Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2022.38-09
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  CEEOL  ERIH PLUS

Lista wydań / 2/2022 (38)
Interwencja legislacyjna jako propozycja rozwiązania problemu tzw. kredytów frankowych: wybrane aspekty teoretyczne i praktyczne

Autorzy: Krzysztof Koźmiński ORCID
Uniwersytet Warszawski

Michał Jabłoński ORCID
Uniwersytet Warszawski
Słowa kluczowe: kredyty indeksowane kredyty denominowane frank szwajcarski kredyty frankowe interwencja legislacyjna legislacja
Data publikacji całości:2022
Liczba pobrań ?: 595

W artykule zaprezentowano przeszkody i trudności, przed którymi stanie polski ustawodawca, regulując materię kredytów indeksowanych/denominowanych do franka szwajcarskiego. Celem opracowania jest udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące prawnej oraz społeczno-ekonomicznej zasadności takiej władczej ingerencji w kredytowe stosunki kontraktowe. Stosując metodę formalno-dogmatyczną, a także mając na uwadze teoretycznoprawne wnioski dotyczące legisprudencji, ustalono, że ewentualna interwencja legislacyjna może spotkać się z oporem społecznym, trudnościami w zakresie techniki legislacyjnej oraz spowodować negatywne skutki gospodarcze.

1.Bartoszewicz A., Społeczne skutki kryzysu kredytów hipotecznych odnoszących się do walut obcych, „Zeszyty Naukowe Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Zielonej Górze” 2017, nr 6.
2.Centrum Badania Opinii Społecznej, Komunikat z badań nr 63/2016 „Co dalej z frankowiczami?”, Warszawa 2016, www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2016/K_063_16.PDF.
3.Centrum Grabskiego, Raport: kredyty frankowe. Analiza sytuacji i rekomendacje, Warszawa 2017, http://centrumgrabskiego.pl/428.
4.Grebieniow A., Osajda K., Kredyty walutowe. Węzłowe zagadnienia, Warszawa 2019.
5.Halawa M., Kategorie moralne w społecznym życiu kredytów frankowych w Polsce: Wstępne rozpoznania z badań etnograficznych, „Prakseologia” 2017, nr 159.
6.Jabłoński M., Koźmiński K., Bankowe kredyty waloryzowane do kursu walut obcych w orzecznictwie sądowym, Warszawa 2018.
7.Jabłoński M., Koźmiński K. (red.), Procesy frankowe w Polsce po wyroku TSUE w sprawie C-260/18, Warszawa 2018.
8.Jabłoński M., Koźmiński K., Postawy społeczne względem konfliktów interesów. Sądowe stosowanie prawa w sprawach „kredytów frankowych”. Raport Fundacji Laboratorium Prawa i Gospodarki, Warszawa 2021.
9.Jurkowska-Zeidler A., Asymetria ryzyka a zasada sprawiedliwości społecznej na tle problemu kredytów we frankach szwajcarskich, „Gdańskie Studia Prawnicze” 2016, nr XXXV.
10.Karasek-Wojciechowicz I., Wpływ niedozwolonego charakteru klauzuli na związanie stron umową, „Transformacje Prawa Prywatnego” 2018, nr 2.
11.Koźmiński K., Bank loans denominated and indexed to foreign currency – a Polish, Ukrainian or Europe-wide problem?, „Studia Iuridica” 2017, nr 71.
12.Raport Fundacji Laboratorium Prawa i Gospodarki, „Procesy frankowe w Polsce – aspekty prawne, społeczne i ekonomiczne”, Warszawa 2020.
13.Romanowski M. (red.), Życie umowy konsumenckiej po uznaniu jej postanowienia za nieuczciwe na tle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE, Warszawa 2017.
14.Romanowski M., Kilka refleksji cywilistycznych na tle wyroku TSUE w sprawie państwa Dziubaków przeciwko Raiffeisen Bank International AG – czyli jak mit zastępuje rzeczywistość, w: M. Jabłoński, K. Koźmiński (red.), Procesy frankowe w Polsce po wyroku TSUE w sprawie C-260/18, Warszawa 2018.
15.Rudnicki J., Wyrok TSUE w sprawie Dziubak a trendy i zjawiska kształtujące współczesne prawo prywatne, w: M. Jabłoński, K. Koźmiński (red.), Procesy frankowe w Polsce po wyroku TSUE w sprawie C-260/18, Warszawa 2018.
16.TNS i Instytut Jagielloński, Raport TNS Polska dla Instytutu Jagiellońskiego. Preferencje polityczne polskich kredytobiorców hipotecznych, Warszawa 2016, https://jagiellonski.pl/files/other/1536000577.pdf.
17.Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, Potencjalny wpływ zmian otoczenia prawnego na portfel mieszkaniowych kredytów walutowych związanych z kursem CHF, 2 marca 2021 r., www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Wplyw_zmian_otoczenia_prawnego_na_portfel_mieszkaniowych_kredytow_CHF_72739.pdf.
18.Wisłowski M., Kredyty hipoteczne w CHF udzielane klientom polskich banków jako element wpływający na zarządzanie złotym polskim, „Przedsiębiorczość i Zarządzanie” 2014, nr 9.
19.Żakowiecki P., Arak P., Czerniak A., Frankowcy: wykształceni zadłużeni. Analiza Polityki Insight, Wyborcza.pl, 22.01.2015.