Autobiografia Literatura Kultura Media

ISSN: 2353-8694     eISSN: 2719-4361    OAI    DOI: 10.18276/au.2021.2.17-17
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / nr 2 (17) 2021
Powrót do rodzinnego Bagheria, czyli historia nieudanego pojednania

Autorzy: GENNARO VALENTINO ORCID
Słowa kluczowe: powieść autobiograficzna Dacia Maraini Bagheria podróż powroty
Data publikacji całości:2021

Zważywszy na to, że literatura autobiografii kobiecej nie jest jeszcze wystarczająco omówiona przez polską i zagraniczną krytykę, w prezentowanym artykule podjęto próbę analizy literackiej autobiograficznej powieści Bagheria Dacii Maraini. Głównym celem przeprowadzonej analizy było zarówno wydobycie i wskazanie determinantów oraz zastosowanych przez pisarkę zabiegów literackich, które w powieści przywołują wspomnienia z jej dzieciństwa i wczesnej młodości, jak i odpowiedzenie na pytanie o źródło ludzkich wspomnień.

1.Bell, Quentin. Virginia Woolf: A Biography. London: Vintage Publishing, 1972.
2.Cavarero, Adriana. Tu che mi guardi, tu che mi racconti. Milano: Feltrinelli, 1997.
3.Chemotti, Saveria. Lo specchio infranto: le relazione tra padre e figlia in alcune scrittrici italiane contemporanee. Bari: Il Poligrafo, 2010.
4.D’Elia, Anna. „Sguardo e raffigurazione”. Bari: Adriatica stampa, 2002.
5.Farnetti, Monica. „Canonizzazione”. Bari: Adriatica stampa, 2002.
6.Maraini, Dacia. Bagheria. Milano: Rizzoli Editore, 2012.
7.Ronchetti, Alessia, Maria Serena Sapegno. Dentro/fuori, sopra/sotto: Critica femminista e canone letterario negli studi di italianistica. Ravenna: Angelo Longo, 2007.
8.Sapegno, Maria Serena. „Uno sguardo di genere su canone e tradizione”. W: Alessia Ronchetti, Maria Serena Sapegno, Dentro/fuori, sopra/sotto: Critica femminista e canone letterario negli studi di italianistica, 13–23. Ravenna: Angelo Longo, 2007.
9.Vivan, Itala. „Le fuorilegge del testo”. Bari: Adriatica stampa, 2002.
10.Zaccaro, Vanna. „Le infinite negoziazioni dell’io”. Bari: Adriatica stampa, 2002.