Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2023.46-06
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / 5/2023 (46)
Budżet obywatelski jako instrument zarządzania publicznego. Perspektywa aksjologiczna

Autorzy: Waldemar Jagodziński ORCID
Uniwersytet Łódzki
Słowa kluczowe: aksjologia lokalnych społeczności aksjologia ustawodawcy budżet obywatelski partycypacja publiczna redystrybucja władzy
Liczba pobrań ?: 42

Budżet obywatelski to zagadnienie multidyscyplinarne, które przyciąga m.in. uwagę prawników, administratywistów, socjologów, a nawet ekonomistów. Ze względu na tkwiący w tej instytucji potencjał partycypacyjny stanowi ona współcześnie jeden z ważniejszych instrumentów zarządzania publicznego. Warto zatem przyjrzeć się jej z perspektywy aksjologicznej, by móc udzielić odpowiedzi na pytanie, czy budżet obywatelski posiada wyłącznie wartość relacyjną, czy również cechuje go wartość autonomiczna. Celem niniejszego artykułu jest więc dyskusja nad aksjologicznym charakterem instytucji budżetu partycypacyjnego. Do realizacji tak sformułowanego celu posłużono się metodą dogmatycznoprawną, która umożliwiła dokonanie analizy obowiązującego stanu prawnego oraz poglądów doktryny, jak również metodą analizy i krytyki piśmiennictwa, która pozwoliła nie tylko wyjaśnić istotę partycypacji społecznej na gruncie wybranych nauk, lecz także sformułować odpowiedź na pytanie, czy instytucja budżetu obywatelskiego posiada wartość relacyjną, czy autonomiczną. Z przeprowadzonej analizy wynika, że z punktu widzenia władz samorządowych budżet obywatelski ma zarówno wartość relacyjną, gdyż recypuje wartości doktrynalno-polityczno-prawne, jak i autonomiczną, ponieważ stosowanie tego narzędzia przez władze samorządowe może wpływać na ewolucję wartości kulturowo-społecznych wspólnot lokalnych.

1.Barankiewicz T., Aksjologiczna problematyka prawa, „Rocznik Nauk Prawnych” 2004, t. XIV, z. 1.
2.Brol M., Wrocławski budżet obywatelski jako przejaw partycypacji społecznej, „Optimum. Economic Studies” 2018, nr 1 (91).
3.Dębczyński J., Rola partycypacji społecznej w tworzeniu wieloletnich planów inwestycyjnych przez samorządy, 2022, www.resmanagement.pl/artykuly.htm.
4.Dubicki P., Budżet obywatelski jako element partycypacji społecznej, „Studia z Polityki Publicznej” 2021, nr 8 (1).
5.Izdebski H., Kulesza M., Administracja publiczna. Zagadnienia ogólne, Warszawa 2004.
6.Jachowicz A., Budżet obywatelski w powiecie olkuskim przykładem bezpośredniego zaangażowania społeczności w rozwój lokalny, „Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy” 2018, nr 56.
7.Kęszczyk R., Wspólne dobro naszą przyszłością – czyli innowacyjny mechanizm budżetu obywatelskiego na przykładzie miasta Gdańska, „Młody Jurysta” 2018, nr 4, https://czasopisma.uksw.edu.pl/index.php/mj/article/view/2989/2726.
8.Kmieciak Z., Łętowska E., Wstęp, w: Z. Kmieciak (red.), Partycypacja w postępowaniu administracyjnym. W kierunku uspołecznienia interesu prawnego, Warszawa 2017.
9.Kuciński K., Zmagania z niewiedzą, Warszawa 2021.
10.Kulikowska-Kulesza J.E., Ziemblicki M.H., Budżet partycypacyjny po reformie, w: B. Dolnicki (red.), Pozycja ustrojowa organów jednostek samorządu terytorialnego, Warszawa 2019.
11.Leśniewska-Napierała K., Budżet obywatelski jako nowy instrument partycypacji społecznej na obszarach wiejskich w Polsce, „Studia Obszarów Wiejskich” 2019, nr 53.
12.Mączyński M., Komentarz do art. 5a, w: P. Chmielnicki (red.), Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz, Warszawa 2022.
13.Podhalicz M., Administracja III generacji i partycypacja społeczna – rozwój pojęcia uczestnictwa w procesie administracyjnym, „Studenckie Zeszyty Naukowe” 2019, nr 40.
14.Pytlik B., Budżet partycypacyjny w Polsce. Ewolucja i dylematy, „Studia z Polityki Publicznej” 2017, nr 1.
15.Radziszewski M., Budżet obywatelski instrumentem rozwoju kapitału społecznego, „Athenaeum. Polskie Studia Politologiczne” 2016, nr 51.
16.Radziszewski M., Dynamika partycypacji społecznej w wymiarze funkcjonowania budżetu obywatelskiego w Łodzi, „Samorząd Terytorialny” 2018, nr 1–2.
17.Szołtysek A., O etyce nauczycielstwa, „Nauczyciel i Szkoła” 2010, nr 1–2 (46–47).
18.Śwital P., Dysfunkcje w zakresie współdziałania obywateli na rzecz dobra wspólnoty samorządowej, w: J. Jagielski, M. Wierzbowski (red.), Prawo administracyjne dziś i jutro, Warszawa 2018.
19.Tomski P., Paradygmat hiperdynamiki otoczenia a współdziałanie gospodarcze współczesnych przedsiębiorstw, „Zeszyty Naukowe Politechniki Częstochowskiej. Zarządzanie” 2011, nr 1.
20.Wiśniewska M., Budżet obywatelski w polskich miastach – doświadczenia w województwie łódzkim, „Studia Miejskie” 2018, nr 29.
21.Wójcicki M., Pojęcie, istota i formy partycypacji społecznej w procesie planowania przestrzennego, „Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna” 2018, nr 24.