Studia i Prace WNEiZ US

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Studia i Prace WNEiZ

ISSN: 2450-7733     eISSN: 2300-4096    OAI    DOI: 10.18276/sip.2018.52/2-24

Lista wydań / nr 52/2 2018
Bazy ofert technologicznych jako narzędzie wsparcia transferu technologii w przedsiębiorstwie

Autorzy: Zofia Gródek-Szostak
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Słowa kluczowe: transfer technologii baza ofert technologicznych
Data publikacji całości:2018
Klasyfikacja JEL: O11 O14

Jednym z problemów wzrostu poziomu innowacyjności przedsiębiorstw w Polsce jest brak dostatecznej wiedzy przedsiębiorców na temat dostępnych technologii. Bazy ofert technologicznych (BOT) stanowią nieodłączne źródło informacji o technologiach. Są narzędziem pomocnym przedsiębiorcy w realizacji międzynarodowego, jak i krajowego transferu rozwiązań innowacyjnych. Artykuł zawiera ogólną charakterystykę baz ofert technologicznych z uwzględnieniem ich zakresu tematycznego oraz zasięgu geograficznego. Celem przeprowadzonych analiz jest wskazanie roli baz ofert technologicznych w procesach transferowania technologii. W warstwie badawczej wykorzystano triangulację technik badawczych: analizę literaturową, indywidualny wywiad pogłębiony z operatorami baz ofert technologicznych oraz empiryczną weryfikację zawartości BOT.

1.Czupryński, P., Ćwiklicki, M., Kopyciński, P., Machnik, A., Mituś, A., Staszczyszyn, B., Widziszewska, J., Zawicki M. (2006). Organizacja transferu technologii w sieciach instytucji otoczenia biznesu. Kraków: Małopolska Szkoła Administracji Publicznej Akademii Ekonomicznej w Krakowie.
2.Fealing, K.H., Lane, J.I., Marburger III, J.H., Shipp, S.S. (2011). The Science of Science Policy. Stanford California: Stanford University Press.
3.Gródek-Szostak, Z. (2011). Transfer technologii – pojęcia, formy, modele. W: M Cupiał (red.), Zarządzanie jednostką transferu technologii (s. 21–35). Kraków: Polskie Towarzystwo Inżynierii Rolniczej.
4.Gródek-Szostak, Z., Kajrunajtys, D., Chęcińska-Zaucha, A. (2016). Wpływ instytucji otoczenia biznesu na zarządzanie procesem transferu technologii w przedsiębiorstwie. W: E. Mazur-Wierzbicka (red.), Procesy w organizacji – wybrane aspekty (s. 33–46). Szczecin: Zapol.
5.Jaki, A., Gródek-Szostak, Z. (2017). Wybrane problemy efektywności finansowania sieci wsparcia innowacji ze środków publicznych. Studia i Prace WNEiZ US, 48 (3), 21–32.
6.Kajrunajtys, D. (2016). Obieg informacji na potrzeby konkurowania organizacji w turbulentnym otoczeniu. Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie, 12, 121–140.
7.Kozioł-Nadolna, K. (2016). Analiza wpływu środków UE na innowacyjność polskich przedsiębiorstw. W: D. Rosati, J. Wiśniewska (red.), Działalność innowacyjna przedsiębiorstw w Polsce – dylematy i sposoby wspierania środkami Unii Europejskiej (s. 129–141). Warszawa: CeDeWu.
8.Matusiak, K.B., Stawasz E. (1998). Przedsiębiorczość i transfer technologii. Polska perspektywa. Łódź: Wyd. UŁ.
9.Międzynarodowe Centrum Nauki i Zaawansowanej Technologii ICS oraz organizacja ds. Rozwoju Przemysłowego Narodów Zjednoczonych UNIDO (2001). Zarządzanie technologią. Warszawa: Biuro Promocji Inwestycji i Technologii Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego UNIDO, ITPO.
10.Sokół, A. Wpływ barier na zakres współpracy przedsiębiorstw ze sferą B+R i ich implikacje dla rozwoju innowacji w Polsce. Pobrane z: www.instytut.info/Vkonf/site/33.pdf (20.07.2017).
11.Tylżanowski, R. (2015). Finansowanie procesów transferu technologii w przedsiębiorstwach przemysłowych wysokiej techniki w Polsce. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego,
12.855, Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia, 74 (2), 415–423.