Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2024.47-08
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / 1/2024 (47)
Tryb zamówienia z wolnej ręki a zasada konkurencyjności w prawie zamówień publicznych

Autorzy: Bartłomiej Wiklański ORCID
Uniwersytet Rzeszowski
Słowa kluczowe: zamówienia publiczne zamówienie z wolnej ręki konkurencyjność
Data publikacji całości:2024-03
Liczba pobrań ?: 29

Niniejsze opracowanie dotyczy problematyki funkcjonowania trybu udzielania zamówienia publicznego z wolnej ręki w obecnym porządku prawnym pod kątem oceny jego zgodności z istotą zasady konkurencyjności. Głównym celem pracy jest weryfikacja tezy mówiącej o tym, że tryb zamówienia z wolnej ręki jako tryb zamówienia klasycznego jest trybem przeczącym istocie funkcjonowania zamówień publicznych. W tym celu opracowanie podzielono na sześć podpunktów. We wprowadzeniu do rozważań zawarto krótką charakterystykę omawianego trybu udzielania zamówienia publicznego. Następnie przedstawiono tezę i antytezę związane z tematem rozważań. Kolejno przeprowadzono polemikę z przedstawioną we wstępie tezą i antytezą. Całość zaś zwieńczyło podsumowanie, w którym odniesiono się do poruszonych w artykule problemów. Metodologią badawczą zastosowaną w pracy była analiza literatury oraz orzecznictwa z zakresu zamówień publicznych, w szczególności zaś dotyczących trybu zamówienia z wolnej ręki. Przeprowadzona analiza pozwoliła wskazać wiele problemów związanych z zachowaniem zasady konkurencyjności.

1.Andała-Sępkowska J., Bereszko W., Prawo zamówień publicznych 2021. Praktyczny przewodnik, Warszawa 2021.
2.Biskup B., Osmola Sz. (red.), Ekonomiczna analiza prawa. Zastosowania, Kraków 2018.
3.Cempura A., Kasolik A., Metodyka sporządzania umów gospodarczych, Warszawa 2017.
4.Czerwiński M., Grupa wykonawców w prawie zamówień publicznych, Warszawa 2020.
5.Dzierżanowski W., Jaźwiński Ł., Jerzykowski J., Kittel M., Stachowiak M., Prawo zamówień publicznych. Komentarz, Warszawa 2021.
6.Filipowicz T., Zasada równego traktowania wykonawców w zamówieniach publicznych dotyczących technologii informatycznych, Warszawa 2015.
7.Horubski K., Prawne uwarunkowania wpływu wykonawców na treść umów o zamówienia publiczne, „Acta Universitatis Wratislaviensis” 2019, nr 3977 (Prawo, t. CCCXXIX).
8.Kobza U., Saks K., Zasada konkurencyjności w praktyce zamówień publicznych. Pytania i odpowiedzi, Warszawa 2021.
9.Sikorska-Gałecka E., Elementy umowy o zamówienia publiczne, „Magazyn Zamówień Publicznych” 2021, nr 1.
10.Nowicki J.E., Gdy wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia, „Magazyn Zamówień Publicznych” 2022, nr 1.
11.Nowicki J.E. (red.), Udzielanie zamówienia z wolnej ręki. Wybrane zagadnienia, https://www.wprzetargach.pl/application/files/8015/8810/2655/MUSISZ_o_tym_wiedziec_Numer_10-2020.pdf.
12.Nowicki P., Efektywne zamówienia publiczne jako rezultat stosowania nowego podejścia do zamówień publicznych, Warszawa 2013.
13.Rytel O.R., Zasady udzielania zamówień publicznych w Polsce. Przykład zamówień na roboty budowlane, „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach” 2012, nr 20.
14.Szymański J., Pozacenowe kryteria wyboru najkorzystniejszej oferty a nowelizacja prawa zamówień publicznych, „Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu” 2015, nr 412.
15.Szymański J., Wpływ formuły in-house na efektywność zamówień udzielanych przez administrację samorządową Finanse i Prawo Finansowe, „Journal of Finance and Financial Law” 2020, vol. 2 (26).
16.Wiktorowska E., Wiktorowski A., Wójcik P., Gawrońska-Baran A., Prawo zamówień publicznych. Komentarz aktualizowany, LEX/el. 2022.
17.Wiktorowska E., Skubiszak-Kalinowska I., Prawo zamówień publicznych. Komentarz aktualizowany, LEX/el. 2020.