Marketing i Zarządzanie

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Problemy Zarządzania, Finansów i Marketingu

ISSN: 2450-775X     eISSN: 2543-5574    OAI    DOI: 10.18276/miz.2018.54-06

Lista wydań / nr 4 (54) 2018
Product-Service Systems as an Opportunity for the Enterprise Producing Injection Molds
(Systemy produktowo-usługowe jako szansa dla przedsiębiorstwa produkującego formy wtryskowe)

Autorzy: Mariusz Salwin

Jan Lipiak

Michał Przęczka
Warsaw University of Technology
Słowa kluczowe: system produktowo-usługowy produkt usługa serwicyzacja
Data publikacji całości:2018
Klasyfikacja JEL: L60 M11

Celem artykułu jest przedstawienie wyników analizy literaturowej dotyczącej produktów, usług i systemów produkowo-usługowych. Na podstawie przeprowadzonej analizy przedstawiono różnice między produktem i usługami oraz najważniejsze cechy systemów PSS. Dzięki wykorzystaniu analizy literatury stworzono i omówiono koncepcyjny model systemu produktowo-usługowego dla przedsiębiorstwa produkcyjnego.

1.Baines, T.S., Lightfoot, H.W., Evans, S., Neely, A., Greenough, R., Peppard, J., Roy, R., Shehab, E., Braganza A., Tiwari, A., Alcock, J., Angus, J., Bastl, M., Cousens, A., Irving, P., Johnson, M., Kingstone, J., Lockett, H., Martinz, V., Michele, P., Tranfield, D., Walton, I., Wilson, H. (2007). State-of-the-art in product-service systems. Journal of Engineering Manufacture, 221 (10), 1543‒1552.
2.Boothroyd, G., Dewhurst, P., Knight, W.A. (2011). Product Design for Manufacture and Assembly. Boca Raton: CRS Press.
3.Borowski, P.F., Gaworski, M. (2009). Organizacja i zarządzanie procesami produkcyjnymi. Warszawa: Wydawnictwo WEMA.
4.Flejterski, S., Panasiuk, A., Perenc, J., Rosa, G. (2005). Współczesna ekonomika usług. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
5.Goedkoop, M.J., van Halen, C.J.G., te Riele, H.R.M., Rommens, P.J.M. (1999). Product service systems, ecological and economic basis. PricewaterhouseCoopers N. V./Pi!MC, Storrm C.S., Pre consultants. Retrieved from: https://teclim.ufba.br/jsf/indicadores/holan%20Product%20 Service%20Systems%20main%20report.pdf.
6.Hollins, B., Shinkins, S. (2009). Zarządzanie usługami. Projektowanie i wdrażanie. Warszawa: PWE.
7.Jaakkola, E., Orava, M., Varjonen, V. (2007). Competitiveness through Productisation – A Guide to Companies. Helsinki: The Finnish Agency for Technology and Innovation.
8.Kotler, Ph. (1994). Marketing Management. Analysis. Planning, Implementation and Control. New Jersey: Prentice Hall.