Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2022.39-04
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  CEEOL  ERIH PLUS

Lista wydań / 3/2022 (39)
Rozwiązania prawne w refundacji leków oraz produktów medycznych dla diabetyków na tle porównawczym w wybranych krajach europejskich

Autorzy: Marta Hylewska ORCID
Uniwersytet Jagielloński
Słowa kluczowe: cukrzyca diabetyka refundacja leków na tle porównawczym refundacja leków
Data publikacji całości:2022
Liczba pobrań ?: 207

W niniejszej pracy poruszono kwestie refundacji leków dla diabetyków na tle porównawczym krajów europejskich. Przedstawiono zagrożenia, jakie niesie ze sobą to schorzenie oraz wynikające z niego możliwe powikłania. Następnie przedstawiono możliwości leczenia, a także koszty z nim związane w wybranych krajach europejskich. Porównanie to uwidoczniło różne sposoby walki z tą chorobą i pomocy borykającym się z nią osobom. W opracowaniu zobrazowano atuty oraz bolączki systemów refundacji leków i produktów medycznych, a także wskazano wyróżniające się modele i w sposób komparatystyczny zaprezentowano różnice pomiędzy nimi. Główną metodą badawczą zastosowaną w pracy była metoda komparatystyczna umożliwiająca porównanie procedur leczenia oraz refundacji leków oraz innych produktów leczniczych dla diabetyków w wybranych krajach europejskich. Metoda ta pozwoliła także na zaprezentowanie zróżnicowania w dostępności opisywanych poniżej leków oraz artykułów medycznych. Inną zastosowaną metodą była metoda historyczna przybliżająca podłoże obecnego stanu prawnego.

1.American Diabetes Association, Diagnosis and classification of diabetes mellitus, „Diabetes Care” 2010, nr 33 (suppl. 1).
2.Bernard K.D., Lloyd C.E., Skinner T.C., Systematic literature review; quality of life associated with insulin pump use in type 1 diabetes, „Diabetic Medicine” 2007, nr 24.
3.Bliss M., Chwały wystarczy dla wszystkich. Historia odkrycia insuliny, Łódź 2003.
4.Czupryniak L. Loba J., Aktywność zawodowa i styl życia w cukrzycy, w: J. Sieradzki (red.), Cukrzyca. Kompendium, Gdańsk 2009.
5.Deutekom A.W., Heine R.J., Simsek S., The islet autoantibody titres: their clinical relevance in latent autoimmune diabetes in adults (LADA) and the clasyfication of diabetes mellitus, „Diabetic Medicine” 2008, nr 25 (2).
6.Grzeszczak W. (red.), Zalecenia kliniczne dotyczące postepowania u chorych na cukrzycę, „Diabetologia Doświadczalna i Kliniczna” 2009.
7.Gugała-Mirosz S., Cukrzyca – w liczbach. Czy powinniśmy się bać?, https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/cukrzyca-w-liczbach-czy-powinnismy-sie-bac.
8.Janeczko-Sosnowska E., Przewlekłe powikłania cukrzycy, „Kształcenie Podyplomowe” 2012, rok V, nr 3.
9.Kalinowski P., Bojakowska U., Kowalska M.E., Ocena wiedzy pacjentów o powikłaniach cukrzycy, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2012, t. 18, nr 4.
10.Korzeniowska K., Jabłecka A., Cukrzyca (Część I) „Farmacja Współczesna” 2008, nr 1.
11.Małecki M., Sieradzki J., Fabian W., Problemy diagnostyki różnicowej typów cukrzycy, „Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej” 2008, nr 118 (7–8).
12.Pickup J.C., Czy usprawiedliwione jest stosowanie pomp insulinowych, w: G.V. Grill, J.C. Pickup, G. Williams, Cukrzyca – trudne pytania, Bielsko-Biała 2001.
13.Szadkowska A., Ostre stany w cukrzycy, „Family Medicine & Primary Care Review” 2012, nr 14 (2).
14.Skupień J., Klupa T., Małecki M., Podłoże genetyczne cukrzycy typu 2, „Diabetologia Praktyczna” 2006, nr 7 (2).
15.Vogler S., Habimana K., Pharmaceutical pricing policies in European countries, Vienna 2014.
16.World Health Organization, Definition, diagnosis and clasification of diabetes mellitus and its complications. Raport of a WHO Consultation, Geneva 1999.