Studia i Prace WNEiZ US

ISSN: 2080-4881     eISSN: 2300-4096    OAI    DOI: 10.18276/sip.2015.41/2-01
CC BY-SA   Open Access   CEEOL

Lista wydań / nr 41/2 2015
Kapitał ludzki a rozwój sektorów współczesnej gospodarki

Autorzy: Agnieszka Grzybowska
Uniwersytet w Białymstoku
Słowa kluczowe: kapitał ludzki sektor gospodarki

Podstawowym zasobem umożliwiającym rozwój każdego sektora gospodarczego są zatrudnieni w nim pracownicy. Zapotrzebowanie na kapitał ludzki, a w szczególności konkretne jego elementy (wiedza, kompetencje, zręczność intelektualna, motywacje), zmienia się istotnie wraz z rozwojem konkretnego sektora. W artykule zwrócono uwagę na fakt, że rozwój sektorów współczesnej gospodarki w istotny sposób zależy od zgromadzenia określonego kapitału ludzkiego i umiejętnego nim zarządzania. Pojęcie kapitału ludzkiego nie należy do pojęć jednoznacznych, dlatego w artykule poświęcono uwagę właściwościom tego zasobu, jak również specyfice sektora.

1.Bieliński J., Rozwój sektorów we współczesnej gospodarce, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2006.
2.Cyrek M., Kapitał ludzki w procesie serwicyzacji rozwoju społeczno-gospodarczego, w: Nierówności społeczne a wzrost gospodarczy. Kapitał ludzki i intelektualny, cz. 1, red. M.G. Woźniak, Zeszyt nr 6, wyd. Mitel, Rzeszów 2005.
3.Edvinsson L., Malone M.S., Kapitał intelektualny, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001.
4.Grzybowska A., Kapitał ludzki w kontekście funkcjonowania banku, „Optimum. Studia Ekonomiczne”, Białystok 2012, nr 1(55).
5.Jasiński L.J., Sektory przemysłu i wiedzy. Ewolucja struktury gospodarki, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2011.
6.Jasiński L.J., Sektor wiedzy w rozwoju gospodarki, Wydawnictwo Key Text, Warszawa 2009.
7.Levashova L., Problemy zarządzania kapitałem ludzkim. Wyzwania współczesności, Wydawnictwo L&J Techtrading, Warszawa 2010.
8.Liberda B., Tokarski T., Kapitał ludzki a wzrost gospodarczy w krajach OECD, „Gospodarka Narodowa” 2004, nr 3.
9.Marczuk S., „New Economy” – w przededniu twórczej destrukcji, w: Strategia rozwoju społecznej gospodarki rynkowej w Polsce, t. 1, red. S. Partycki, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2002.
10.Mazurkiewicz A., Kapitał ludzki w procesie kształtowania sprawności organizacji, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2010.
11.Przygodzki Z., Region wiedzy – wiedza i kapitał ludzki a rozwój regionu, w: A. Nowakowska, Z. Przygodzki, M. Sokołowicz E., Region w gospodarce opartej na wiedzy.
12.Kapitał ludzki. Innowacje. Korporacje transnarodowe, Difin, Warszawa 2011.
13.Rzeszotarska G., Kapitał ludzki i nowoczesny system edukacji – wzajemne relacje, w: Strategia rozwoju społecznej gospodarki rynkowej w Polsce, t. 1, red. S. Partycki, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2002.
14.Strużyna J., Obrazy kapitału całkowitego firmy, „Organizacja i Kierowanie” 2002, nr 1(107).