Ekonomiczne Problemy Usług

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Ekonomiczne Problemy Usług

ISSN: 1896-382X     eISSN: 2353-2866    OAI    DOI: 10.18276/epu.2018.132-12
CC BY-SA   Open Access   DOAJ

Lista wydań / nr 132 2018
Unikanie i uchylanie się od opodatkowania w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw – przyczyny, specyfika, skutki

Autorzy: Robert Wolański
Uniwersytet Warszawski Wydział Zarządzania
Słowa kluczowe: MSP unikanie uchylanie opodatkowanie
Data publikacji całości:2018-09-27
Klasyfikacja JEL: M21

Przedmiotem artykułu są zjawiska unikania i uchylania się od opodatkowania występujące u mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Celem opracowania jest określenie specyfiki sektora MSP w zakresie tych dwóch postaw, przyczyn oraz sposobów tych postaw oraz skutków takich działań. Dla realizacji celu, jako metody badawcze, wykorzystano analizę dostępnej literatury oraz badań pilotażowych MSP dotyczących unikania i uchylania się od opodatkowania. Za wynik tej analizy należy przyjąć potwierdzenie następujących tez: 1) wysoka skala występowania uchylania się od opodatkowania w sektorze MSP, natomiast niska skala unikania od opodatkowania; 2) istnieją zasadnicze różnice pomiędzy sektorem MSP a dużymi przedsiębiorstwami w zakresie przyczyn, sposobów i skutków unikania bądź uchylania się od opodatkowania; 3) brak wiedzy MSP na temat skutków omawianych postaw.

1.Brzeziński, B. (1996). Anglosaskie doktryny orzecznicze dotyczące unikania opodatkowania. Toruń: UMK.
2.Brzeziński, B. (2003). Wstęp do nauki prawa podatkowego. Toruń: TNOiK.
3.Gaudemet, P.M., Molinier, P. (2000). Finanse publiczne. Warszawa: PWE.
4.Głuchowski, J. (1996). Oazy podatkowe. Warszawa: Dom Wydawniczy ABC.
5.Gomułowicz, A., Mączyński, D. (2016). Podatki i prawo podatkowe. Warszawa: LexisNexis.
6.Karwat, P. (2002). Obejście prawa podatkowego. Warszawa: Dom Wydawniczy ABC.
7.Kuźniacki, B. (2012). Skuteczność polskich ogólnych norm podatkowoprawnych jako narzędzi potencjalnie służących zwalczaniu unikania opodatkowania przez wykorzystanie kontrolowanych spółek zagranicznych. Toruński Rocznik Podatkowy, 30–59.
8.Larkins, E.R. (1991). Multinationals and their Quest for the Good Tax Haven: Taxes are but One, Albeit an Important, Consideration. International Lawyer, 25, 471–487.
9.Lipowski, T. (2002). Raje podatkowe – charakterystyka i sposoby wykorzystywania. Gdańsk: Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr.
10.Wardak, Z. (2014). Karnoskarbowa i kryminologiczna problematyka oszustwa podatkowego. Łódź: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
11.Wisselink, M.A. (1997). Part II: Methods of International Tax Avoidance, International Tax Avoidance: Vol. A – General and Conceptual Material. Kluwer, Deventer: Rotterdam Institute for Fiscal Studies.