Studia Administracyjne

ISSN: 2080-5209     eISSN: 2353-284X    OAI    DOI: 10.18276/sa.2023.17-01
CC BY-SA   Open Access   ERIH PLUS

Lista wydań / 1(17)|2023
Rejestr działalności kantorowej – aspekty prawne

Autorzy: Mateusz Dżugaj ORCID
Uniwersytet Szczeciński
Słowa kluczowe: rejestr działalności kantorowej działalność regulowana przedsiębiorca
Data publikacji całości:2023-10-31
Klasyfikacja JEL: K23
Liczba pobrań ?: 124

Przedmiotem badań i analiz podjętych na potrzeby niniejszego opracowania jest prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu dewizowego przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, prowadzącego działalność kantorową. Problematyka zarejestrowania działalności kantorowej na tle swobody i wolności działalności gospodarczej nie została dokładnie zbadana przez doktrynę, dlatego też stanowi źródło przede wszystkim analiz, uwag i wniosków w wielopłaszczyznowym ujęciu, z uwzględnieniem przepisów takich aktów prawnych, jak: Ustawa z 6 marca 2018 roku Prawo Przedsiębiorców oraz z 27 lutego 2004 roku Prawo dewizowe. W niniejszym opracowaniu w pierwszej kolejności podjęto próbę zdefiniowania takich pojęć jak „swoboda działalności gospodarczej” oraz „wolność działalności gospodarczej”, które ze względu na różnice interpretacyjne stanowią problemy praktyczne. W kolejnych podrozdziałach skupiono się na charakterze prawnym i cechach właściwych dla rejestru CEIDG oraz rejestru działalności kantorowej. Zwrócono szczególną uwagę na problematykę badanych rejestrów. Celem opracowania jest kompleksowe usystematyzowanie tytułowej problematyki. Podstawowa metoda badawcza zastosowana w pracy oparta jest na całościowej i wielopłaszczyznowej analizie materiału normatywnego oraz na analizie poglądów nauki prawa i orzecznictwa. Wyniki prowadzonych badań dają możliwość sformułowania możliwej odpowiedzi na pytanie, czy zakres formalny i instytucjonalny obu badanych rejestrów jest tożsamy.

1.Dudzik S., Działalność gospodarcza samorządu terytorialnego, Kraków 1998.
2.Hauser R., Niewiadomski Z., Wróbel A. (red.), Publiczne prawo gospodarcze. System Prawa Administracyjnego. Tom 8A. Wyd. 2, Warszawa 2018.
3.Katner W.J., Prawo działalności, Warszawa 2003.
4.Kidyba A., Prawo Handlowe, Warszawa 2019.
5.Kołacz J., Swobody cząstkowe a swoboda działalności gospodarczej, Ruch Prawniczy, Ekonomiczny, Socjologiczny 2008, nr 70, z. 2.
6.Kowalewska E., Kontrola Dewizowa wykonywana przez Narodowy Bank Polski, Warszawa 2017.
7.Kowalewska E., Zagadnienia prawne związane z funkcjonowaniem internetowych kantorów walutowych, Wrocław 2019.
8.Kozieł G., CEIDG. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Przedsiębiorcy zagraniczni w obrocie gospodarczym. Komentarz, Lublin 2019.
9.Lemańska-Majdzik A., Powody prowadzenia własnej działalności gospodarczej małych firm, Sosnowiec 2013.
10.Łętowska E., Multicentryczność systemu prawa i wykładnia jej przyjazna, (w:) Rozprawy prawnicze. Księga pamiątkowa Profesora Maksymiliana Pazdana, L. Ogiegło, W. Popiołek, M. Szpunar (red.), Kraków 2005.
11.Piątek S., Przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, Warszawa 1986.
12.Safjan M., Bosek L. (red.), Konstytucja RP. Tom I. Komentarz do art. 1–86, Warszawa 2016.
13.Sługocka M., Wolność działalności gospodarczej jako norma-zasada, Wrocław 2012.
14.Snażyk Z., A. Szafrańska, Publiczne Prawo Gospodarcze, Warszawa 2021.
15.Strzyczkowski K., Prawo gospodarcze publiczne, Warszawa 2005.
16.Sypniewska B., Cechy i postawy przedsiębiorcze szansą własnej działalności gospodarczej, Wrocław 2016.
17.Tuleja P., (w:) Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, wyd. II, P. Czarny, M. Florczak-Wątor, B. Naleziński, P. Radziewicz, P. Tuleja (red.), LEX/el. 2021, art. 22, Pobrano z: https://sip.lex.pl/#/commentary/587806616/650679/tuleja-piotr-red-konstytucja-rzeczypospolitej-polskiej-komentarz-wyd-ii?cm=URELATIONS.
18.Waligórski A., Prawo przedsiębiorcy do zawieszenia i wznowienia wykonywania działalności gospodarczej, Przegląd Ustawodawstwa Gospodarczego 2009, nr 8.
19.Wasilewski A., Pojęcie działalności gospodarczej na gruncie prawa polskiego. Dylemat interpretacyjny, (w:) Gospodarka – Administracja – Samorząd, Poznań 1997.
20.Żywicka A., Komentarz do ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punktach Informacji dla Przedsiębiorcy, (w:) Konstytucja biznesu. Komentarz, E. Komierzyńska-Orlińska, A. Żywicka (red.), Warszawa 2019.