Studia i Prace WNEiZ US

ISSN: 2450-7733     eISSN: 2300-4096    OAI    DOI: 10.18276/sip.2016.43/1-14
CC BY-SA   Open Access   CEEOL

Lista wydań / nr 43/1 2016
MODEL OCENY INWESTYCJI INFRASTRUKTURALNYCH NA PRZYKŁADZIE GMIN POWIATU OLSZTYŃSKIEGO

Autorzy: Waldemar Kozłowski
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Słowa kluczowe: inwestycje infrastrukturalne ocena ilościowo-jakościowa
Data publikacji całości:2016
Klasyfikacja JEL: O21

Rozwój lokalny jest procesem dynamicznym, opartym głównie na zmianach ilościowych i jakościowych w sferze infrastruktury społecznej i technicznej, zgodnie z potrzebami społeczności lokalnej. Podstawową kwestią realizowanych przez samorządy inwestycji infrastrukturalnych jest metodyka oceny ich efektywności. W artykule przedstawiono model oceny oparty na wskaźnikach ilościowych oraz analizie jakościowej. W obszarze ilościowym zdefiniowano dziewięć wskaźników w obszarze ekonomiczno-społecznym. Analizę jakościową oparto na ankiecie przeprowadzonej wśród mieszkańców badanych gmin. Wyniki badań umożliwiają zróżnicowane spojrzenie na zrealizowane przez samorządy inwestycje.

1.Adamska, H. (2008). Rozwój na szczeblu lokalnym a konkurencyjność. Roczniki Naukowe Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu 2, 44–55.
2.Biniecki, J., Szczupak, B. (2001). Strategia rozwoju lokalnego. W: A. Klasik, F. Kuźnika (red.), Zarządzanie strategiczne rozwojem lokalnym i regionalnym (13–15). Katowice: Wyd. AE.
3.Kozłowski, W. (2012). Zarządzanie gminnymi inwestycjami infrastrukturalnymi. Warszawa: Difin.
4.Miszczuk, A., Miszczuk, M, Żuk, K. (2007). Gospodarka samorządu terytorialnego. Warszawa: PWN.
5.Stabryła, A. (2000). Zarządzanie strategiczne w teorii i praktyce firm. Warszawa–Kraków: PWN.