Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Problemy Zarządzania, Finansów i Marketingu

Aktualnie: Marketing i Zarządzanie

ISSN: 1509-0507     eISSN: 2353-2874    OAI    DOI: 10.18276/pzfm.2015.41/2-20

Lista wydań / ZN 875 PZFiM nr 41 t. 2
Możliwe obszary współpracy podmiotów sektora TSL z organizacjami pozarządowymi w ramach poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce

Autorzy: Teresa Gądek-Hawlena
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Słowa kluczowe: wypadki drogowe transport bezpieczeństwo ruchu drogowego organizacje pozarządowe sektor TSL współpraca

Podejmowanie współpracy przez podmioty funkcjonujące w różnych obszarach życia społeczno-gospodarczego powinno przynosić korzyści zarówno tym podmiotom, jak i ogółowi społeczeństwa. Przykładem takiej współpracy, przynoszącej wielostronne korzyści mogą być wspólne działania organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw sektora TSL na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD). W artykule wskazano podobieństwa i różnice między przedsiębiorstwami transportowymi a organizacjami pozarządowymi, określono udział kierowców samochodów ciężarowych w wypadach drogowych i koszty ponoszone w związku z wypadkami drogowymi oraz ich udział w PKB, a następnie zaprezentowano obszary działań organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw sektora prywatnego na rzecz BRD. Ostaniem elementem była próba przedstawienia możliwych do zrealizowania wspólnych działań wpływających na stan BRD.

1.Brémond J., Couet J.F., Salort M.M., Kompendium wiedzy o ekonomii, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2005.
2.Duraj J., Podstawy ekonomiki przedsiębiorstwa, PWE, Warszawa 2000.
3.Kotnis-Górka E., Wysocki M., Organizacje pozarządowe. Zarządzanie, kreowanie wizerunku i współpraca z mediami w III sektorze, Wyd. Onepress, Gliwice 2011.
4.Koźlak A., Ekonomika transportu. Teoria i praktyka gospodarcza, Wyd. Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2008.
5.Medyk E., Ekonomika transportu, Wyższa Szkoła Logistyki, Poznań 2009.
6.Metoda oraz wycena kosztów wypadków i kolizji drogowych na sieci dróg w Polsce na koniec 2012, z wyodrębnieniem średnich kosztów społeczno-ekonomicznych zdarzeń drogowych na sieci TEN–T, Umowa nr TRD/15/13 z 18.07.2013 r. Praca zespołowa pod kierunkiem mg
7.Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013–2020, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Dokument przyjęty przez KRBRD 20.06.2013.
8.Schmidt J., Rozwój organizacji pozarządowych. Teoria i praktyka, Sedno Wydawnictwo Akademickie, Warszawa 2012.
9.www.kfv.at/_01.09.2014.
10.Wycena kosztów wypadków i kolizji drogowych na sieci dróg w Polsce na koniec roku 2013 z wyodrębnieniem średnich kosztów społeczno-ekonomicznych wypadków na transeuropejskiej sieci transportowej, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Warszawa, list
11.Wypadki drogowe w Polsce w 2014 roku, Komenda Główna Policji, Warszawa 2015.
12.Yaziji M., Doh J., Organizacje pozarządowe a korporacje, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2011.