Autobiografia Literatura Kultura Media

Lista wydań / nr 2 (5) 2015
Gdańskie transpozycje

Autorzy: Mateusz Hachlica
Słowa kluczowe: tożsamość przeobrażenia gospodarka Gdańsk biografia

Współcześnie w naukach humanistycznych panuje tendencja do pisania biografii nie sławnych osób, ale miast, rozumianych jako miejsca nieustannie ewoluujące i przeobrażające się. Stworzone są one z różnych elementów, dziedzin i zjawisk, jak choćby architektura, gospodarka, kultura czy literatura. Przykładem pracy holistycznie omawiającej dzieje wybranej miejscowości jest książka Petera Olivera Loewa. Ten niemiecki autor postanowił napisać biografię Gdańska, negując nacechowane politycznie przeświadczenia o tematyce przynależności tego miasta do jakiegokolwiek organizmu państwowego. Próbowało ono bowiem zawsze zachować swoją tożsamość mimo rozlicznych przeobrażeń oraz zawsze funkcjonować jako samodzielny kraj, przypominający hanzeatyckie polis.

1.Gdańsk. Przeszłość i teraźniejszość, red. Stanisław Kutrzeba, Wydawnictwo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Lwów 1928.
2.Loew Peter Oliver, Gdańsk. Biografia miasta, przeł. Justyna Górny, Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk 2013.
3.Rybicka Elżbieta, Geopoetyka. Przestrzeń i miejsce we współczesnych teoriach i praktykach literackich, Universitas, Kraków 2014.
4.Said Edward W., Orientalizm, przeł. Monika Wyrwas-Wiśniewska, Zysk i S-ka, Poznań 2005.
5.Tuan Yi-Fu, Przestrzeń i miejsce, przeł. Agnieszka Morawińska, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1987.