Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2022.37-08
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  CEEOL  ERIH PLUS

Lista wydań / 1/2022 (37)
The UNIDROIT Convention on International Interests in Mobile Equipment as the direction for security rights regulations in the COVID-19 economy

Autorzy: Tomasz Tomczak ORCID
University of Opole
Słowa kluczowe: UNIDROIT Cape Town Convention security rights security interest registered pledge
Data publikacji całości:2022
Liczba pobrań ?: 210

In this article some features of the Cape Town Convention security interest were juxtaposed with some features of the Polish registered pledge. The aim of such research was to answer the question which of these two instruments is better adjusted to the COVID-19 economy. On the basis of such analysis, a conclusion was made that the Cape Town Convention security interest constitutes a more flexible security right and therefore one which is better adjusted to the COVID-19 economy. In the opinion of the author, the Cape Town Convention security interest shall constitute the direction in which the Polish security rights, especially in B2B relations, should go. The research was based on an analysis of the laws in force and a comparative analysis.

1.Czech T., Ustawa o zastawie rejestrowym I rejestrze zastawów. Komentarz, in: K. Osajda (ed.), Warszawa 2020.
2.Fintek, Już co trzeci użytkownik bankowości internetowej chce korzystać z e-podpisu, Fintek, 22.05.2020. https://fintek.pl/juz-co-trzeci-uzytkownik-bankowosciinternetowej-
3.chce-korzystac-z-e-podpisu/.
4.Goode R., The Cape Town Convention on International Interests in Mobile Equipment: a driving force for international asset-based financing, “Uniform Law Review” 2002, no 1.
5.Goode R., Harmonised Modernisation of the Law Governing Secured Transactions: General-Sectorial, Global-Regional – An Overview, “Uniform Law Review” 2003, no 1-2.
6.Goode R., Official Commentary on the Convention on International Interests in Mobile Equipment and Protocol thereto on Matters Specific to Aircraft Equipment, Rome 2019.
7.Honnebier B.P., The New International Regimen Proposed by UNIDROIT as a Means of Safeguarding Rights in rem of the Holder of an Aircraft under Netherlands Law, “Uniform Law Review” 2003, no. 1-2.
8.Kunert-Diallo A., Konwencja kapsztadzka i protokół lotniczy – rozwiązania międzynarodowe dotyczące finansowania sprzętu lotniczego, “Europejski Przegląd Sądowy” 2011, no 7, p. 55-60.
9.Nazaruk P., Kodeks cywilny. Komentarz, in: J. Ciszewski (ed.), Warszawa 2019.
10.Osiecki M., Konwencja kapsztadzka i protokół lotniczy – analiza wybranych zagadnień, “Internetowy Kwartalnik Antymonopolowy i Regulacyjny” 2016, no. 4(5).
11.Przyborowski Ł., Nadmierne zabezpieczenie kredytu, Warszawa 2012.
12.Tomczak T., Zabezpieczenia akcesoryjne w kredytowaniu konsorcjalnym – problem separacji podmiotowej, Wrocław 2021 (accepted for publication).
13.UNIDROIT, The panel discussion on The Global Reach of the Cape Town Convention: The Potential for the Mining, Agriculture, and Construction (MAC) Sectors’ (17 December 2020 on Zoom), 2020. https://www.youtube.com/watch?v=lcqP94xHcDU-&ab_channel=UNIDROIT
14.Walulik J., O potrzebie przystąpienia Polski do konwencji kapsztadzkiej, “Państwo i Społeczeństwo” 2011, no. 5-6.
15.Widło J., Przelew wierzytelności zabezpieczonej i przejście zabezpieczenia w prawie prywatnym międzynarodowym w szczególności w świetle konwencji kapsztadzkiej, in: K. Szadkowski, K. Żok (eds.), Zabezpieczenia wierzytelności, Warszawa 2019.
16.Zych M., Czy Polska powinna ratyfikować konwencję kapsztadzką? O zabezpieczeniu transakcji w branży lotniczej, Co do zasady, 20.11.2014. http://www.codozasady.pl/czy-polska-powinna-ratyfikowac-konwencje-kapsztadzka-o-zabezpieczaniu-transakcji-w-branzy-lotniczej/.