Acta Politica Polonica

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Politica

ISSN: 2451-0432     eISSN: 2719-4388    OAI    DOI: 10.18276/ap.2021.52-07
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / 2/2021 (52)
Wpływ COVID-19 na polityki wewnętrzne wybranych państw

Autorzy: Oktawian Żmijowski ORCID
Uniwersytet Szczeciński, Wydział Nauk Społecznych
Data publikacji całości:2021-12

Filary społeczeństwa europejskiego – w anglosaskim kręgu kulturowym – oparte są na kapitalizmie i kosmopolityzmie. Demokracja, jako pożądany model polityczny w tych społecznościach, oznacza respektowanie tak fundamentalnych kwestii jak wolność jednostki czy prawo do zgromadzeń. Na drugim biegunie znajdują się Chiny, gdzie państwo reguluje niemal każdą sferę życia, a społeczeństwo jest karne i podporządkowane. Kategoryzowani i oceniani przez system punktów społecznych, obywatele, od zarania dziejów mają w swojej naturze przywiązanie do władzy i szeroko pojętego państwa. Celem tego tekstu jest przeprowadzenie analizy porównawczej, określenie, jak epidemia wpłynęła na świat i w jaki sposób w poszczególnych regionach radzono sobie z wirusem SARS-CoV-2. Wzięto pod uwagę trzy aspekty – opinię publiczną, czyli media i reakcje na restrykcje i politykę rządu, gabinet rządzący jako ośrodek decyzyjny oraz gospodarkę. Sformułowano następującą hipotezę badawczą – epidemia wywołana rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 jest na tyle złożonym problemem, że może stać się symptomem zmiany porządku świata.

1.Bielska, E. (2013). Koncepcje oporu we współczesnych naukach społecznych. Główne problemy, pojęcia, rozstrzygnięcia. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.
2.Castells, M. (2013). Władza komunikacji. Tłum. J. Jedliński, P. Tomanek. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
3.Cudowska, A. (red.) (2008). Oblicza dialogu. Białystok: Wydawnictwo Uniwersyteckie Trans Humana.
4.Domaradzki, S. (2006). Bezpieczeństwo narodowe a prawa i wolności człowieka w Stanach Zjednoczonych podczas wojny z terroryzmem. Pobrane z: https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/150983/domaradzki_bezpieczenstwo_ narodowe_a_prawa_2006.pdf?sequence=1&isAllowed=y (4.07.2021).
5.Góralczyk, B. (2018). Wielki renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie Dialog.
6.Kuźniar, R. (2006). Polityka i siła. Studia strategiczne – zarys problematyki. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.
7.Offe, C. (1995). Nowe ruchy społeczne: przekraczanie granic polityki instytucjonalnej. W: J. Szczupaczyński (wybór i oprac.), Władza i społeczeństwo. Antologia tekstów z socjologii polityki (s. 226). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.
8.Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, https://ahk.pl/pl/ (4.07.2021).
9.Posyłek, M. (2017). Rola mediów społecznościowych w komunikowaniu politycznym. Polityka i Społeczeństwo, 1 (15), 131–134.
10.Sztompka, P. (2010). Socjologia zmian społecznych. Kraków: Znak.
11.The Moscow Times, https://www.themoscowtimes.com (4.07.2021).