Studia Administracyjne

ISSN: 2080-5209     eISSN: 2353-284X    OAI    DOI: 10.18276/sa.2023.18-05
CC BY-SA   Open Access   CEEOL  ERIH PLUS

Lista wydań / 2(18)|2023
Glosa aprobująca do orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 10 marca 2022 r., sygn. akt II SA/Sz 1285/21

Autorzy: Zuzanna Czernicka ORCID
Uniwersytet Warszawski
Słowa kluczowe: równość wobec prawa świadczenie pielęgnacyjne zaufanie obywateli
Data publikacji całości:2023-12
Klasyfikacja JEL: K23
Liczba pobrań ?: 158

Komentowany wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 10 marca 2022 r., sygn. akt II SA/Sz 1285/21 stanowi głos w sprawach budzących kontrowersję, w których ścierają się odmienne linie orzecznicze. Biorąc pod uwagę, zwłaszcza postanowienie art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, zaobserwować można zróżnicowanie sytuacji osób uprawnionych do otrzymywania świadczeń rodzinnych. Niniejszy wyrok może być przykładem interesującego rozwiązania zarówno z perspektywy prawa administracyjnego materialnego, jak i prawa administracyjnego procesowego. Stronie, która wniosła o świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad szwagrem z niepełnosprawnością, odmówiono przyznania świadczenia – dlatego też złożyła ona skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd uchylił decyzję, dokonując prokonstytucyjnej wykładni, która odbiegała od brzmienia przepisów sensu stricto. Orzeczenie to wpłynie w istotny sposób na prawo administracyjne. Uznając za zasadne powołanie się na zasadę równości wobec prawa oraz sprawiedliwości społecznej, Wojewódzki Sąd Administracyjny rozszerzył grono osób, które mogą skorzystać ze świadczenia. Tym samym osoby, które tego wymagają, otrzymały wsparcie ze strony system pomocy społecznej, a tym samym przyczyniono się do zmniejszenia wadliwości unormowań prawnych.

1.Kawecka A., Odwołania od decyzji w sprawach dotyczących pomocy społecznej, Warszawa 2021.
2.Ploszka A., Publicznoprawny status jednostki skrajnie ubogiej, Warszawa 2019, s. 63.
3.Organizacja Narodów Zjednoczonych, Standardowe Zasady Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych, 1993.
4.Organizacja Narodów Zjednoczonych, Światowy Program Działań na rzecz Osób Niepełnosprawnych, 1992.
5.Safjan M., Bosek L. (red.), Konstytucja. Komentarz, t. 1, Warszawa 2016.