Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Problemy Zarządzania, Finansów i Marketingu

Aktualnie: Marketing i Zarządzanie

ISSN: 1509-0507     eISSN: 2353-2874    OAI    DOI: 10.18276/pzfm.2015.38-23
CC BY-SA   Open Access   CEEOL

Lista wydań / ZN 865 PZFiM nr 38
Jakość usług marketingowych w Polsce w perspektywie menedżerów przedsiębiorstw korzystających z nich

Autorzy: Robert Nowacki
Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie
Słowa kluczowe: menedżer przedsiębiorstwa oczekiwania usługi badawcze usługi reklamowe jakość usług usługi marketingowe

Celem opracowania jest analiza sposobu postrzegania jakości usług marketingowych w Polsce przez menedżerów wykorzystujących je przedsiębiorstw. Uzyskane wyniki pokazują wysokie oceny potwierdzające zgodność poziomu świadczenia usług marketingowych z oczekiwaniami w tym zakresie. Nieznacznie lepiej oceniane są pod tym względem usługi badawcze. Dotyczy to zarówno ogólnej oceny jakości, jak i jej relacji w stosunku do cen usług. Należy przy tym podkreślić, że głównym problemem związanym z usługami marketingowymi są zbyt wysokie ich koszty w stosunku do standardów jakości. Charakterystycznym zjawiskiem jest też brak wpływu na ocenę jakości usług marketingowych cech wykorzystujących je przedsiębiorstw. Zależność taka, i to o niewielkiej sile, występuje sporadycznie.

1.Czubała A., Jonas A., Smoleń T., Wiktor J.W., Marketing usług, Oficyna Wolters Kluwer business, Warszawa 2012.
2.Grönroos Ch., Service management and marketing, John Wiley & Sons, Chichester 2000.
3.Majchrzak M., Usługi biznesowe w rozwoju społeczno-gospodarczym Unii Europejskiej, w: Usługi w rozwoju społeczno-gospodarczym Unii Europejskiej, red. K.A. Kłosiński, IBRKK, Warszawa 2007.
4.Nowacki R., Konkurencyjność przedsiębiorstw usługowych w Polsce, „Handel Wewnętrzny” 2012, nr 1.
5.Nowacki R., Rozwój usług marketingowych w Polsce a ich jakość, „Handel Wewnętrzny” 2009, nr 2.
6.Nowacki R., Tendencje rozwojowe rynku reklamowego w Polsce, w: Reklama w procesach konkurencji, red. R. Nowacki, M. Strużycki, Difin, Warszawa 2011.
7.Nowicki M., Hildebrandt A., Susmarski P., Tarkowski M., Wandałowski M., Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2014, IBnGR, Gdańsk 2014.
8.The contribution of business services to industrial performance – a common policy framework, Brussels, 21.09.1998 COM (1998) 534. za: A. Masłowski, Usługi biznesowe w gospodarce krajów Unii Europejskiej, „Handel Wewnętrzny” 2004, nr 2.
9.Zeithaml V.A., Parasumaran A., Berry L.L., Delivering quality service: balancing customer perceptions and expectations, Free Press, New York 1990.
10.Zimny Z., Usługi: charakterystyka i transakcje międzynarodowe, w: Globalizacja usług. Outsourcing, offshoring i shared services center, red. A. Szymaniak, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2008.