Autobiografia Literatura Kultura Media

Kto mówi? Queerowanie autobiograficzności u Eve Kosofsky Sedgwick

Autorzy: Katarzyna Trzeciak
Uniwersytet Jagielloński
Słowa kluczowe: queer studies psychoanaliza hermeneutyka podejrzeń autobiografia wspólnota
Data publikacji całości:2018

Tekst prezentuje związek pomiędzy pojęciem „queer” a pierwszoosobową opowieścią u Eve Kosofsky Sedgwick. Wychodząc od rozumienia queer jako ruchu w poprzek, zwróconego w stronę wielości, staram się pokazać, czym jest queerowa autobiografia (na przykładzie A Dialoge on Love, 1997), a także umieścić ją w kontekście przeobrażeń teoretycznych w myśli Sedgwick, ze szczególnym uwzględnieniem odejścia od krytyki podejrzeń (paranoicznej) w stronę teorii lektury reparacyjnej – wspólnotowej i afirmatywnej. Analogicznie pokazuję, że stawką jest nie tylko lektura, ale również fundamentalne przeobrażenie projektu pisarskiego.

1.„A Talk with Eve Kosofsky Sedgwick” (interview with Sarah Chinn, Mario DiGangi and Patrick Horrigan). Pre/Text 3/4 (1992): 84.
2.Bradway, Tyler. Queer Experimental Literature: The Affective Politics of Bad Reading. New York: Palgrave Macmillan US, 2017.
3.Edwards, Jason. Eve Kosofsky Sedgwick. London, New York: Routledge, 2009.
4.Franczak, Jerzy. Błądzące słowa. Jacques Rancière i filozofia literatury. Warszawa: Instytut Badań Literackich PAN Wydawnictwo, 2017.
5.Freedman, Eden Elizabeth Wales. „The Queer Faces of Eve: Witnessing Theories In Sedgwick’s ‘Dialogue On Love’”. Writing from Below 1 (2014): 2.
6.Kosofsky, Sedgwick Eve. A Dialogue on Love. Boston: Beacon, 1999.
7.Kosofsky, Sedgwick Eve. „Czytanie paranoiczne, czytanie reparacyjne albo: masz paranoję i pewnie myślisz, że ten tekst jest o tobie”. Tłum. M. Szcześniak. Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej 5 (2014): 5.
8.Kosofsky, Sedgwick Eve. Tendencies. Durham: Duke University Press, 1993.
9.Sendyka, Roma. Od kultury „ja” do kultury „siebie”. O zwrotnych formach w projektach tożsamościowych. Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, 2015.
10.Sholock, Adale. „Queer Theory in the First Person Academic Autobiography and the Authoritative Contingencies of Visibility”. Cultural Critique 66 (2007): 139.
11.Szcześniak, Magda. „Tkliwe relacje, perwersyjne lektury. Wprowadzenie do teorii Eve Kosofsky Sedgwick”. Didaskalia 129 (2015): 16.