Problemy Transportu i Logistyki

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Problemy Transportu i Logistyki

ISSN: 1644-275X     eISSN: 2353-3005    OAI    DOI: 10.18276/ptl.2018.42-02

Lista wydań / nr 2 (42) 2018
Problemy interpretacyjne związane z pojęciem armatora w ustawie o żegludze śródlądowej

Autorzy: Kajetan Górny
Uniwersytet Zielonogórski, Wydział Prawa i Administracji
Słowa kluczowe: pojęcie armatora armator żeglugi śródlądowej armator żeglugi morskiej statek morski statek śródlądowy
Data publikacji całości:2018
Klasyfikacja JEL: K00 K39

Przedmiotem artykułu jest analiza pojęcia armatora, którego użyto w ustawie o żegludze śródlądowej. W opracowaniu dokonano rozróżnienia terminu „armator” występującego w Kodeksie morskim oraz w ustawie o żegludze śródlądowej. Wskazano m.in., że definicja zawarta w tym drugim akcie prawnym jest wprawdzie bardzo szeroka, jednak nieprecyzyjna. Dla zrozumienia analizowanego pojęcia nie można także korzystać z Kodeksu morskiego. W przeciwieństwie do niego ustawa o żegludze śródlądowej w większym stopniu uzależnia przesłanki „bycia” armatorem od treści zawartej między stronami umowy. W opracowaniu skoncentrowano się także na różnicach pomiędzy pojęciem statku morskiego a statku śródlądowego.

1.Adamowicz, M. (2014). Nowe przepisy dotyczące przewozu pasażerów podróżujących drogą morską i wodną śródlądową. Gdańskie Studia Prawnicze, 32, 25–38.
2.Dragun, M. (1984). Kwotowe ograniczenie odpowiedzialności przewoźnika w międzynarodowym prawie przewozowym. Toruń: Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
3.Górski, W., Wesołowski, K. (2000). Prawo gospodarcze. Zielona Góra: Zachodnie Centrum Organizacji.
4.Gospodarek, J. (2007). Prawo w turystyce i rekreacji. Warszawa: Difin.
5.Iwański, Ł. (2014). Wybrane aspekty wydobywania kruszywa naturalnego ze złóż zlokalizowanych na lub pod dnem akwenów na śródlądowych wodach powierzchniowych. W: B. Rakoczy, M. Szalewska, K. Karpus (red.), Prawne aspekty gospodarowania zasobami środowiska. Korzystanie z zasobów środowiska (s. 167–187). Toruń: TNOiK.
6.Łopuski, J. (2002). Kodeks morski 2001: tekst ustawy i uzupełniających ją umów międzynarodowych. Bydgoszcz–Toruń: Oficyna Wydawnicza Branta.
7.Matysik, S. (1963). Podręcznik prawa morskiego. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
8.Pyć, D., Zużewicz-Wiewiórowska, I. (2012), (red.). Kodeks morski. Komentarz. LEX/el. 2012; stan prawny: 25.05.2012.
9.Stec, M. (2017). Ochrona pasażera w transporcie morskim i w żegludze śródlądowej w świetle rozporządzenia (UE) nr 1177/2010. W: P. Kostański, P. Podrecki, T. Targosz (red.), Experientia docet. Księga jubileuszowa ofiarowana Pani Profesor Elżbiecie Traple (s. 1403–1415). Warszawa: Wolters Kluwer.