Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2022.38-19
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  CEEOL  ERIH PLUS

Lista wydań / 2/2022 (38)
I Konsiliencyjna Konferencja Kosmiczna, Gdańsk, 26–28 listopada 2021 roku

Autorzy: Dominika Skoczylas ORCID
Data publikacji całości:2022
Liczba pobrań ?: 191

W XXI wieku zagadnienia dotyczące przestrzeni kosmicznej są przedmiotem nieustającej dyskusji w kontekście wskazania szans i wyzwań, jakie przynosi eksploracja i eksploatacja kosmosu. Przedmiotową tematyką zainteresowane są zarówno instytucje publiczne, jak i podmioty prywatne. Idealną okazją do wymiany poglądów w kwestii określenia zasad wykorzystywania i użytkowania przestrzeni kosmicznej, w szczególności możliwości wspierania przemysłu kosmicznego, rozwoju polskiej polityki kosmicznej, w tym wdrożenia krajowej ustawy o działalności kosmicznej, stała się I Konsiliencyjna Konferencja Kosmiczna. Konferencja kosmiczna odbyła się stacjonarnie 26–28 listopada 2021 roku w Gdańsku. Należy podkreślić, że zgodnie z zamysłem organizacyjnym konferencja oparta była na dwóch podstawowych założeniach: konsiliencji i partycypacji uczestników. Interdyscyplinarny charakter konferencji pozwolił na udział w wydarzeniu przedstawicieli różnorodnych dyscyplin naukowych, m.in. biologów, ekonomistów, fizyków czy prawników, podmiotów sektora administracji publicznej czy przedsiębiorców. Z kolei dzięki partycypacji uczestnicy mieli możliwość współkształtować merytoryczny zakres konferencji, polegający zarówno na zgłaszaniu referatów, jak i tworzeniu poszczególnych paneli.