Ekonomiczne Problemy Turystyki

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Ekonomiczne Problemy Turystyki

ISSN: 1644-0501     eISSN: 2353-3188    OAI    DOI: 10.18276/ept.2016.4.36-17
CC BY-SA   Open Access   DOAJ

Lista wydań / nr 4 (36) 2016
Implementation Possibilities of a System For Management and Measuring of Sustainable Development of Tourism in Metropolitan Areas: The Case of Poznań Agglomeration
(Możliwości wdrażania systemu zarządzania zrównoważonym rozwojem turystyki w regionach metropolitarnych na przykładzie Aglomeracji Poznańskiej)

Autorzy: Anna Królikowska-Tomczak
Poznań University of Technology, POLAND
Słowa kluczowe: zrównoważony rozwój zarządzanie rozwojem turystyki konkurencyjność destynacji turystycznej
Data publikacji całości:2016

Współczesna turystyka staje przed wieloma wyzwaniami. Wzrastająca liczba coraz bardziej świadomych i wymagających turystów, coraz wyższe standardy jakości oraz nadużywanie nieodnawialnych zasobów w wielu regionach turystycznych – to problemy, którym muszą stawić czoła destynacje turystyczne. W powyższych warunkach, niemożliwym jest efektywne zarządzanie turystyką bez strategii o perspektywie wieloletniej, w której definiowane są realne ale ambitne cele, wyznaczane kierunki rozwoju oraz wskazywane narzędzia służące pomiarowi i analizie osiągnięcia założeń. Konkurencja na rynku turystycznym jest bardzo wymagająca, dlatego też w zarządzaniu destynacją turystyczną szczególnie istotną rolę odgrywa obserwacja współcześnie panujących na rynku trendów, spośród których szczególnie istotnym wydaje się być promowanie idei zrównoważonego rozwoju. W artykule przedstawiono teorię zrównoważonego rozwoju w zarządzaniu regionem turystycznym oraz  mocne strony niniejszego podejścia w kontekście budowania przewagi konkurencyjnej. Głównym celem artykułu jest wskazanie możliwości zarządzania zrównoważonym rozwojem turystyki przez wdrożenie systemu wskaźników zrównoważonego rozwoju. Jako cele szczegółowe wskazać należy

1.Alejziak, W. (2009). Współeczesne modele i wybrane koncepcje polityki turystycznej. Gospodarka Turystyczna w Regionie. Przedsięborstwo. Samorząd. Współpraca, 50.
2.Attitudes of Europaens towards tourism. Brussels: TNS Political and Social (requested by European Commission).
3.Devashish, D. (2011). Tourism Marketing. New Dheli: Pearson.
4.Drucker, P. (1999). Społeczeństwo prokapitalistyczne. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
5.Echtner, C., Ritchie, J. (1993). The Measurement of Destination Image – An Empirical Assessment. Jurnal of Tracel Research, 1.
6.European Tourism Indicators System for Sustainable Destinations (2013). Bruksela: European Commission.
7.Glińska, E. (2011). Sposoby badania wizerunku miasta. Samorząd Terytorialny, 11, 33–44. J., S. (1998). Sustainable Tourism Managment. Cabi Publishing.
8.Kosiedowski, W. (2002). Przedsiebiorczość i innowacyjność jako czynniki rozwoju regionalnego i lokalnego. Włocławek: Włocławskie Towarzystwo Naukowe.
9.Kotler, P. (2005). Marketing. Poznań: Dom wydawniczy Rebis.
10.Kozioł, L. (2013). Koncepcja klasyfikacji czynników motywacji turystycznej. Współczesne Zarządzanie, 1.
11.Mikołajczyk, A. (2010/2011). Budowa marki miasta. Thinktank, 7, 1–7.
12.Metropolia Poznań 2020 (2011). Strategia Rozwoju Aglomeracji Poznańskiej. Poznań: CBM. Available at: http://metropolia2020.poznan.pl/tresc-dokumentu.
13.Niezgoda, A. (2008). Cele zrównoważonego rozwoju a przewaga konkurencyjna obszaru recepcji turystycznej (pp. 19–31). In: G. Gołembski (ed.), Turystyka jako czynnik wzrostu konkurencyjnosci regionów w dobie globalizacji. Poznań: Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.
14.UNWTO (2015). Tourism Highlights. Madrid: UNWTO.
15.Weaver, D. (2007). Sustainable tourism. Routledge.
16.Zdon-Korzeniowska, M. (2009). Jak kształtować regionalne produkty turystyczne? Teoria i praktyka. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskeigo.