Studia i Prace WNEiZ US

ZNACZENIE ZARZĄDZANIA RYZYKIEM W PLANOWANIU PROJEKTÓW PUBLICZNYCH

Autorzy: Henryk Brandenburg
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Słowa kluczowe: projekty publiczne ryzyko projektów publicznych
Data publikacji całości:2016
Klasyfikacja JEL: H43

Zasadniczo, ryzyko przez inwestora rozumiane jest jako znaczne przekroczenie kosztów i czasu realizacji projektu, nigdy zaś jako odchylenia wpływające korzystnie na realizację projektu. W miastach planowanych i realizowanych jest jednocześnie wiele projektów, co przy ograniczonych zasobach finansowych zmusza do nadania odpowiednich priorytetów poszczególnym projektom i opóźnienia realizacji projektów uznanych za mniej istotne. Złe oszacowanie kosztów projektu w fazie planowania, a w konsekwencji zablokowanie środków finansowych na jego realizację, uniemożliwia przeznaczenie ich na realizację innych projektów. W artykule, po krótkim wprowadzeniu w problematykę projektowania i ryzyka projektów publicznych, przedstawiono przykłady wpływu przeszacowania planowanych kosztów projektu na możliwości inwestycyjne gmin oraz propozycje rozwiązań, które zdaniem samorządowców mogą wpływać na koszt planowanych inwestycji.

1.AFNOR: Management de projets. Principes et pratique (1994). Pais :Les éditions d’AFNOR.
2.Behrens, W., Hawranek, P.M. (1991). Manual for the preparation of industrial feasibility studies. Newly revised and expanded edition. Vienna: UNITED NATIONS INDUSTRIAL DEVELOPMENT ORGANIZATION.
3.Bradley, K. (2006). Podstawy metodyki PRINCE 2. Warszawa: Centrum rozwiązań managerskich S.A.
4.Brandenburg, H. (1998). Projekt przemysłowy, przedsiębiorstwa, rozwoju lokalnego. Różnice i cechy wspólne. Materiały konferencyjne. Konferencja Naukowa „Nowoczesność przemysłu i usług w regionie”. TNOiK, PAN Oddz. w Katowicach, AE w Katowicach, Politechnika Śląska. Ustroń, październik 1998
5.Brandenburg, H. (2011). Zarządzanie lokalnymi projektami rozwojowymi. Wydanie III uzupełnione. Katowice: Wydawnictwa Akademii Ekonomicznej w Katowicach.
6.Dictionnaire de management de projet (2010). Paris: Edition AFNOR.
7.Giard, V., Midler, Ch. (1993). Pilotages de Projets et Entreprises. Paris: Editions Gestion – Economica
8.Hołdyk, E. (1998). Metody oceny opłacalności projektów inwestycyjnych. Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Zarządzanie organizacjami gospodarczymi”. Łódź: Politechnika Łódzka.
9.ISO 31000: 2012 Zarządzanie ryzykiem – zasady i wytyczne (2012). Warszawa: Polski Komitet Normalizacyjny.
10.Kosieradzki, W. (2000). Korzyści z metodyki project management w administracji państwowej. Konferencja Project management, Profesjonalizm. Jelenia Góra: Stowarzyszenie Project Management Polska.
11.Magdoń, M. (2011). Problem oceny efektywności lokalnych projektów rozwojowych. W: H. Brandenburg (red.), Studia Ekonomiczne „Zarządzanie projektami lokalnymi – przykłady realizacji”. Zeszyt Naukowy nr 75. Katowice: Wydawnictwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
12.Marcinek, K. (2001). Ryzyko projektów inwestycyjnych. Katowice: Prace naukowe Akademii Ekonomicznej w Katowicach.
13.Noisette, P. Vallerugo, F. (1996). Le marketing des villes. Paris: Les éditions d’organisation.
14.Parysek, J.J. (1997). Podstawy gospodarki lokalnej. Poznań: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu.
15.Pritchard, C.L. (2002). Zarządzanie ryzykiem w projektach. Teoria i praktyka. Warszawa: WIG – PRESS.
16.The standard for Program Management (2003). Pennsylvania: Project Management Institute.
17.Ustawa z 29 stycznia 2004 r. prawo zamówień publicznych. Brzmienie od 22 grudnia 2015 r. Dz.U. z 2015 poz. 2164
18.Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. (tekst jedn. Dz.U. 2013 poz. 885 z późn. zm.)
19.https://pl.wikipedia.org/wiki/Międzynarodowa_Federacja_Inżynierów_Konsultantów