Autobiografia Literatura Kultura Media

Lista wydań / nr 1 (4) 2015
Ojciec odchodzi

Autorzy: Hanna Serkowska
Słowa kluczowe: relacja śmierć przeżywać notatnik strata żałoba odchodzenie

Umarł mi. Notatnik żałoby Ingi Iwasiów to pod wieloma względami książka pokrewna Różewiczowskiej Matka odchodzi. Obie bardzo osobiste, unikają kulturowych klisz i omijają funeralny kanon literacki. Odchodzenie opisują jako czynność przechodnią, przeżywane przez tych, co zostają. Choć opisują sytuację osobistą i jednostkową – każdy sam musi znaleźć sposób na przepracowanie żałoby – kreślą uniwersalny psychologiczny portret człowieka wobec rzeczy ostatecznych. U Iwasiów, specjalistki od niewyrażalności, następuje otwarcie na poprzedzone zrozumieniem samej siebie dopowiedzenie.

1.Ariès Philippe, Rozważania o historii śmierci, przeł. z fr. Katarzyna Marczewska, Oficyna Naukowa, Warszawa 2007.
2.Darska Bernadetta, Recenzja: „Umarł mi. Notatnik żałoby” Inga Iwasiów, http://ksiazki.onet.pl/ recenzje/recenzja-umarl-mi-notatnik-zaloby-inga-iwasiow/vwjhy.
3.Fiałkowski Tomasz, Nowa książka Ingi Iwasiów. „Musimy umrzeć, nikt nas nie wyręczy”, „Gazeta Wyborcza” z 3.12.2013.
4.Iwasiów Inga, Matka mówi, matka patrzy. W: „Matka odchodzi” Tadeusza Różewicza, red. Inga Iwasiów, Jerzy Madejski, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2002.
5.Iwasiów Inga, Umarł mi. Notatnik żałoby, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013.
6.Kamieńska Anna, Rzeczy małe, wybór i posłowie Bogusław Kierc, Biuro Literackie, Wrocław 2013.
7.Różewicz Tadeusz, Matka odchodzi, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 1999.
8.Skrendo Andrzej, Cień matki. W: „Matka odchodzi” Tadeusza Różewicza, red. Inga Iwasiów, Jerzy Madejski, Wydawnictwo Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2002.
9.Spólna Anna, Nowe „Treny”. Polska poezja żałobna po II wojnie światowej a tradycja literacka, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2007.
10.Wiśniewska Lidia, Wokół „Matka odchodzi” Różewicza, „Teksty Drugie” 2004, nr 3.