Studia i Prace WNEiZ US

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Studia i Prace WNEiZ

ISSN: 2450-7733    OAI    DOI: 10.18276/sip.2018.53/1-07

Lista wydań / nr 53/1 2018
Gospodarka regionalna – potencjał województwa opolskiego w świetle rankingu „złota setka”

Autorzy: Marzena Szewczuk-Stępień
Politechnika Opolska

Łukasz Mach
Politechnika Opolska
Słowa kluczowe: gospodarka regionalna ranking przedsiębiorstw najlepsze przedsiębiorstwa
Data publikacji całości:2018
Klasyfikacja JEL: O31 R11

Artykuł podejmuje tematykę gospodarki regionalnej oraz ukazuje potencjał rozwojowy przedsiębiorstw województwa opolskiego. Wymiar badawczy opracowania przedstawiono na przykładzie rankingu najlepszych firm w regionie, tzw. „Złotej Setki”. W opracowaniu zaprezentowano założenia metodologiczne towarzyszące tworzeniu list rankingowych oraz wyniki 5. edycji wraz z krótkim omówieniem. „Złota Setka” to nie tylko ranking, ale okazja do głębszej analizy opolskiej gospodarki, stąd celem przygotowania przedmiotowego opracowania stała się chęć nakreślenia obrazu województwa opolskiego przez pryzmat wyników tworzonych rankingów i wniosków płynących z tych analiz. W opracowaniu wykorzystano dane finansowe przedsiębiorstw, które mają obowiązek sprawozdawczy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ranking prezentowany w roku 2017 obejmuje dane finansowe z okresu 2015 i 2016 roku.

1.Adamska, M. (2011). Wybrane aspekty zarządzania kapitałem innowacji w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw na przykładzie województwa opolskiego. Barometr Regionalny. Analizy i Prognozy, 4 (26), 123–130.
2.Ejsmont, A., Klemens, B., Moczała, A. (2016). Klastry – kooperujące i konkurujące organizacje sieciowe. Warszawa: Texter.
3.Mach, Ł. (2014). Analiza potencjałów regionalnych jako podstawa do tworzenia i transferu wiedzy. Barometr Regionalny. Analizy i Prognozy, 2 (36), 55–64.
4.Nieżurawski, L., Duarte, N., Nieżurawska, J. (2016). Determinanty sukcesu przedsiębiorstwa (studium przypadku wybranych przedsiębiorstw). Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 420, 240–253.
5.Strzelecki, Z. (red.) (2011). Gospodarka regionalna i lokalna w Polsce: czynniki i bariery. Warszawa: Szkoła Główna Handlowa.
6.Szewczuk-Stępień, M., Walewska, A. (2017). Budowanie konkurencyjności podmiotów gospodarczych poprzez działania B+R+I. Aspekty praktyczne. Barometr Regionalny. Analizy i Prognozy, 4 (15), 119–124.
7.Szewczyk, M. (2016). Gazele biznesu jako przykłady dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw. W: A. Zygmunt, J. Zygmunt (red.), Dostosowanie przedsiębiorstw do zmian otoczenia zewnętrznego (s. 127–136). Opole: Oficyna Wydawnicza Politechniki Opolskiej.
8.Urbaniak, M. (2004). Zarządzanie jakością, teoria i praktyka. Warszawa: Difin.