Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2021.33-09
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  CEEOL  ERIH PLUS

Lista wydań / 1/2021 (33)
Niepodanie pełnej daty wydania decyzji przez organ podatkowy jako wada decyzji – glosa do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 stycznia 2019 roku (VIII SA/Wa 824/18)

Autorzy: Radosław Bulejak ORCID

Katarzyna Styś ORCID
Uniwersytet Warszawski
Słowa kluczowe: decyzja administracyjna wadliwość decyzji administracyjnej teoria gradacji wad
Data publikacji całości:2021
Liczba pobrań ?: 368

Przedmiotowa glosa jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy wskazanie niepełnej daty wydania decyzji administracyjnej przez organ podatkowy stanowi wadę kwalifikowaną, obligującą sąd administracyjny do stwierdzenia nieważności zaskarżonego aktu. Prawidłowy indywidualny akt administracyjny powinien być zgodny zarówno z przepisami prawa materialnego, jak i prawa procesowego. Każde naruszenie tych regulacji musi być ocenianie jako wydanie wadliwego aktu administracyjnego. Wadliwość decyzji administracyjnej może mieć zatem charakter materialnoprawny, lecz także procesowy. Koncepcja wadliwości aktu administracyjnego opiera się na teorii gradacji wad powiązanej z różnorodnością sankcji. Autorzy krytycznie odnoszą się do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 stycznia 2019 roku, sygn. VIII SA/Wa 824/18, uznając, w ślad za utrwaloną doktryną prawa procesowego, że wadliwość, którą dotknięta była decyzja organu podatkowego, nie miała charakteru ciężkiego, kwalifikowanego naruszenia prawa procesowego, co wymagałoby zastosowania sankcji nieważności. Dostrzeżona przez Sąd wada zaskarżonej decyzji powinna zostać usunięta w jednym z trybów rektyfikacji decyzji jako wada nieistotna, niemająca wpływu na rozstrzygnięcie sprawy jednostki (w ujęciu materialnoprawnym oraz procesowym). W konsekwencji Sąd był zobligowany do merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Autorzy w opracowaniu posługują się metodą badawczą analityczną, bazując w szczególności na piśmiennictwie oraz orzecznictwie sądowoadministracyjnym.

1.Adamiak B., Wadliwość decyzji administracyjnej, Wrocław 1986.
2.Adamiak B., Gradacja naruszenia procesowego prawa administracyjnego, ,,Państwo i Prawo” 2012, nr 3.
3.Adamiak B., w: R. Hauser, Z. Niewiadomski, A. Wróbel (red.), System Prawa Administracyjnego. Tom 9. Prawo procesowe administracyjne, Warszawa 2020.
4.Adamiak B., Kierunki dekodyfikacji nadzwyczajnych trybów postępowania administracyjnego, w: W. Chróścielewski, Z. Kmieciak (red.), Idea kodyfikacji w nauce prawa administracyjnego procesowego. Księga pamiątkowa Profesora Janusza Borkowskiego, Warszawa 2018.
5.Borkowski J., w: B. Adamiak, J. Borkowski, Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, Warszawa 2008.
6.Dawidowicz, W., Zarys procesu administracyjnego, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1989.
7.Filipek J., Stosunek administracyjnoprawny, Kraków 1968.
8.Hauser R., w: R. Hauser, A. Wróbel, Z. Niewiadomski (red.), System Prawa Administracyjnego. Tom 1. Instytucje prawa administracyjnego, Warszawa 2015.
9.Hilarowicz T., Ogólne zasady teorji administracji, zasady ustroju rządowych władz administracyjnych i postępowania administracyjnego. Dodatek. Tematy do ćwiczeń administracyjnych. Streszczenie 6-ciu wykładów, wygłoszonych na kursie dla urzędników państwowych, w listopadzie – grudniu 1924 r., Warszawa 1924.
10.Iserzon E., Niektóre podstawowe zagadnienia postępowania administracyjnego de lege ferenda, ,,Państwo i Prawo” 1958, z. 3.
11.Presnarowicz S., w: L. Etel (red.), Ordynacja podatkowa. Komentarz, Warszawa 2017.
12.Starościak J., Prawo administracyjne, Warszawa 1977.
13.Starościak J., Prawne formy i metody działania administracji, w: J. Starościak (red.), System Prawa Administracyjnego. Tom 3, Wrocław 1978.
14.Ziemski K.M., w: R. Hauser, A. Wróbel, Z. Niewiadomski (red.), System Prawa Administracyjnego. Tom 5. Prawne formy działania administracji, Warszawa 2013.
15.Zimmermann J., Ordynacja podatkowa. Komentarz. Postępowanie podatkowe, Toruń 1998.
16.Zimmermann M., w: M. Jaroszyński, M. Zimmermann, W. Brzeziński, Polskie prawo administracyjne. Część ogólna, Warszawa 1956.