Problemy Transportu i Logistyki

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Problemy Transportu i Logistyki

ISSN: 1644-275X     eISSN: 2353-3005    OAI    DOI: 10.18276/ptl.2017.40-05

Lista wydań / nr 4 (40) 2017
Poświadczenie notarialne listu przewozowego

Autorzy: Rafał Wrzecionek
Uniwersytet Zielonogórski, Wydział Prawa i Administracji
Słowa kluczowe: list przewozowy odpis listu przewozowego czynność notarialna poświadczenie notarialne poświadczenie notarialne listu przewozowego
Data publikacji całości:2017
Klasyfikacja JEL: K15

List przewozowy stanowi dowód zawarcia umowy, w tym ustalonych przez strony warunków oraz przyjęcia towaru przez przewoźnika. W związku z tym, że Konwencja nie wprowadza wymagań wystawiania odrębnych listów do każdego pojazdu, rodzaju, czy partii towaru, może pojawić się potrzeba sporządzenia uwierzytelnionej kopii tego dokumentu. Do dokonania takiej czynności uprawniony jest notariusz, który w ramach swoich uprawnień działa jako osoba zaufania publicznego. Aby jednak mógł jej dokonać niezbędne jest zapoznanie się z oryginałem dokumentu (pisma), który ma być przedmiotem poświadczenia. Sprowadzenie tej czynności jedynie do mechanicznego działania notariusza, stawia w wątpliwość zasadność jej istnienia w ramach kompetencji notariusza, który dokonując poświadczenia listu przewozowego, winien nie tylko zapoznać się z jego treścią, lecz także dokonać koniecznej weryfikacji w znaczeniu badania zgodności z prawem.

1.Górski W. (1959). List przewozowy. Poznań
2.Oleszko A. (2012). Prawo o notariacie, Komentarz, Część II tom 2. Warszawa. LexisNexis
3.Sztyk R. (red.) (2012) III Kongres Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej, Referaty i Opracowania. Warszawa-Kluczbork. Wydawnictwo Stowarzyszenia Notariuszy RP
4.Wesołowski K. (2013). Umowa międzynarodowego przewozu drogowego towarów na podstawie CMR. Warszawa. Wolters Kluwer