Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2022.38-07
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  CEEOL  ERIH PLUS

Lista wydań / 2/2022 (38)
Rola precedensu w porządku prawa stanowionego w Polsce – wprowadzenie do problematyki

Autorzy: Andrzej Gross ORCID
Uniwersytet Szczeciński
Słowa kluczowe: precedens w polskim systemie prawa utrwalona linia orzecznicza rola orzeczeń w prawie polskim precedens fałszywy precedens pozorny precedens de iure precedens de facto
Data publikacji całości:2022
Liczba stron:13 (109-121)
Cited-by (Crossref) ?:
Liczba pobrań ?: 273

Abstrakt

Celem niniejszego opracowania jest podkreślenie istnienia elementów precedensu w polskiej praktyce orzeczniczej, a tym samym w porządku prawa stanowionego w Polsce, a w szczególności próba odpowiedzi na pytanie, czy w miarę postępującej informatyzacji precedens znany z porządku prawnego common law lub inna jego forma zostały niejako zaimplementowane do kultury prawa stanowionego i mogą zostać pod pewnymi warunkami uznane za niezbędne lub przydatne do prawidłowego funkcjonowania porządku prawnego. Analizie poddano przede wszystkim stanowiska wyrażane w publikacjach polskich prawników w latach 2001–2020, podejmując próbę stworzenia komparatystyczno-analitycznego kompendium odzwierciedlającego w wysokim stopniu kształtowanie się jednolitego stanowiska polskich jurystów w analizowanym temacie. Precedens w porządku prawa stanowionego teoretycznie nie powinien istnieć. Jest elementem systemu anglosaskiego (common law), który w systemie kontynentalnym nie posiada ugruntowanej tradycji, nigdy nie był i nie stał się zwyczajem. Regułą w systemie prawa stanowionego jest wręcz to, że każde rozstrzygnięcie orzecznicze powinno być od siebie inne, powinno być wydawane indywidualnie do konkretnego stanu faktycznego, którego nawet nieznaczna modyfikacja spowoduje równoczesną modyfikację orzeczenia. Od wielu lat sądy stosują jednak instytucję „utrwalonej linii orzeczniczej” – niewiążącej w odniesieniu do serii wyroków sądów powszechnych lub wiążącej w przypadku wyroków Sądu Najwyższego. Na to, że orzecznictwo w Polsce od lat odgrywa coraz ważniejszą rolę podczas rozstrzygania nowych sporów, zwracają uwagę już niemal wszyscy prawnicy. Profesorowie prawa mówią o braku jakiejkolwiek systematyki w stosowaniu „utrwalonej linii orzeczniczej” przez sądy, w tym Sąd Najwyższy, albo wręcz doszukują się w niej tzw. precedensu niewłaściwego – formy niemal patologicznej. Z upływem lat nie pojawiają się istotne rozwiązania, a często następuje jeszcze większy chaos. Przenikanie się interpretacji z tworzeniem prawa z czasem może doprowadzić w Polsce do poważnego wzrostu znaczenia władzy sądowniczej, która może nie otrzyma prerogatyw stricte prawotwórczych, ale jako władza niezależna, biegła w prawie i doktrynie prawnej, a przede wszystkim niezwiązana w swoich ocenach aktualną sytuacją polityczną ani gospodarczą, będzie nie tylko stać na straży przestrzegania prawa, lecz także czynnie uczestniczyć w jego tworzeniu, wykorzystując prawo precedensu, które następnie znajdować będzie odzwierciedlenie w prawie stanowionym. Ważne jednak, aby w tym czasie polska władza sądownicza pozostała możliwie wolna od wciąż aktualnych problemów: widocznych coraz mocniej dążeń politycznych do podległości władzy sądowniczej wobec władzy wykonawczej, zbytniego obciążenia sędziów i pracowników sądów oraz rozbieżności w orzeczeniach, nad czym pieczę sprawować powinien niezawisły Sąd Najwyższy.
Pobierz plik

Plik artykułu

Bibliografia

1.Flemming-Kulesza T., Czy w Polsce możemy mówić o prawie precedensowym?, w: A Śledzińska-Simon, M. Wyrzykowski (red.), Precedens w polskim systemie prawa, Warszawa 2010.
2.Leszczyński L., Praktyka precedensowa w porządku prawa stanowionego – podstawowe czynniki warunkujące, „Przegląd Prawa i Administracji” 2017, nr 110.
3.Leszczyński L., Precedens sądowy w polskim porządku prawnym, Warszawa 2018.
4.Łętowska E., Czy w Polsce możemy mówić o prawie precedensowym, w: A. Śledzińska-Simon, M. Wyrzykowski (red.), Precedens w polskim systemie prawa, Warszawa 2010.
5.Morawski L., Czy precedens powinien być źródłem prawa?, w: J. Malarczyk (red.), W kręgu problematyki władzy, państwa i prawa. Księga jubileuszowa w 70-lecie urodzin Profesora Henryka Groszyka, Lublin 1996.
6.Leczenie sądów, „Newsweek” z 4 listopada 2007 r.
7.Sanetra W., Swoboda decyzji sędziowskiej z perspektywy Sądu Najwyższego, „Przegląd Sądowy” 2008, nr 11–12.
8.Stawecki T., Precedens jako zadanie dla nauk prawnych, w: A. Śledzińska-Simon, M. Wyrzykowski (red.), Precedens w polskim systemie prawa, Warszawa 2010.
9.Stawecki T., Precedens w polskim porządku prawnym. Pojęcie i wnioski de lege ferenda, w: A Śledzińska-Simon, M. Wyrzykowski (red.), Precedens w polskim systemie prawa, Warszawa 2010.
10.Stawecki T., Precedens w polskim porządku prawnym, Warszawa 2008.
11.Tokarczyk R., Współczesne kultury prawne, Kraków 2001.
12.Winczorek J., Redundancja redundancji w uzasadnieniach Trybunału Konstytucyjnego, w: T. Giaro (red.), Rola orzecznictwa w systemie prawa, Warszawa 2016.
13.Wójtowicz K., Common Law, w: A. Rot (red.), Główne kultury prawne współczesnego świata, Wrocław 1995.
14.Wróblewski J., Precedens i jednolitość sądowego stosowania prawa, „Państwo i Prawo” 1971, z. 10.
15.Wróblewski J., Sądowe stosowanie prawa, Warszawa 1988.
16.Zajadło J., Precedens rzeczywisty i pozorny, czyli po co prawnikom filozofia prawa, w: A. Śledzińska-Simon, M. Wyrzykowski (red.), Precedens w polskim systemie prawa, Warszawa 2010.
17.Zdziennicki B., Znaczenie orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego dla umacniania pozycji władzy sądowniczej, w: T. Giaro (red.), Rola orzecznictwa w systemie prawa, Warszawa 2016.