Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2023.42-05
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  CEEOL  ERIH PLUS

Lista wydań / 1/2023 (42)
Sądownictwo polubowne w sporcie a poszanowanie praw sportowca

Autorzy: Michał Matuszak ORCID
Uniwersytet Warszawski
Słowa kluczowe: prawo sportowe sądownictwo polubowne sportowiec zatrudnienie kontrakt sportowy
Data publikacji całości:2023
Liczba pobrań ?: 117

We współczesnym sporcie sądownictwo polubowne jest bardzo rozpowszechnione, niemalże zastępuje w niektórych obszarach sądownictwo powszechne. System rozwiązywania sporów w sporcie w dużej mierze opiera się na korzystaniu z polubownych i alternatywnych form, takich jak: mediacje, arbitraż, negocjacje, hybrydy ADR czy procesu koncyliacji. Celem artykułu jest przedstawienie, z jednej strony, zasad oraz podstawy prawnej funkcjonowania sądownictwa polubownego w sporcie, a z drugiej, możliwości dochodzenia przez sportowca swoich praw w takim postępowaniu, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki zatrudnienia sportowca. Głównym wnioskiem płynącym z przeprowadzonych badań jest to, że współczesny kształt sądownictwa polubownego w sporcie zapewnia poszanowanie podstawowych praw sportowca, jednakże w tym zakresie postulowane są pewne zmiany.

1.Balicki R., Sądownictwo polubowne w Polsce, „Przegląd Prawa i Administracji” 2003, t. LIV.
2.Budniak-Rogala A., Charakter prawny zapisu na sąd polubowny w postępowaniu cywilnym, Wrocław 2015.
3.Cioch P., Rozstrzyganie sporów sportowych w świetle ustawy o sporcie, „Kwartalnik ADR” 2011, nr 2 (14).
4.Deryng A., Miejsce sądownictwa polubownego a wymiar sprawiedliwości w świetle zasad konstytucyjnych, „ADR. Arbitraż i Mediacja” 2008, nr 36.
5.Gnela B., Czy reguły postępowania przed sądem polubownym są przydatne w dążeniu do skutecznego rozstrzygania sporów konsumenckich?, „Kwartalnik ADR” 2009, nr 1 (5).
6.Kała D., O relacjach między sądownictwem państwowym a polubownym w znaczeniu wąskim, „Kwartalnik ADR” 2012, nr 1 (17).
7.Krześniak E., Komentarz do art. 45(a) i 45(d), w: E. Krześniak (red.), Ustawa o sporcie. Komentarz, Warszawa 2020, sip.lex.pl.
8.Orecki M., Sądownictwo polubowne a sądy państwowe wobec zasady nieingerencji sądu państwowego w działalność sądu polubownego i jego skład, Warszawa 2019, www.lex.pl.
9.Orzeł-Jakubowska A., Sądownictwo polubowne w świetle standardów konstytucyjnych, Warszawa 2021, www.lex.pl.
10.Świrgoń-Skok R., Arkuszewska A., Wpływ alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów na efektywność ochrony prawnej, „Zeszyty Naukowe KUL” 2017, nr 3 (23).
11.Torbus A., Sądownictwo polubowne w systemie postępowania cywilnego (wybrane zagadnienia), „ADR. Arbitraż i Mediacja” 2008, nr 30.
12.Wiliński P., Skuteczność umowy o arbitraż, „Kwartalnik ADR” 2010, nr 4 (12).
13.Zedler F., Postępowanie polubowne w sporcie, w: A.J. Szwarc (red.), Ustawa o sporcie, Poznań 2011.