Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2022.38-17
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  CEEOL  ERIH PLUS

Lista wydań / 2/2022 (38)
Adriana Tomczyk, Skutki cywilnoprawne naruszenia norm moralnych między osobami bliskimi C.H. Beck, Warszawa 2020, ISBN 978-83-8198-989-3, ss. 279

Autorzy: Joanna Haberko ORCID
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Data publikacji całości:2022
Liczba pobrań ?: 193

Do napisania recenzji książki autorstwa dr Adriany Tomczyk skłonił mnie bardzo ciekawy tytuł. Autorka mierzy się ze skutkami cywilnoprawnymi naruszenia norm moralnych między osobami bliskimi. Podejmując trud recenzji poza procedurą awansową, zadanie recenzenta jest łatwiejsze i można je postrzegać nieco inaczej niż w przypadku opiniowania dzieł w procedurach, od których zależy naukowy awans. Recenzent może wypowiedzieć się, z pewną swobodą, przede wszystkim czy książka mu się podobała. Co niewykluczone, odniesie się do poziomu merytorycznego oraz poprawności analiz dogmatycznoprawnych i ich uargumentowania. Nie wyłącza to oczywiście dopuszczalności stwierdzenia, czy analizy i rozważania nie są błędne, czy znajdują oparcie w dotychczasowej tradycji prawa, a nawet jeśli nie znajdują tego oparcia, czy autor prezentując swoje koncepcje, zadał sobie trud przeprowadzenia analiz prawnoporównawczych lub dostatecznie uzasadnił proponowane przez siebie rozwiązania de lege ferenda. Niezależnie od charakteru recenzji do recenzenta należy jednak wnikliwa analiza pracy, której skutek objawia się w tym, że akcentuje on raczej to, czego nie rozumie, tezy, których nie podziela lub uważa, że zostały słabo udowodnione, lub z czym się nie zgadza. To, że poniżej wskazane zostaną jedynie pewne uwagi po lekturze pracy, nie oznacza, że nie ma innych przemyśleń.