Przegląd Zachodniopomorski

ISSN: 0552-4245     eISSN: 2353-3021    OAI    DOI: 10.18276/pz.2023.38-10
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS  DOAJ

Lista wydań / t. 38 (67) 2023
Stare druki z księgozbiorów szczecińskich w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Charakterystyka zasobu i uwagi o jego proweniencji

Autorzy: Jakub Łukaszewski ORCID
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
Słowa kluczowe: stare druki Szczecin Wismar Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu proweniencje
Data publikacji całości:2023

W artykule zaprezentowano ustalenia dotyczące liczby starych druków z dawnych księgozbiorów szczecińskich w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu oraz omówiono ich proweniencje. Analiza materiałów z Archiwum Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu wykazała, że w latach 1945–1948 zwieziono do niej ze Szczecina ponad 2350 woluminów książek (głównie starych druków). Przegląd proweniencji starych druków Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu (prowadzony w latach 2021–2022) ujawnił, że obecnie znajdują się tam 2273 stare druki w 1550 woluminach z kilku historycznych szczecińskich księgozbiorów. Ponad 1700 druków ma proweniencję Gimnazjum Mariackiego (Bibliotheca Gymnasii Palaeo- Sedinensis / Bibliothek des Marienstifts-Gymnasiums zu Stettin). Około 500 dzieł pochodzi z Biblioteki Miejskiej (Stadtbibliothek Stettin, od 1916 Stadtbücherei). W liczbie tej znajdują się jednak książki pochodzące z innych, historycznych kolekcji Szczecina i Wismaru. Są nimi fragmenty księgozbiorów takich instytucji, jak: Gesammt-Kirchen-Bibliothek von St. Jacobi Stettin, Bibliotheca Summi Regii Tribunalis Wismariensis (fragment księgozbioru od 1879 r. w Oberlandesgericht Stettin), Appellationsgericht Stettin, Pommersches Museum, Stadtgymnasium, Rathsbibliothek oraz Loge zu den Drei Zirkeln. Kilkanaście starych druków pochodzi z Biblioteki Towarzystwa Historii i Starożytności Pomorza (Bibliothek des Gesellschaft für Pommersche Geschichte und Alterthumskunde in Stettin).