Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2022.38-05
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  CEEOL  ERIH PLUS

Lista wydań / 2/2022 (38)
Wpływ przepisów epizodycznych na praktykę specustaw

Autorzy: Michał Gajewski ORCID
Uniwersytet Warszawski
Słowa kluczowe: legislacja incydentalna przepisy epizodyczne specustawa Zasady Techniki Prawodawczej prawotwórstwo
Data publikacji całości:2022
Liczba pobrań ?: 237

Celem niniejszej publikacji jest analiza wpływu wprowadzenia przepisów epizodycznych do Zasad techniki prawodawczej w 2015 roku na praktykę tzw. specustaw. Na potrzeby badań przyjęto, że specustawa jest to ustawa wprowadzająca stan nadzwyczajny w systemie prawa przez zawieszenie obowiązywania przepisów prawnych zawartych w aktach normatywnych ogłoszonych w dzienniku urzędowym i niederogowanych. Definicja ta jest bardzo bliska przepisom epizodycznym, różni się jedynie brakiem wymogu tymczasowości odstępstwa. Posługując się metodą dogmatycznoprawną i prostymi metodami statystycznymi, przeprowadzono analizę liczby uchwalonych specustaw w poszczególnych kadencjach Sejmu, rozkładu wnioskodawców oraz przyrostu liczbowego specustaw poszczególnych typów (np. inwestycyjne, pomoc podmiotom strategicznym). Analiza doprowadziła do wniosku, że wprowadzenie przepisów epizodycznych do Zasad techniki prawodawczej nie ograniczyło w żaden sposób praktyki specustaw, a wręcz przyczyniło się do jej rozwoju, o czym świadczy chociażby decyzja o skoncentrowaniu ustawodawstwa, którego celem jest walka z pandemią COVID-19, właśnie w specustawie, która opiera się na przepisach epizodycznych.

1.Dudzińska A., System Zamknięty. Socjologiczna analiza procesu legislacyjnego, Warszawa 2015.
2.Gajewski M.J., Legislacja incydentalna, „Przegląd Legislacyjny” 2018, nr 3 (105).
3.Rada Legislacyjna, Opinia o projekcie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie „Zasad techniki prawodawczej”, Warszawa 2015.