Studia Administracyjne

ISSN: 2080-5209     eISSN: 2353-284X    OAI    DOI: 10.18276/sa.2021.13-05
CC BY-SA   Open Access   ERIH PLUS

Lista wydań / 1(13)|2021
(Nie)zatarte skazanie osoby ubiegającej się o pozwolenie na broń – analiza przypadku

Autorzy: Adam Pachucki ORCID
Uniwersytet Szczeciński, Polska
Słowa kluczowe: pozwolenie na broń prawo dostępu do broni zatarcie skazania orzeczenie lekarskie lub psychologiczne osoby ubiegającej się o pozwolenie na broń odwołanie w postępowaniu administracyjnym
Data publikacji całości:2021
Klasyfikacja JEL: K23
Liczba pobrań ?: 1110

Zgodnie z polskim prawem osoba ubiegająca się o pozwolenie na broń (autor posługuje się przykładem sprawy osoby ubiegającej się o pozwolenie na broń myśliwską do celów łowieckich) musi wraz z wnioskiem przedłożyć orzeczenia lekarskie i psychologiczne, które stwierdzają, że może ona dysponować bronią. Orzeczenia takie mogą zostać zakwestionowane w drodze odwołania przez właściwego komendanta wojewódzkiego policji, który jako podstawę odwołania wskaże wyłącznie fakt zatartego skazania i będzie z tego wywodził rzekomą wadliwość orzeczeń, mimo braku posiadania jakichkolwiek innych zarzutów, dowodów lub informacji o tym, że kandydat nie powinien mieć broni. Zgodnie z prawem zatarte skazanie nie rodzi negatywnych skutków prawnych, wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych, a samo skazanie uznaje się za niebyłe. Autor na podstawie aktualnego orzecznictwa omawia kwestie płynące z obecnego brzmienia przepisów, pokazuje możliwe nadużycia, wskazuje na naruszenie instytucji zatarcia skazania oraz proponuje zmiany w przepisach, które mogłyby ograniczyć poruszone w artykule problemy.

1.Babiński, A., Prawno-organizacyjne uwarunkowania bezpieczeństwa i porządku publicznego w zakresie dostępu do broni. Wprowadzenie do problematyki. Szczytno 2017.
2.Grześkowiak, A. i Wiak, K. (red.), Kodeks karny. Komentarz. Warszawa 2021.
3.Hauser, R. (red.), Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz. Warszawa 2020.
4.Kurzępa, B., Ustawa o broni i amunicji. Komentarz. Warszawa 2010.
5.Pachnik, K., Zasady oceny dowodów w sprawach dotyczących wydawania i cofania pozwoleń na posiadanie broni w postępowaniach przed organem i sądem administracyjnym, w Kwiatkowska-Wójcikiewicz, V. i Stępka, L. (red.), Broń. Problematyka prawna i kryminalistyczna. Toruń 2013
6.Stefańska, B., Zatarcie skazania, Wolters Kluwer, Warszawa 2014.