Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia

ISSN: 2450-7741     eISSN: 2300-4460    OAI    DOI: 10.18276/frfu.2018.91-04

Lista wydań / 1/2018 (91)
Profitability and Financial Liquidity of the Chemical Industry Companies
(RENTOWNOŚĆ A PŁYNNOŚĆ FINANSOWA PRZEDSIĘBIORSTW PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO)

Autorzy: Małgorzata Kowalik
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Wydział Zarządzania,
Słowa kluczowe: analiza przedsiębiorstwa rentowność płynność finansowa
Data publikacji całości:2018

W artykule została zaprezentowana problematyka oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa, która zwykle jest dokonywana przy wykorzystaniu wstępnej analizy sprawozdań finansowych, jak również analizy wskaźnikowej. Zwrócono uwagę, na dwa obszary tej analizy, na problematykę pomiaru rentowności i płynności finansowej. Uwzględniono iż analiza rentowności prowadzonej działalności może być podstawą do oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa, ale tylko łącznie z uwzględnieniem poziomu płynności finansowej. Zaprezentowano wyniki badań empirycznych, w których podjęto próbę ustalenia zależności pomiędzy tymi dwoma obszarami analizy wskaźnikowej.

1.Abuzar, M., Eljelly A. (2004). Liquidity – profitability trade off: An empirical investigation in an emerging market. International Journal of Commerce and Management, 2 (14), 48–61.
2.Bieniasz, A., Gołaś, Z. (2011). The Influence of Working Capital Management on the Food Industry Enterprises Profitability. Contemporary Economics, 4 (5), 68–81.
3.Bolek, M., Wolski, R. (2010).Wpływ płynności na rentowność przedsiębiorstwa. Studia Prawno-Ekonomiczne, LXXXI, 219–233).
4.Kowalczyk, J., Kusak, A. (2006). Decyzje finansowe firmy, Metody analizy. Warszawa: C.H. Beck.
5.Kowalik, M. (2012). Financing enterprises in the chemical industry during an economic crisis. In: R. Borowiecki, A. Jaki, T. Rojek (eds.), Contemporary Economy in Times of the Global Crisis, Economic, Social and Legal Aspects (pp. 355–370). Cracow: Cracow University of Economics, Foundation of the Cracow University of Economics.
6.Sierpińska, M., Jachna, T. (2004). Ocena przedsiębiorstwa według standardów światowych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
7.Sobczyk, M. (2001). Statystyka. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
8.Trippner, P. (2014). Analysis of Financial Liquidity Management in the Enterprise and its Impact on the Profitability. Retrieved from: http://icfb.rs.opf.slu.cz/sites/icfb.rs.opf.slu.cz/files/51_trippner.pdf (28.02.2017)
9.www.securities.com.
10.Zeliaś, A., Pawełek, B., Wanat, S. (2002). Metody statystyczne, Zadania i sprawdziany. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne.