Studia Administracyjne

ISSN: 2080-5209     eISSN: 2353-284X    OAI    DOI: 10.18276/sa.2016.8-13
CC BY-SA   Open Access   ERIH PLUS

Lista wydań / nr 8 2016
Europejska Unia. Europejskie marzenie. Czyli co (tak właściwie)?

Autorzy: Adam Banaszkiewicz
Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze
Słowa kluczowe: przyszłość Europy Traktat Lizboński integracja europejska Wspólnoty Europejskie Unia Europejska
Data publikacji całości:2016
Liczba pobrań ?: 520

Artykuł jest poświęcony Unii Europejskiej jako organizacji, która w założeniu miała zapewnić krajom europejskim dostatek i możliwość bezpiecznego rozwoju. Na początku autor przypomina, jaki był sens utworzenia i przedstawia genezę oraz historię obecnej Unii (dawnych Wspólnot), przy czym ten fragment artykułu rozpoczyna krótki przegląd wcześniejszych projektów integracyjnych, jakie pojawiły się w Europie. Ukazano, jaka przedmiotowa organizacja była na początku i jak zmieniała się w ciągu kilkudziesięciu lat swojego istnienia. Kluczowym elementem artykułu są refleksje na temat tego, jaka Unia Europejska jest obecnie i czy w dalszym ciągu stanowi ona odzwierciedlenie idei, które stanowiły powód rozpoczęcia procesów integracyjnych. Istotne są również uwagi dotyczące tego, w jakim kierunku wspólny europejski projekt zmierza w obliczu restytucji narodowych egoizmów. Główne tezy artykułu powstały jeszcze w 2013 roku, a więc przed tym, jak okazało się, że tendencje secesjonistyczne są nawet bardziej nasilone, niż się wydawało (czego przykładem jest opowiedzenie się mieszkańców Wielkiej Brytanii za wyjściem z Unii w czerwcu 2016 roku).

1.Barcz J., Górka M., Wyrozumska A., Instytucje i prawo Unii Europejskiej, Wolters Kluwer, Warszawa 2011.
2.Barcz J., Kawecka-Wyrzykowska E., Michałowska-Gorywoda K., Integracja Europejska, Wolters Kluwer, Warszawa 2007.
3.Barcz J., Zasadnicze reformy strukturalne ustroju Unii Europejskiej, w: Traktat z Lizbony. Główne reformy ustrojowe Unii Europejskiej, red. J. Barcz, Wydawnictwo Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Warszawa 2008, s. 53–98.
4.Borowiec J., Wilk K., Integracja Europejska, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Wrocław 2005.
5.Ciamaga L. i in., Unia Europejska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1997.
6.Doliwa-Klepacki Z., Integracja Europejska, Temida 2, Białystok 2006.
7.Dynia E., Integracja Europejska, LexisNexis, Warszawa 2006.
8.Grzelak A., Reforma Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwiości, w: Traktat z Lizbony. Główne reformy ustrojowe Unii Europejskiej, red. J. Barcz, Warszawa 2008, s. 254–286.
9.Grzeszczak R., Traktat z Lizbony (01.12.2009). Reformy instytucjonalne i problemy implementacyjne,
10.Katedra Prawa Międzynarodowego i Europejskiego, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2010.
11.Jędrusik M., Geneza i ekspansja Unii Europejskiej, w: Geografia Unii Europejskiej, red. J. Makowski, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
12.Malinowski L., Unia Europejska. Państwa – gospodarka – szkolnictwo, Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej, Warszawa 2005.
13.Małuszyńska E., Gruchman B., Kompendium wiedzy o Unii Europejskiej, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006.
14.Marszałek A., Europejska idea integracji międzynarodowej w perspektywie historycznej, wyd. Adam Marszałek, Toruń 2008.
15.Olszewski J., Prawo Unii Europejskiej, „Podręczniki Uczelniane” nr 36, Wyższa Szkoła Administracji i Zarządzania w Przemyślu, Przemyśl 1999.
16.Prawo Unii Europejskiej, red. J. Barcz, Prawo i Praktyka Gospodarcza, Warszawa 2006.