Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2023.42-03
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  CEEOL  ERIH PLUS

Lista wydań / 1/2023 (42)
Przykłady zaangażowania Straży Granicznej w misje pokojowe Unii Europejskiej

Autorzy: Marcin Konieczny ORCID
Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
Słowa kluczowe: Straż Graniczna bezpieczeństwo międzynarodowe misje pokojowe UE
Data publikacji całości:2023
Liczba stron:18 (45-62)
Cited-by (Crossref) ?:
Liczba pobrań ?: 248

Abstrakt

W artykule przedstawiono przykłady udziału i zaangażowania Straży Granicznej w misjach pokojowych prowadzonych przez Unię Europejską. W niniejszym opracowaniu dowiedziono, że Straż Graniczna, działając we współpracy z takimi formacjami, jak Policja, Wojsko, Służba Celna, skutecznie wspiera państwa, które znalazły się w konflikcie militarnym bądź kryzysie politycznym, gospodarczym czy narodowym. Zaangażowanie Straży Granicznej i jej współpraca z funkcjonariuszami z innych krajów polega m.in. na wymianie sprzętu technicznego najnowszej generacji, udzielaniu pomocy w procesie kontroli granic i obszarów przygranicznych oraz poszerzaniu kompetencji językowych. Artykuł udowadnia, że polscy funkcjonariusze Straży Granicznej wielokrotnie mieli okazję wykazać się doświadczeniem i umiejętnościami w procesie udzielania pomocy krajom, które znalazły się w kryzysie. Były to w szczególności Kosowo, Gruzja, Ukraina, Mołdawia, Macedonia, Grecja, Bułgaria, Rumunia i Hiszpania. Wprawdzie Unia Europejska dysponuje potężną armią, której wykorzystanie pomaga ograniczyć zagrożenia, jednak działalność Straży Granicznej zasługuje na uznanie, gdyż bez jej pomocy nie byłoby możliwe tak szybkie reagowanie na zagrożenia, które de facto dotyczą wszystkich krajów znajdujących się w pobliżu konfliktu. W opracowaniu podkreślono, że Organizacja Narodów Zjednoczonych nigdy nie angażowała Straży Granicznej w swoje działania i dotychczas koncentrowała się wyłącznie na użyciu sił zbrojnych. Niniejsza praca składa się ze wstępu, dwóch rozdziałów, streszczenia, podsumowania i bibliografii. Ze względu na specyfikę przedmiotu badań w opracowaniu zastosowano metodę badania dostępnych dokumentów oraz metodę analizy literatury przedmiotu.
Pobierz plik

Plik artykułu

Bibliografia

1.Bąk T., Misje stabilizacyjne i operacje pokojowe metodą rozwiązywania konfliktów militarnych, „Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki” 2012, nr 1 (163).
2.Bobryk-Deryło N., Uwarunkowania ewolucji wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej, Warszawa 2012.
3.Chomacki A., Straż Graniczna jako element systemu bezpieczeństwa państwa, „Obronność. Zeszyty Naukowe Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej” 2012, nr 3.
4.Dęga C., Udział Wojska Polskiego w misjach pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych, Warszawa 1993.
5.Gajos D., Udział Rzeczypospolitej Polskiej w rozwiązywaniu konfliktu naddniestrzańskiego i działalności Misji Pomocy Granicznej Unii Europejskiej dla Mołdawii i Ukrainy (EUBAM), Gdańsk 2019.
6.Kitler W., Organizacja bezpieczeństwa narodowego RP. Aspekty ustrojowe, prawno-administracyjne i systemowe, Toruń 2018.
7.Kosienkowski M., Naddniestrzańska Republika Mołdawska. Determinanty przetrwania, Toruń 2010.
8.Miller A., Podstawy prawne udziału sił zbrojnych RP w operacjach pokojowych, „Zeszyty Naukowe Akademii Obrony Narodowej” 2010, nr 3 (80).
9.Prawa i zadania funkcjonariuszy Straży Granicznej w świetle nowelizacji ustawy o Straży Granicznej, Kancelaria Senatu, Biuro Informacji i Dokumentacji, Warszawa 2017.
10.Zajączkowski K., Misje cywilne i operacje wojskowe Unii Europejskiej w perspektywie wybranych teorii stosunków międzynarodowych i integracji europejskiej, Warszawa 2019.
11.Żarkowski P., Operacje pokojowe jako czynnik stabilizacji bezpieczeństwa międzynarodowego, „Systemy Logistyczne Wojsk” 2017, nr 46.