Annales Neophilologiarum

ISSN: 1734-4557     eISSN: 2353-2823    OAI    DOI: 10.18276/an.2017.11-05

Lista wydań / 11 (2017)
Речевые акты как прагматические детерминанты языковой агрессии в эмоциональном шантаже
(Akty mowy jako pragmatyczne wyznaczniki agresji językowej w szantażu emocjonalnym)

Autorzy: Katarzyna Kondzioła-Pich
Słowa kluczowe: akty mowy szantaż emocjonalny agresja językowa
Data publikacji całości:2017

Tematem przedstawionej analizy są akty mowy występujące w szantażu emocjonalnym. Przykłady zostały zaczerpnięte z komunikacji internetowej. Szantaż emocjonalny oznacza manipulowanie rozmówcą przy wykorzystaniu emocji łączących nadawcę i odbiorcę. W ten sposób staje się on ukrytą formą agresji językowej, rozumianej jako działanie komunikacyjne, mające na celu wywołanie negatywnego stanu emocjonalnego u manipulowanej osoby. Wśród przeanalizowanych w artykule aktów mowy znalazły się akty z grupy dyrektywów (żądanie, ostrzeżenie, prośba i propozycja), aktów oceniających (zarzut), akty z grupy komisywów (obietnica) oraz akt mowy o charakterze komisywno-dyrektywnym – groźba.

1.Безяева, Мария Г. Семантика коммуникативного уровня звучащего языка. Москва: Издательство Московского университета, 2002.
2.Гашева, Ольга В. „Речевой акт обещания в современном французском и английском языках: семантико-прагматический и грамматический аспекты”. Человек и наука. доступ: 19.07.2017, http://cheloveknauka.com/rechevoy-akt-obeschaniya-v-sovremennom-frantsuzskom-i-angliyskom-yazykah-semantiko-pragmaticheskiy-i-grammaticheskiy-aspe.
3.Давыдова, Татьяна А. Речевой акт упрека в английском языке. Автореферат диссертации на соискание учёной степени кандидата филологических наук. Иркутск 2003.
4.Серл, Джон. „Классификация иллокутивных актов”. Новое в зарубежной лингвистике, вып. XVII, Теория речевых актов (1986): 170-194.
5.Ерофеева, Елена В. „Речевые акты угрозы и предупреждения и их косвенная реализация во французском дискурсе”. Политическая лингвистика 4 (50) (2014): 240-247.
6.Комалова, Лилия Р. „Типология мультилингвальной вербализации эмоционального состояния «агрессия» (на материале разносистемных данных корпусной лингвистики)”. Диссертация на соискание ученой степени доктора филологических наук, Москва, 2016.
7.Лазебная, Ирина Б. „Особенности выражения речевой агрессии в современном английском языке”. Диссертация на соискание ученой степени доктора филологических наук. Автореферат. Доступ: 05.07.2017. http://www.dissercat.com/content/osobennosti-vyrazheniya-rechevoi-agressii-v-sovremennom-angliiskom-yazyke.
8.Лысакова, Ирина П., Веселовская, Татьяна М. Прагматика побудительных речевых актов в русском языке. Щецин-Росток: PRINR GROUP Sp. z o. o., 2008.
9.Ожегов, Сергей И., Шведова, Наталия Ю. Толклвый словарь русского языка. Москва: Азбуковник, 2002.
10.Омельяненко, Виталий Л. Теория и методика воспитания. uchebnikionline.com. Доступ 16.07.2017. https://uchebnikionline.com/pedagogika/teoriya_i_metodika_vihovannya_omelyanenko_vl/grupi_nepryamih_vimog.htm.
11.Седов, Константин Ф. „Речевая агрессия и агрессивность как черта речевого портрета”. В: Социальная психолингвистика: Хрестоматия, ред. Константин Ф. Седов, 250-277. Москва: Лабиринт, 2007.
12.Солдатов, Антон. „Эмоциональный шантаж: как не дать собой манипулировать”. psychologies.ru. Доступ: 05.07.2017. http://www.psychologies.ru/self-knowledge/communication/emotsionalnyiy-shantaj-kak-ne-dat-soboy-manipulirovat/.
13.Форуард, Сюзан, Фрейзер, Донна. Эмоциональный шантаж. Перевод: Александр Савинов. Москва: АСТ, 2005.
14.Pawelec, Marta, Łukasiewicz, Jacek. „Szantaż emocjonalny w relacjach rówieśniczych”. Rocznik Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej 4(59) (2012): 299-312.
15.Prokop, Izabela. Aspekty analizy pragmalingwistycznej. Poznań: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 2010.
16.Przybyla, Olga. Akty mowy w języku nauczycieli. Katowice: Wydawnictwo UŚ, 2004.
17.Trysińska, Magdalena. Akty mowy jako klucz do interpretacji postaw rodzicielskich (na przykładzie filmów emitowanych w MiniMini+ i Caftoon Network). Warszawa: Wydawnictwo Wydziału Polonistyki UW, 2015.