Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2022.40-08
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  CEEOL  ERIH PLUS

Lista wydań / 4/2022 (40)
Odpowiedzialność rzeczoznawcy majątkowego jako funkcjonariusza zaufania publicznego

Autorzy: Paweł Niewęgłowski ORCID
Uniwersytet Techniczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu
Słowa kluczowe: prawo nieruchomości nieruchomości rzeczoznawca majątkowy odpowiedzialność rzeczoznawcy majątkowego
Data publikacji całości:2022
Liczba pobrań ?: 170

Celem pracy jest badanie odpowiedzialności rzeczoznawców majątkowych w zakresie zawodowym, cywilnym i kontraktowym jako funkcjonariusza publicznego. W szczególności przedstawiono pozycję prawną zawodu rzeczoznawcy majątkowego, regulacje prawne, które kształtują jego odpowiedzialność, zagadnienie należytej staranności przy czynnościach z zakresu szacowania praw do nieruchomości. Porównano ten zawód z głównymi zawodami prawniczymi, kwalifikując tę profesję do grupy zawodów prawniczych. W pracy poruszono kwestię realizacji prawa do obrony na tle zawodów prawniczych oraz zastosowano metodę analizy i krytyki piśmiennictwa. Zakończenie zawiera sugestie autora wraz z propozycjami rozwiązań.

1.Andrzejewski J. Postępowanie wyjaśniające przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej, Sympozjum Wyceny Nieruchomości dla Samorządów 2011.
2.Bieniek G., Kalus S., Marmaj Z., Mzyk E., Ustawa o gospodarce nieruchomościami, Warszawa 2007.
3.Bończak-Kucharczyk E., w: Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Komentarz aktualizowany, LEX/el. 2021.
4.Nazaruk P., w: J. Ciszewski (red.), Kodeks cywilny. Komentarz, Warszawa 2019.
5.Pajor T., Odpowiedzialność dłużnika za niewykonanie zobowiązania, Warszawa 1982.
6.Pietkiewicz M., Odpowiedzialność zawodowa rzeczoznawców majątkowych – uwagi krytyczne, w: W. Pływaczewski, R. Źróbek (red.), Patologie na rynku nieruchomości. Przyczyny, przejawy, przeciwdziałanie, Olsztyn 2016.
7.Rudnicki S., Bieniek G., Nieruchomości. Problematyka prawna, Warszawa 2006.
8.Strzelczyk R., Prawo nieruchomości, Warszawa 2019.
9.Stojek G., w: M. Fras, M. Habdas (red.), Kodeks cywilny. Komentarz. Tom III. Zobowiązania. Część ogólna (art. 353–534), Warszawa 2018.
10.Walczewski H., w: J. Dydenko (red.), Szacowanie nieruchomości. Rzeczoznawstwo majątkowe, Warszawa 2015.
11.Wilkowska-Kołakowska D., Wycena nieruchomości. Operat szacunkowy. Rzeczoznawstwo majątkowe, Warszawa 2012.