Studia i Prace WNEiZ US

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Studia i Prace WNEiZ

ISSN: 2450-7733     eISSN: 2300-4096    OAI    DOI: 10.18276/sip.2018.52/3-08

Lista wydań / nr 52/3 2018
Percepcja wartości własnego kapitału ludzkiego

Autorzy: Anna Lipka
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Wydział Ekonomii
Słowa kluczowe: wycena kapitału ludzkiego percepcja wartości dodanej umiejętności
Data publikacji całości:2018
Klasyfikacja JEL: D23

Celem artykułu jest pokazanie, czy i w jakim zakresie zmienne występujące w metodach wyceny kapitału ludzkiego można przekształcić w pytania kwestionariuszowe. Dzięki zastosowaniu studium literatury przedmiotu, badań ankietowych oraz dodatkowego pogłębionego badania (opartego na ich wynikach) wykazano, że metody kosztowe, dochodowe, mnożnikowe oraz wartości dodanej są przydatne w konstruowaniu pytań dostarczających informacji na temat percepcji wartości własnego kapitału ludzkiego.

1.Bechtel, R. (2006). Humankapitalberechnung zwischen Markt- und Ressourcenorientierung. Eine axiomatische Integration. München: Rainer Hampp Verlag.
2.Bochniarz, P., Gugała, K. (2005). Budowanie i pomiar kapitału ludzkiego w firmie. Warszawa: Wydawnictwo Poltext.
3.Dobija, M. (red.) (2010). Teoria pomiaru kapitału i zysku. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
4.Gebauer, M. (2005). Unternehmensbewertung auf der Basis von Humankapital. Lohmar–Köln: Josef Eul Verlag.
5.Lipka, A., Król, M., Waszczak, S., Satoła, M. (2008). Wartościowanie kapitału ludzkiego organizacji (problemy metodyczne i próby ich rozwiązywania). Katowice: Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Katowicach.
6.Persch, P.-R. (2003). Die Bewertung von Humankapital – eine kritische Analyse. München–Mering: Hampp Verlag.
7.Pocztowski, A. ( red.) (2004). Zarządzanie zasobami ludzkimi ludzkimi w procesach fuzji i przejęć. Kraków: Oficyna Ekonomiczna.