy na przedmiotową przesłankę – nie wydały się wystarczająco jasno i precyzyjnie sformułowane (podobnie jak miało to miejsce w przypadku przesłanek negatywnych o charakterze fakultatywnym), tak aby ułatwić organom pomocy społecznej wydawanie decyzji w sprawach udzielania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Wynika to z niedoprecyzowania przez ustawodawcę przywołanego zwrotu. Z przyczyn czysto obiektywnych nie wydaje się to do końca możliwe, co nie zmienia faktu, że w praktyce prowadzi do wielu wątpliwości interpretacyjnych. Pewną pomoc w ustaleniu znaczenia zwrotu „niewyrażenie zgody” może stanowić praktyka orzecznicza sądów administracyjnych.
Pobierz plik

Plik artykułu

Bibliografia

1.Borkowski J., Decyzja administracyjna, Warszawa 1970.
2.Gąsiorek M., Rodzinny wywiad środowiskowy w postępowaniu w sprawie pomocy społecznej, Wrocław 2011.
3.Kasiński M., w: M. Stahl (red.), Prawo administracyjne – pojęcia, instytucje, zasady w teorii i orzecznictwie, Warszawa 2021.
4.Łakoma S., Przyznawanie świadczeń niepieniężnych z pomocy społecznej w świetle orzecznictwa sądów administracyjnych – zagadnienia wybrane, „Praca Socjalna” 2020, nr 3.
5.Łakoma S., Świadczenia pieniężne z pomocy społecznej w świetle orzecznictwa sądów administracyjnych – zagadnienia wybrane, cz. 1, „Praca Socjalna” 2020, nr 6.
6.Maciejko W., w: W. Maciejko, P. Zaborniak (red.), Ustawa o pomocy społecznej. Komentarz, LEX 2013.
7.Maczyński P., Jak przyznawać świadczenia pomocy społecznej dla obywateli Ukrainy „krok po kroku”, LEX/el. 2022.
8.Matan A., Nitecki S., Wywiad jako środek dowodowy w sprawach z zakresu pomocy społecznej i wsparcia społecznego, „Casus” 2008, nr 3.
9.Miruć A., Rola wywiadu środowiskowego w sprawach pomocy społecznej, „Ekonomia Społeczna. Wykluczenie Społeczne” 2020, nr 1.
10.Nitecki S., Prawo do pomocy społecznej w polskim systemie prawnym, LEX 2008.
11.Ploszka A., Miejsce przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego u osób doświadczających bezdomności, „Zeszyty Naukowe Sądownictwa Administracyjnego” 2019, nr 4.
12.Ploszka A., Właściwość miejscowa organu pomocy społecznej w sprawach osób bezdomnych (perspektywa konstytucyjna), „Państwo i Prawo” 2020, nr 5.
13.Płonka-Bielanin K., Kilka uwag o zmianach w pomocy społecznej i szczególnych świadczeniach wprowadzonych nowelizacją z 31.03.2020 r. do ustawy COVID-19, „Przegląd Prawa Publicznego” 2022, nr 3.
14.Sierpowska I., Prawo pomocy społecznej, Warszawa 2008.
15.Sierpowska I., Pomoc społeczna. Komentarz, LEX 2021.
16.Szurgacz H., Wstęp do prawa pomocy społecznej, Wrocław 1992.
17.Ziemski K.M., Indywidualny akt administracyjny jako forma prawa działania administracji, Poznań 2005.