Studia Koszalińsko-Kołobrzeskie

ISSN: 1230-0780     eISSN: 2719-4337    OAI    DOI: 10.18276/skk.2018.25-02
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  CEEOL  ERIH PLUS

Lista wydań / nr 25 2018
Przepowiadanie apostolskie w tajemnicy objawienia Bożego

Autorzy: Janusz Królikowski
Katedra Teologii Dogmatycznej Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie (UPJPII)
Słowa kluczowe: słowo Boże objawienie przepowiadanie apostołowie Kościół
Data publikacji całości:2018-09-12

Przepowiadanie, zarówno Chrystusa, jak i apostołów, stanowi kluczowy element objawienia Bożego. Sobór Watykański II w konstytucji Dei Verbum dokonał najpierw ścisłego połączenia wydarzeń i słów w tajemnicy objawienia Bożego, a potem dowartościował słowo wyjaśniające, którego szczególną formą jest przepowiadanie. Soborowa konstytucja skłania nas zatem do refleksji nad teologicznym znaczeniem „przepowiadania apostolskiego”, wychodząc przede wszystkim od jego specyfiki – „jedyności”, którą ukazuje i poniekąd kodyfikuje początek tego przepowiadania w czasach apostolskich, a następnie do określenia jego znaczenia w życiu Kościoła oraz wpływu „normatywnego” na wszelkie przepowiadanie w Kościele. Niniejszy artykuł proponuje kilka wstępnych uwag teologicznych odnośnie do przepowiadania apostolskiego, które w dalszej perspektywie pokazują także specyfikę i znaczenie wszelkiego przepowiadania w Kościele.

1.Anton, Angel. „La comunidad creyente, portadora de la revelacion”. W: La palabra de Dios en la historia de los hombres. Comentario Temático a la Conctitutión „Dei Verbum” del Vaticano II sobre la Divina Revelación, ed. Luis Alonso Schökel, Antonio Maria Artola, 285–330. Bilbao: Universidad de Deusto, Editiones Mensajero, 1991.
2.Balthasar, Hans Urs von. Chwała. Estetyka teologiczna. T. 1. Kontemplacja postaci. Tłum. E. Marszał, J. Zakrzewski, Kraków: Wydawnictwo WAM, 2008.
3.Gherardini, Brunnero. La parola di Dio nella teologia di Karl Barth. Roma: Editrice Studium, 1955.
4.Grelot, Pierre, Regole e tradizioni del cristianesimo promitivo. Caasale Monferrato: Edizioni Piemme, 1998.
5.Katechizm Kościoła Katolickiego. Poznań: Wydawnictwo Pallottinum, 2002.
6.Królikowski, Janusz. Powołanie, konsekracja i posłanie. Z teologii świętego kapłaństwa. Ministerium Expositionis, 4. Kraków: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, 2017.
7.La palabra de Dios en la historia de los hombres. Comentario Temático a la Conctitutión „Dei Verbum” del Vaticano II sobre la Divina Revelación, ed. Luis Alonso Schökel, Antonio Maria Artola. Bilbao: Universidad de Deusto, Editiones Mensajero, 1991.
8.Latourelle, René. „La Révélation comme dialogue dans l’Ecclesiam suam”. Gregorianum 46 (1965): 834–839.
9.Lubac, Henri de. Słowo Boga w historii człowieka. Tłum. B. Czarnowska. Kraków: Wydawnictwo WAM, 1997.
10.O’Collins, Gerard. Chrystologia. Jezus Chrystus w ujęciu biblijnym, historycznym i systematycznym. Tłum. K. Franek, K. Chrzanowska. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2008.
11.Paweł VI. „Konstytucja dogmatyczna o Objawieniu Bożym «Dei Verbum»”. W: Sobór Watykański II. Konstytucje – Dekrety – Deklaracje, 350–363. Poznań: Pallottinum, 2002.
12.Penna, Romano. Paolo e la Chiesa di Roma. Brescia: Paideia Editrice, 2009.
13.Peterson, Erick. Theologische Traktate. Bd. 1. Ausgewählte Schriften. Würzburg: Echter Verlag, 1994.
14.Ratzinger, Joseph, Heinz Schürmann, Hans Urs von Balthasar. Prinzipien Christlicher Moral. Einsiedeln: Johannes Verlag, 1975.
15.Sabugal, Santos. Credo. La fede della Chiesa. Il simbolo della fede: storia e interpretazione. Città del Vaticano: Libreria Eitrice Vaticana, 2009.
16.Schlier, Heinrich. Wort Gottes. Eine neutestamentliche Besinnung. Würzburg: Werkbund Verlag, 1958.
17.Schlier, Heinrich. Grundzüge einer paulinischen Theologie. Leipzig: St. Benno Verlag, 1981.
18.Semmelroth, Otto. Wirkendes Wort. Theologie der Verkündigung. Frankfurt am Main: Knecht Verlag, 1962.