Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2022.40-03
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  CEEOL  ERIH PLUS

Lista wydań / 4/2022 (40)
Ochrona tajemnicy zawodowej radcy prawnego i adwokata w polskim procesie karnym i cywilnym – uwagi krytyczne

Autorzy: Kamil Dąbrowski ORCID
Słowa kluczowe: tajemnica zawodowa zawody zaufania publicznego
Data publikacji całości:2022
Liczba pobrań ?: 144

Problematyka tajemnicy zawodowej jest przedmiotem zainteresowania licznych przedstawicieli doktryny. Mimo wielu kontrowersji związanych ze szczegółową charakterystyką tej instytucji w literaturze relatywnie jednolicie postrzega się jej podstawy, zakres czy uzasadnienie. Tajemnica zawodowa jawi się bowiem jako jedna z podstawowych gwarancji rzeczywistej realizacji konstytucyjnego prawa do sądu, stąd też dostrzegając wagę tego zagadnienia, również w niniejszej pracy poruszono tę tematykę. Nie jest to jednak kompleksowe opracowanie problemu, lecz – przez analizę obowiązujących regulacji konstytucyjnych i ustawowych – próba uwypuklenia wad obowiązujących rozwiązań legislacyjnych, których istnienie może w niedalekiej przyszłości pozbawić tajemnicę zawodową roli rzeczywistej gwarancji ochrony praw jednostki. Ze względu na przedstawiony cel w niniejszej pracy zastosowano metodę dogmatycznoprawną związaną ze szczegółową analizą tekstów obowiązujących aktów prawnych.

1.Błaszczak Ł. (red.), System postępowania cywilnego. Dowody w postępowaniu cywilnym, Warszawa 2021.
2.Bomba K., Konstytucyjne uwarunkowania pracy komornika sądowego, Warszawa 2020.
3.Dudek D., Konstytucja i tajemnica adwokacka, „Palestra” 2019, nr 7–8.
4.Gardocki L. (red.), System Prawa Karnego. Przestępstwa przeciwko państwu i dobrom zbiorowym, Warszawa 2018.
5.Gruszecka D., Między dyskrecją adwokata a dyskrecjonalności ujawnienia – uwagi prawnoporównawcze na temat dysponenta tajemnicy i jej efektywnej ochrony, „Palestra” 2019, nr 7–8.
6.Gutowski M., Tajemnica adwokacka w procesie cywilnym a projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, w: M. Mrowicki (red.), Ochrona tajemnicy adwokackiej (radcy prawnego) a działania władzy, Warszawa 2019.
7.Kalwas A., Ograniczenie tajemnicy zawodowej wolnych zawodów prawniczych w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, „Glosa” 2004, nr 6.
8.Kardas P., Konstytucyjne i ustawowe aspekty ochrony tajemnicy zawodowej powierzonej przedstawicielom zawodów zaufania publicznego, „Czasopismo Prawa Karnego i Nauk Penalnych” 2014, z. 4.
9.Kardas P., O sposobach rozwiązywania kolizji norm i konfliktu dóbr w związku z tajemnicą adwokacką, „Palestra” 2019, nr 7–8.
10.Kłak C.P., Ochrona tajemnicy notarialnej w polskim procesie karnym, „Prokuratura i Prawo” 2013, nr 1.
11.Marchwicki W., Tajemnica adwokacka. Analiza konstytucyjna, Warszawa 2015.
12.Mednis A., Prawo do prywatności a interes publiczny, Warszawa 2006.
13.Pietrzak M., Tajemnica adwokacka jako fundamentalny element systemu ochrony praw i wolności, „Palestra” 2019, nr 7–8.
14.Rusinek M., Tajemnica zawodowa i jej ochrona w polskim procesie karnym, Warszawa 2007.
15.Sarnecki P., Komentarz do art. 17, w: L. Garlicki, M. Zubik (red.), Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, Warszawa 2016.
16.Skuczyński P., Etyka adwokatów i radców prawnych, Warszawa 2016.
17.Świecki D. (red.), Kodeks postępowania karnego. Komentarz. Tom I, Warszawa 2015.
18.Włodawiec P., Długoborski P., Ochrona tajemnicy zawodowej radcy prawnego w postępowaniu cywilnym, „Temidium. Prawo i Praktyka” 2011, nr 9.