Studia i Prace WNEiZ US

ISSN: 2450-7733     eISSN: 2300-4096    OAI    DOI: 10.18276/sip.2016.46/1-24
CC BY-SA   Open Access   CEEOL

Lista wydań / nr 46/1 2016
OCENA GMINY Z DOMINUJĄCĄ FUNKCJĄ ROLNICZĄ I MOŻLIWOŚCI JEJ PRZEKSZTAŁCENIA W GMINĘ TURYSTYCZNĄ NA PRZYKŁADZIE GMINY JORDANÓW ŚLĄSKI

Autorzy: Eleonora Gonda-Soroczyńska
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Agnieszka Winiarska
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Słowa kluczowe: gmina Jordanów Śląski rozwój lokalny turystyka i rekreacja przekształcenia funkcjonalne
Data publikacji całości:2016
Klasyfikacja JEL: R11

W artykule wskazano na możliwe przekształcenia funkcjonalne położonej w województwie dolnośląskim, w południowej części powiatu wrocławskiego rolniczej gminy Jordanów Śląski, która mogłaby stać się prężnie funkcjonującym ośrodkiem turystycznym. Opracowano dla niej wizję rozwoju, przewidującą aktywizację gminy w sferze turystyki i rekreacji, gdyż dysponuje walorami i potencjałem turystycznym, które obecnie nie są wykorzystywane. Gminę szczegółowo scharakteryzowano na podstawie dostępnych informacji, danych GUS i własnych obserwacji. Za pomocą analizy SWOT przeanalizowano mocne i słabe strony gminy, szanse jej rozwoju oraz istniejące zagrożenia. Zaprezentowano szanse rozwoju turystyki oraz wyniki przeprowadzonej wśród mieszkańców ankiety, ukazującej stanowisko społeczności lokalnej odnośnie proponowanej wizji rozwoju.

1.Bonarska-Treit, A. (2013). Turystyka szansą rozwoju lokalnego. Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, nr 307, 68–70.
2.Gaworecki, W. (2003). Turystyka. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne.
3.Gonda-Soroczyńska, E. (2008). Funkcja turystyczno-rekreacyjna wsi. Acta ScientiarumPolonorum seria Architektura, 7 (1), 66–68.
4.Gonda-Soroczyńska, E., Soroczyńska, A. (2014), Możliwości i bariery w przekształceniach funkcjonalno-przestrzennych wsi Piotrówek – studium przypadku. Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, nr 339, 33–34.
5.Lijewski, T., Mikułowski, B., Wyrzykowski, J. (2008). Geografia turystyki Polski, Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne.
6.Marciniuk-Kluska, A. (2014). Turystyka jako determinanta rozwoju obszarów wiejskich. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczo-humanistycznego w Siedlcach, nr 101, 90–94.
7.Rzeszutko-Piotrowska, M. (2013). Strategiczne planowanie rozwoju gospodarczego w polskich gminach. Pobrano z: http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-3198fde1-1487-4656-a178-148a891a358d.
8.Sitek, S., Runge J., Kłosowski, F., Runge, A., Petryszyn, J., Pytel, S., Spórna, T., Kurpanik, M., Zuzańska-Żyśko, E. (2013). Społeczno-gospodarcze i przestrzenne kierunki zmian regionalnego oraz lokalnych rynków pracy województwa śląskiego. Sosnowiec: SGP WSL, Prace WNoZ UŚ.
9.Załęski, J. (1983). Gmina Jordanów. Wrocław: Polskie Towarzystwo Turystyczno- -Krajoznawcze.