Pedagogika Szkoły Wyższej

ISSN: 2083-4381    OAI    DOI: 10.18276/psw.2018.2-08

Lista wydań / 2/2018 (24)
Martha Nussbaum on the silent crisis of universities
(MARTHA NUSSBAUM O CICHYM KRYZYSIE UNIWERSYTETÓW)

Autorzy: Katarzyna Ciarcińska
University of Szczecin
Słowa kluczowe: humanistyka Martha Nussbaum edukacja kryzys uniwersytetów
Data publikacji całości:2019

Artykuł dotyczy ostatniej pracy Marthy Nussbaum Nie dla zysku. Dlaczego demokracja potrzebuje humanistów, w której autorka mówi o cichym kryzysie dotykającym uniwersytety na całym świecie. Ten cichy kryzys może pozostać niezauważony i jest spowodowany usunięciem nauk humanistycznych i sztuki z uniwersytetu i programów edukacyjnych praktycznie w każdym kraju na świecie. Mimo że ten kryzys może pozostać niezauważony, ma ogromny wpływ na kształt naszych przyszłych społeczeństw. Nussbaum twierdzi, że rządy odrzucają umiejętności potrzebne do utrzymania demokracji przy życiu i prowadzą do tworzenia pokoleń przydatnych maszyn, a nie pełnych obywateli. Autorka przedstawia propozycję Nussbaum jak zapobiegać takiej sytuacji, a tym samym utrzymać demokrację przy życiu.

1.Nussbaum, M. (2010). Not for profit. Why democracy needs the humanities. Princeton–Oxford: Princeton
2.University Press.