„Przegląd Zachodniopomorski”, rocznik (do 2020 - kwartalnik), ukazujący od 1963 roku w Szczecinie. Jego bezpośrednim poprzednikiem był miesięcznik, a potem dwumiesięcznik „Szczecin”, wydawany od 1957 roku. Pierwszym redaktorem naczelnym kwartalnika był prof. Henryk Lesiński (1963-1985). W czasopiśmie publikowane są artykuły naukowe przede wszystkim z dziedziny historii ale także nauk społecznych (socjologia, politologia), których ustalenia mogą być pomocne w badaniach historycznych, a odnoszą się terytorialnie do Pomorza Zachodniego i ziem przyległych. Językiem wiodącym jest język polski, jednak do publikacji przyjmowane są artykuły także w języku angielskim oraz niemieckim.
Wewnętrznie „Przegląd Zachodniopomorski” podzielony jest na działy: Artykuły, Recenzje, Wspomnienia. Ma na swoim koncie ogromy dorobek naukowy, na który złożyły się setki artykułów poświęconych zarówno dawnym dziejom jak i dniu współczesnemu Pomorza Zachodniego. Ukazywały się również zeszyty tematyczne: historyczne, ekonomiczne czy socjologiczne. Kilka numerów zostało poświęconym współczesnym problemom społeczno-gospodarczym oraz historii niektórych powiatów (Stargard Szczeciński, Kamień Pomorski, Gryfice, Kołobrzeg), a także wybranym dużym zakładom przemysłowym. Wydawano także zeszyty obejmujące materiały z sesji i konferencji naukowych bądź poświęcone zasłużonym przedstawicielom szczecińskiego środowiska naukowego.
Redaktorzy naczelni:
prof. dr hab. Henryk Lesiński - 1963-1985
prof. dr hab. Tadeusz Białecki - 1986-2012
prof. dr hab. Radosław Gaziński - 2013-2016
dr hab. Radosław Skrycki, prof. US - 2017-2024
dr hab. Eryk Krasucki, prof. US - 2025
Aktualna punktacja ministerialna: 70 pkt.
„Przegląd Zachodniopomorski”
- w latach 2019–2020 objęty był finansowaniem w ramach programu MNiSW „Wsparcie dla czasopism naukowych”
- w latach 2022-2024 objęty jest finansowaniem w ramach programu MEiN "Rozwój czasopism naukowych"
Czasopismo indeksowane w bazach:
Pełne wersje artykułów opublikowanych w czasopiśmie są dostępne na stronie wnus.edu.pl bez okresu karencji ani bez żadnych barier technologicznych.
Artykuły są publikowane na licencji CC-BY-SA, a redakcje czasopism nie pobierają opłat za wydanie publikacji (APC).